Olympus OM-D E-M10 İncelemesi, Çekilmiş Örnek Fotorğaflar

0 Shares

 Olympus OM-D E-M10 Aynasız Fotoğraf Makinesi İncelemesi

 

DSC05761

Söylemesi ne kadar zor olsa da kısaca E-M10 diyebiliriz. Olympus’un OM-D serisinin en küük üyesi olan E-M10 16.1 megapiksel fotoğraf çözünürlüğü, Full HD video çekebilme özelliği 2x crop faktöre sahip Micro Four Thirds MFT Live MOS – CMOS sensöre sahip Küçük fakat mükemmel bir aynasız fotoğraf makinesi.

E-M10’u incelemek için gittiğimiz Bursa’nın Gölyazı ve Cumalıkızık tarihi ve turistik yerlerinde mükemmel fotoğraflar çıkardık. Çekim özellikleri bir DSLR’den farksız olan E-M10 özellikle performans ve fotoğraf kalitesi olarak üst düzey özelliklere sahip. Gövde çok hafif ve kullanışlı. Wi-Fi bağlantısına sahip modelin ayrıca dijital bir vizöre sahip olması ve dijital vizörde de Wi-Fi ile bağlantı kurup uzaktan kontrol edilebilme özelliği de herhangi bir gecikme olmadan makineyi kullanabilmenizi sağlıyor.

3 yönlü titreşim engelleyici sayesinde titreşim engelleyicinin performansının en üst sınıf olduğu gerçeğini kullanıcısına gösteriyor. Hareketli sahnelerdeki, görüntü sabitleme özelliğini videoda da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Olmypus OM-D E-M10 ayrıca netleme hızı ve seri çekim hızı konusunda da bir hayli performanslı. Saniyede 8 kare fotoğraf çekebilen E-M10 netleme hızında da hareketli sahnelerin vazgeçilmezi olacaktır.

Genelde ikinci makine olarak tercih edilebilir görünse de ilk makine olarak da çok rahat kullanılabilir.

DSC05771

16.1 Megapixel Live MOS Sensör ve True Pic VII Görüntü İşlemci

Fotoğraftaki çözünürlüğü 16.1 olarak fazlasıyla yeterli olan modelde MFT – Micro Four Thirds Sensör kullanılmış. Düşük ışıktaki performansı oldukça yüksek olanv e ISO başarımı konusunda üst sınıf özellikleri sergileyen modelin en önemli özelliklerinden birisi de True Pic VII görüntü işlemcisi. Sensörle birlikte mükemmel bir iş ortaya çıkaran görüntü işlemci ayrıca seri çekim hızında da kendisini kanıtlamayı başarıyor.

Olmypus OM-D E-M10’un Elektronik Vizörü ve 3.0” LCD Ekranı

Olympus aynasız fotoğraf makinelerinde kendisini gösteren bir marka. Aynasız bir fotoğraf makinesi olan OM-D E-M10’da yer alan vizör de dolayısıyla Elektronik bir vizör ve DSLR modellerde yer alan pentaprizma yer almıyor. Kimileri dezavantaj olarak görse de dijital bir vizör çekim öncesi nasıl bir fotoğraf çekeceğinizin ipuçlarını görebilmenizi sağlıyor. Bu da fazladan fotoğraf çekmenizin önüne geçmesi, daha iyi netleme performansı ve daha doğru pozlama değerlerinde çekimleri garanti ediyor. Yaklaşık 1.500k-Nokta vizör çözünürlüğü ile gerçek görüntünün yansıması şeklinde kendini gösteren vizörün dışında 3.0” boyutunda bir ahreketli dokunmatik LCD ekran kullanılmış. Dokunmatik özellği ile tek dokunuşla doğru netlik ve çekim aşaması tamalanan E-M10 modeli amatör ya da profesyonel tüm kullanıcılara hitap etmeyi başarıyor.

Olympus OM-D E-M10’da Yer Alan F.A.S.T. Otofokus Sistemi

Olympus FAST (Frequency Acceleration Sensor Technology) otofokus sistemine sahip. 81 AF noktası ile tam alan AF performansı gösteren modelin hareketli sahnelerin vazgeçilmezi olduğunu kanıtlıyor.

DSC05754

Olympus OM-D E-M10 Dahili Wi-Fi Özelliği

Olympus diğer modellerinde olduğu gibi Olmypus Image Share App. İle fotoğraflarınızı anında tablet ya da akıllı telefonunuza aktarmanızı sağlıyor. Bunun haricinde fotoğraf çekim işlevi ile E-M10’u uzaktan kontrol işlevini de gerçekleştirebiliyorsunuz. Mobil cihazınızın ekranını E-M10 ekranı gibi kullanabilir, Zoom yapabilir, ISO-Diyafram-Enstantane ayarlarını kontrol edebilir ve tek dokunuşla fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca GPS özelliği ile bulunduğunuz konumu çekimlerinize yansıtabilirsiniz.

DSC05819

Olympus OM-D E-M10 Gövde Tasarımı

Olmypus geleneklerine bağlı bir oluşum. Geçmiş dönemde çıkardığı modellerini ve tasarımını daha güncel şekilde sunuyor. OM-D E-M10’da da Filmli Analog OM-10 modelini baz alan Olympus dış görünüşte de geçmiş dönemin izlerini retro havasıyla yansıtmayı başarıyor. PEN Serisinde de Aynı durum söz konusu.

Detaylı İnceleme İçin: TIKLA

Olympus OM-D E-M10 İle Çektiğimiz Fotoğraflar:

Fotoğraflarda herhangi bir düzenleme yoktur. Exif Değerleri ve Lensler yanlarında yazmaktadır.

1 2 3 4 5 6 8 9 10 11 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 7 12 Untitled-1

 

 

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

1 Comment
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kerim Saygın

Merhaba,bende bu gövdeden var ama kılavuz çizgileri bulamadım.Menüde nereden ayarlayabilirim kılavuz çizgileri?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x