Nikon D850 İnceleme ve Özellikler: 45.7MP, 4K Video, 8K Timelapse

0 Shares

Nikon D850 fiyat ve özellikler itibariyle DSLR klasmanında son derece yeni teknolojilere sahip bir full frame 4k fotoğraf makinesi. Henüz kısa zaman önce ilk dedikoduları yine blogumuzdan duyurmuştuk. Bu sabah ise Nikon yeni model amiral gemisi olan Nikon D850 modelini kamuoyuna duyurdu.

Nikon D850 Fiyat, İnceleme, Teknik Özellikler

Nikon D850 Teknik Özellikleri

Çözünürlük45.7 MP
Sensör Boyutu35mm CMOS
Görüntü SensörüEXPEED 5
Video4K UHD / 30fps
AF Nokta Sayısı153 AF Noktası
ISO25600 ISO (102400'e Artırılabilir)
Timelapse8K Timelapse
BluetoothVar
Wi-FiVar

Arka Aydınlatmalı FX Format Sensör, EXPEED 5 İşlemci

Kamera içerisinde ilk baktığımız özellik sensör oldu tabii ki. D850’de Nikon yeni bir sensör tipi olan, arka aydınlatmalı sensör kullanmış. Ve bu sensör, daha önceki amiral gemisi olan D5’in hızı ile tanınan EXPEED 5 işlemci ile desteklenmiş. Açıkcası bu klasmanda Nikon D5’in kat kat üzerine koymuş diyebiliyoruz. Aynı zamanda bu AAS (arka aydınlatmalı sensör) 4K 30FPS, 8K Timelapse videolar çekebiliyor. Bu özellik ile Nikon, D850’nin fotoğraf değil aynı zamanda video içerik oluşturucularının da dikkati çekmesini sağlamış diyebiliriz. Video denince akla tabii ki de gece çekimleri de geliyor, bu anlamda D850, 64-25600 (genişletilmiş 32-102400) ISO aralığında çekimler yapabiliyor. Arka aydınlatmalı sensörün bir diğer avantajı ise daha geniş bir dinamik alan, daha iyi ışık algılama sistemi ve daha düşük noise. Nikon getirdiği bu ilk arka aydınlatma sensör yeniliği ile makineyi adeta gece avcılarına adamış diyebiliriz.

45.7 Megapiksel

Bir diğer öne çıkan özelliklerden biri ise megapiksel. Nikon D850 profesyonel üst seviye segmentinde belki de yeni bir belirleyici model oluşturabilir. 45.7 milyon piksel çözünürlükte fotoğraf çekimi yapabilen D850 üst seviye kullanıcılar için rakiplerinin bir adım üzerine çıkmış diyebiliriz. Bu özellikle Nikon D850 şimdiden üst seviyelerin yarışını kızıştıracak gibi gözüküyor. Fotoğrafçılar için bir diğer önemli konu ise RAW performansı. Bu alanda henüz kamera elimize ulaşmadığı için kesin bir yargılama yapamıyoruz fakat açıklanan bir gerçek var ki, D850, 47.5 MP Large, 25.6 MP Medium ve 11.4 MP Small formatlarda RAW görüntüler alabiliyor.

Moda & Spor Fotoğrafçıları Düşünülmüş

Bir diğer özellik ise Optical Low Pass Filtre. Moda ve giyim fotoğrafçılığından alışkın olduğumuz bu terim D850’de gündeme alınmış ve Nikon tarafından geliştirilmiş diyebiliriz. Yapılan bu gelişme ile Nikon D850’nin moda çekimlerinde sıkça kullanılacağına işaret ediyor diyebiliriz. 45 MP çözünürlüğünde fotoğraflar kulağa harika geliyor olabilir fakat fotoğrafa etki eden bir diğer önemli faktör ise netlik. Bu alanda Nikon bir efsaneyi, Nikon D5’i  içinde yaşatıyor. Yani hız konusunda Usain Bolt ile yarışan D5’in 153 AF noktalı otomatik netleme sistemi D850 modelinde de kullanılmış. f/8 diyaframda bile 15 adet AF noktasına erişebiliyorsunuz. Nikon D850 modelinde spor fotoğrafçılarını da düşünmüş. 14bit raw formatında 51 adet, 12bit raw formatında ise 170 kareye kadar sürekli çekim yapabiliyor.

Video

4K video özelliği böyle bir Full-Frame fotoğraf makinesinde kesinlikle atlanamayacak bir özellik. Nikon D850, FX BSI CMOS sensörü sayesinde 16:9 formatında 4K video çekebiliyor. Bu özellik herhangi bir full-frame DSLR fotoğraf makinesi için çok nadir bir özellik. Canon 5D Mark IV de dahil olmak üzere çoğu full-frame fotoğraf makinesinde video çekerken crop faktörü devreye girerken, D850’de videodan tam verim alıyorsunuz. Aşağıdaki videoda Nikon D5 4K video örneğine göz atabilirsiniz:

Videoda öncelikle söz edilmesi gereken ilk özellik 8K Timelapse! Evet, 8K video timelapse Ultra HD’nin ötesinde bir çözünürlük ile yine ezberleri bozuyor. Girişte de anlaşıldığı üzere D850, 4K 30fps video kaydı da yapabiliyor. Aynı zamanda D850 Full-HD çözünürlükte 120 fps slow motion video kaydı da eklenmiş. Görünen o ki, Nikon yaratıcı içerik üreticilerini de epey düşünmüş. Bununla da kalmıyor, profesyonel sinema kameralarından alışkın olduğumuz focus peaking ve zebra gibi özellikleri D850’ye iliştirmiş. Bitmedi! Kompres edilmemiş yani sıkıştırılmamış görüntüleri HDMI çıkışlarından diğer kanallara da iletebiliyorsunuz. Aşağıdaki videodan Nikon D850 timelapse video örneğine göz atabilirsiniz:

Videocular için bir diğer sevindirici haber ise 3″ dönebilen dokunmatik ekran. Bu ekran zorlu çekim koşullarında kamera kullanıcısına kullanım kolaylığı sağlıyor diyebiliriz. Aynı zamanda getirilen bir diğer kolaylık, fotoğraf çekimlerinde odaklamayı dokunmatik ekran üzerinden yapabiliyor olmanız. Sessiz bir avcıysanız, sesi en aza indirmeniz gerekir. Nikon bu alanda D850 modelinde sessiz shutter özelliği ekleyerek sessiz avcıları da düşünmüş diyebiliriz. Özellikle düğün fotoğrafçılığında kendini gösteren bu özellik ile özel etkinliklerde konuşmacıyı rahatsız etmeden çekimlerinizi yapmanızı sağlayacak ve sizi avınıza sessizce yaklaştıracak!

45 MP kulağa yüksek dosya boyutları getiriyor ve böylece depolama sorunun da inceden düşündürüyor. Düşünmeyin, D850 getirdiği 1 SD, 1 XQD kart girişi ile veri depolama sıkıntısına bir çözüm üretmiş denebilir.

Sağlam fotoğraf sağlam gövdede bulunur!

Nikon D850 magnezyum alaşım gövdesi ile doğa ve aksiyon fotoğrafçılarını da düşünmüş. Toz, düşme ve suya dayanıklı sağlam bir gövde yapısı zorlu koşullar için ideal bir yapı diyebiliriz.

Sonuç olarak, Nikon 100’üncü senesinde yeni modeliyle 100’leri güldürdü. (Tamam tamam vurmayın.) Ve Nikon, üst segmentte yeni bir çağı da D850 ile açmış gibi gözüküyor. Unutmayalım ki, bu saydığımız özellikler henüz Nikon’un duyurduğu özellikler, gerçek bir deneme için YouTube kanalımızda pusuya yatıp detaylı inceleme videomuzu bekleyin. Sağlıcakla.

Nikon D850 Örnek Fotoğraflar

[aesop_gallery id=”41024″]

Ural Bartu Özçelik

İstanbul Üniversitesi, Radyo Sinema ve Televizyon mezunu. Sinefil, fotoğrafçı & videographer.

Subscribe
Bildir
guest

2 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kurtbekar Aydın

Merhaba,
Bu Nikon D850 adeta efsane oldu. Almaya henüz karar veremedim.Bunun sebebi sadece fiyatı değil. En çok korktuğum nokta ise; Nikon D600 modelinde, diyaframı kıstığınızda (10 ve 10 üzeri), ekranın sol üst kısmında kahreden, bezdiren siyah noktalar var. Bu arıza, acaba bu 850 modelinde de olabilir mi?
Bilgilerinizi rica ederim.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x