Nikon Z30 Fiyat ve Özellikler

0 Shares

Nikon Z30 Fiyat ve Özellikler

Nikon Z30 yepyeni bir giriş seviye aynasız kamera olarak karşımızda. Nikon Z30 fiyat ve özellikleri incelendiğinde yeni bir vlog kamerası olarak segmentte yerini alacak gibi gözüküyor. Diğer markalar vlogger kitlerini yenilemeye devam ederken Nikon da boş durmayıp pazarda yerini almak için vlog ve içerik üreticilerini hedefleyen Z30 modelini tanıttı. En göze çarpan özellikleri de 20 MP APS-C sensöre sahip olmasının yanı sıra 4K 30p’ ye kadar video kaydı. Yine USB-C üzerinden güç sağlayarak 2 saatlik video kaydı mümkün. Bu özelliği ile uzun süreli canlı yayınlarda kullanılması hedefleniyor. Bu yeni özellikler ile Sony ZV-10 modeli ile benzeşiyor. Nikon Z50 ve Z FC modellerinin de bir tık önüne geçiyor. İşte vlogger  ve youtuber kamerası önerilerine bir yeni Nikon modeli eklenmiş oluyor.

Nikon Z30

Küçük Gövde ve Kolay Kullanım

Evet Nikon DX format olarak adlandırılan APS-C sensöre sahip tüm modeller aslında küçük bir gövde yapısını hedefleyerek üretiliyordu. Bu yüzden de gövde üzerinde otofokus motoru bulundurmuyordu. Aynasız Z serisinin giriş seviyesi de aynı formatta devam etti. Nikon Z30 üçüncü APS-C format Z serisi kameradır. Bu gövde tasarım olarak kompakt ölçülerde olmakla beraber diğer marka vlog kameraları gibi esnek tutuş için geliştirilmiş. Malum vloggerlar tek başına çekim yapmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle kameranın anlatım esnasında elde tutulmasının kolaylaşması gerekiyor. Tutuşu kolaylaştırmasının yanı sıra tuşlara kolay erişim sağlaması ve iki adet hızlı fonksiyon butonunun hemen lensin altına yerleştirilmesi ile hedef kitleye hitap ediyor. Her açıya çevrilebilen hareketli ve dokunmatik LCD ekranı da içerik üreticilerinin işini kolaylaştıracaktır. Nikon Z dx 16-50 mm lens ile de uyumu gayet iyi duruyor.

Nikon Z30 Gövde Özellikleri

Vlog Kamerası Olarak Nikon Z30

Evet Sony ve Canon vlog kamerası alanında yeni kamera kitleri ile yarış halinde iken Nikon Z30 ile ben de varım dedi. Nikon firması bilindiği gibi hemen aksiyon alan bir üretim politikasına sahip değil. Biraz garantici bir tutumu vardır. Son kullanıcı beklentilerine en iyi cevabı verebilmek için  biraz bekler. Bu durum belki biraz pazarda gecikmesine sebeb olabiliyor. Ama Nikon’un karakteristik renk ve keskinliğinden ödün vermek istemeyenler için beklemeye her zaman değiyor. Bu yeni Z30 modeli de beklentiyi karşılayacak gibi gözüküyor. Aps-c formatlı sensörler için 20 MP çözünürlük ideal. Bunu arttırmanın fotoğraf ve video açısından çok faydası olmayacaktır. Diğer vlog kameralarına benzer özelliklere sahip olan Z30 4K 30p video kaydı ile giriş seviye tüm video içerikleri için kullanılabilir. Sinematik video için 120 fps derseniz 1080 çözünürlükte mümkün tabiki. Sony ZV 10 modelinde bunlar için bir kırpma faktörü varken Nikon Z30 geniş açıdan feragat ettirmeden yani kırpmadan bunu sağlıyor. USB -C bağlantısı ile güç alabiliyor. Bu sayede de 2 saat kesintisiz video kaydı yapabiliyor. İşte bu da canlı yayın açan içerikçiler için bir sorunu daha çözmüş olacak.

Nikon Vlogger Kamerası

Nikon Z30 Öne Çıkan Özellikler:

  • 20,8 MP DX Biçimli CMOS Sensör
  • UHD 4K30p ve Full HD 120p Video
  • 60p’de Canlı Akış, Kamerada Hızlandırılmış
  • Vlogging İçin Optimize Edilmiş Tasarım
  • Göz ve Yüz Algılamalı Hibrit AF
  • 3″ 1.04m-Nokta Serbest Açılı Dokunmatik LCD
  • ISO 100-51200, 11 fps’ye Kadar Çekim
  • Dahili Stereo Mikrofon, Ext. Mikrofon Uyumlu
  • Tally Lambası ve Özel Selfie Kontrolleri

Nikon Z30 teknik özellikler

Nikon Z30 modelinde olmayan iki özellik var. Bunlardan biri elektronik vizörü bulunmuyor. Nikon Z kullanıcılarının aşina olduğu bir vizöre sahip değil. Ama bu gövdenin cebe girecek kadar küçülmesini sağlamış. Üstelik Nikon kameraların sağlamlık hissini de veriyor. Yine kulaklık jakının olmaması da eksik kalmiş bir yönü. Ses seviyesi LCD ekrandan izlenebilse de rüzgar gibi sesi etkileyecek dış etkenler çekim esnasında dinlenemiyor. Ancak iki adet dahili stereo mikrofonu var. Bu mikrofonlara rüzgar önleyici tüy takmak da mümkün. Evet Z30 hedefi tam belli bir Nikon atnasız kamera. Bu yönleriyle de yeni başlayan için vlog ve youtube kamerası olarak  önümüzdeki günlerde tavsiye listelerinin başında yer alacak gibi gözüküyor. Nikon Z30 modelinin Türkiye’de tripod ve kumanda ile vlogger kit olarak satışa sunulması bekleniyor. Nikon Z30 fiyat ve özellikler hakkında yakın zamanda kategori sayfasından bilgi alabileceksiniz. Takipte kalın.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x