Olympus OM-D E-M5 Mark II İlk İncelemesi

0 Shares

Olympus OM-D E-M5 Mark II’nin 5 Eksen VCM Görüntü Sabitleyicisi

Olympus yeni modelim E-M5 Mark II’de 5 yönlü bir görüntü sabitleyici kullanmış. Özellikle videodaki performansı göz ardı edilmemesi gereken seviyede. Fotoğraftaki performansını yaklaşık 5 stop kadar avantaj sağlarken el titremelerinin de ötesindeki titreşimleri engellemek için tasarlanmış. Videoda da konu takibi yaparken titreşim engelleyicinin farkını görebiliyorsunuz. Steadycam üzerindeymiş gibi elde çekim yapabiliyor ve mükemmel video ve fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz. Videodaki etkinin dışında fotoğraftaki etki düşük ışıkta ve sokak fotoğrafı gibi hareketli sahnelerde tüm titreşimleri azaltmak için geliştirilmiş. Olympus OM-D E-M5 Mark II beş eksenli VCM Titreşim engelleyici ile Olympus severlerin gönlünde taht kuracağa benziyor.

13

Olympus OM-D E-M5 Mark II Sensör ve Görüntü İşlemci

MFT-Micro  Four Thirds sensör yapısına sahip Olympus OM-D E-M5 Mark II, düşük ışık koşullarında daha az ısınması ve mükemmel ISO performansına ulaşmasında önemli bir özellik kazandırıyor. 16 megapixel Live MOS sensör yapısı birçok DSLR modelde yer alan CMOs sensörden çok daha doğru bir renk algısına sahipken daha iyi bir bit derinliği ve renkleri kullanıcısına sunabiliyor. TruePic VII Görüntü işlemciye sahip OM-D E-M5 ayrıca farklı bir özellikle 16 megapikselden daha fazlasını 40 megapiksel fotoğraf üretebilmesiyle de ön plana çıkartıyor. Olympus Global açıklamasına göre 0.5 stop aralıklarla sensörü hareket ettirerek 16mp çözünürlükteki 8 fotoğraf birleşimi ile 40MP boyutunda fotoğraf üretmesi kolaylaşıyor ve Full Frame’in tahtını sallaıyor. İşlemci ve sensör yapısı dikkate alındığında daha hızlı netleme, daha iyi seri çekim (yaklaşık 10-12 kare/sn) daha iyi renkler, ve bit derinliği ve mükemmel ISO performansıyla yeni nesilin gözde konumunu rakiplerinden aldığını söyleyebiliriz.

14

81 Adet otofokus noktasına sahip Olympus OM-D E-M5 Mark II, ISO 25600 değerinde fotoğraf çekimine imkan tanıyor. 16MP saniyede 10 kare fotoğraf çekebilen Olympus, DSLR fotoğraf makinelerinden daha iyisini sunabiliyor.

1

Olympus OM-D E-M5 Mark II Toz ve Su Sıçramasına Dayanıklı Gövde

Olympus ilk Aynasız modelinden bu yana hep daha şık bir gövdeyi hedefleyerek devam ediyor. OM-D E-M5 Mark II gövdesine baktığımız zaman klasik Olympus çizgisini görebiliyoruz ama daha şık ve daha sağlam bir gövde ile bunu görebiliyoruz. Önden bakıldığı zaman fark yok gibi görünse de el grip bölmesindeki çizgi daha sağlam tutuşu sağlayabiliyor. Tuş ve ayar tekerleği yerleşiminde retro çizgisinden vazgeçmeyen ve daha şık gümüş ve siyah E-M5 Mark II fotoğraf severlerin çok beğeneceği özellikler.

8

Daha kompakt bir gövdeye sahip Mark II 6 Fn butonuyla da hızlı ve ergonomikliğini gösteriyor. Değişken açılı dokunmatik LCD ekran özellikle zor koşullarda fotoğraf çekmeyi kolaylaştırırken netlemeyi her zamanki gibi ekran üzerinden yapıp deklanşöre gerek kalmadan dokunarak çekebiliyorsunuz.

Makine aynı zamanda düşük sıcaklıklarda çalışma konusunda uzman. -10° C ye kadar performansından bir şey kaybetmezken artı sıcaklıklarda da üst seviyelere çıkabiliyor.

Toz geçirmez yapı sadece gövde ile alakalı olmadığı için Olympus lensleri de 14-150mm f/4.0-5.6 II versiyonunu birlikte sunan olympus bunun haricinde 12-50mm, 12-40mm f2.8, 40-150mm f2.8 ve 60mm f2.8 makro lensi ile birlikte kullanıldığında toza ve splashproof özelliği ile kullanılabiliyor.

Olympus OM-D E-M5 Mark II ile Profesyonel Video Kaydı

E-M5 Mark II, full HD video çekebilme özelliğine sahip ama diğer markalardan farkını 60p video ve 5 eksenli görüntü sabitleyici ile 50Mbps yüksek bit rate *4 desteklemesi ile gösteriyor.  Videodaki titreşim engelelyici VCM ile steadycam üzerindeki performansın daha iyisini sunarken AE ve AF performansı da şaşırtıcı seviyede iyi netleme sunuyor. Manuel netleme yaparken de Focus Peaking(siyah-beyaz-kırmızı-sarı renkte) devreye alabiliyorsunuz.

Videoda manuel ayarları yapabildiğiniz Olympus OM-D E-M5 Mark II daha iyi bir kayıt için HLD-8G kullanarak ekstradan kulaklık jakını da kullanabilmeniz ve daha kaliteli bir ses çıkışı almanız sağlanmış.

Videoda bir diğer özellik ise tüm sanat yani ART filtreleri kullanabiliyorsunuz. Kısmi renk ayarında bile video çekebilirken farklı tonlardaki çekimler için de videolarınızı renklendirebilirsiniz.

6

OM-D E-M5 Mark II ile 40MP Yüksek Çözünürlük ile Full Frame’in Ötesinde

Olympus OM-D E-M5 Mark II modeli mükemmel yüksek çözünürlükteki fotoğraf performansıyla Full Frame bir makineden öteye geçerek 40 megapiksel fotoğraf üretebiliyor. Sensörün 0.5 piksel adımlarla hareket etmesiyle 8 farklı çekim yapan ve sonrasında birleştiren E-M5 Mark II, bunları yaparken 16 megapixel çözünürlüğünde 8 fotoğrafı birleştiriyor ve size 40mp boyutunda bir fotoğraf sunuyor. Böylece lenslerinizi tam performans kullanabilme özelliğini de kazanmış oluyorsunuz.

16

OM-D E-M5 Mark II ‘nin 2.360K-Nokta elektronik Vizörü

2.360.000 nokta süper geniş ve yüksek çözünürlüklü elektronik vizöre sahip Olympus OM-D E-M5 Mark II daha parlak ve eş zamanlı çekime imkan tanıyor. Tüm ayarların vizörden görülebilmesi ve %100 görüntü açısı ile 1.48x büyütme ile mükemmel bir vizöre sahip olmak E-M5 Mark II ile mümkün kılınmış.

Detaylı diğer teknik özellikleri ve aksesuarları hakkında bilgi almak için : http://fotografium.com/olympus-om-d-e-m5-mark-ii-aynasiz-fotograf-makinesi-gumus  linkini kullanabilirsiniz.

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x