Nikon D7200 İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0 Shares

Bu kelimeleri duymaya az kaldı derken Nikon, İlkbahar’ın ilk günlerine yeni bir modelle başladı. Nikon D90 ve daha öncesinde yer alan D70, D70s, D80 gibi modellerin devamını D7000 ile duyurmuş üstüne de Nikon D7100 modelini tanıtalı yaklaşık 2 yıl kadar oldu. Şimdi de bu serinin son üyesini 2015’in ilkbaharında duyurdu. Daha taze ve daha iyi özelliklerle birlikte.


 

Nikon D7200 DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D7200’de yeni birkaç özelliğin dışında dış gövdede ufak tefek değişimler mevcut. Bu aslında gövde olarak en iyi seviyeye ulaştığını gösteriyor. Ama bir şeyi hala eksik olarak görülüyor. Bunlardan birisi dönebilir LCD ekran. Hareketli LCD ekran beklenen özelliklerde olmasına karşın yine sabit bir ekran ile duyurdu Nikon, D7200’ü.

Nikon D7200 de sunduğu özellikler şöyle:

  • *51 AF Noktası, 15 tanesi cross-type; Çapraz tip
  • *Saniyede 6 kare fotoğraf 6fps Seri Çekim hızı
  • *Time Lapse çekim özelliği – Aralıklı Çekim
  • *24megapixel APS-C CMOS Sensör (1.5 crop)
  • *ISO 100 – 25600 yüksek hassasiyet
  • *Dahili Wi-Fi ve NFC Bağlantılar
  • *Full HD 60fps video
  • *ME-W1 Wireless mikrofon bağlantısı

Şimdi bunları biraz açalım.

91tBj7EKG3L

51 AF Noktası; 15 Cross-Type AF

Bir önceki modelde bu değerler aynıydı yalnız biraz daha farklı. Nikon D7200’de Multi-CAM 3500 II AF Sensörü kullanılmış. Bu da Nikon D750’deki ile aynı. Daha hızlı, daha kararlı bir yapıya sahip olmasını kolaylaştırıyor olsa gerek.

91rtYgJivUL

Saniyede 6fps seri çekim hızı

Bir önceki modele göre yani D7100’e göre yine büyük bir farklılık göze çarpmasa da seri çekimdeki bekleme olayı artık yok çünkü onu bir önceki modelde olmayan Time Lapse çekim seçeneği ile durmaksızın belirli aralıklarla çekmeniz sağlanmış. Bu 6fps biraz daha artabiliyor aslında. Onu makine geldiğinde daha detaylı inceleyeceğiz.

91qlg0FxnHL

24MP APS-C CMOS Sensör(1.5 crop)

Klasik nikon CMOS sensörü. Dinamik aralığın tavan yaptığı ciddi derecede ISO başarımını ve daha az ısınmayı başaran mükemmel bir sensör yapısı. Belki de 24MP’den daha fazlasını isteyenlere zengin detay kalitesiyle hissettirmeyecek bir sensör. O yüzden değişim yerine geliştirmeye gitmiş Nikon.

91EeuuAhZBL

ISO 100 – 25600 ışık hassasiyeti

Bu değerler aslında fazlasıyla yeterli. Daha fazlasını isteyecekler de olabilir ama bu tarz konularda yazılımsal olarak geliştirmeyi müşterisine bırakmış. Sonuçta belirli değerlerin dışında ISO değeri tamamen yazılımsal olarak artırılabiliyor. Bu birçok makinede böyle. Ama Nikon bu değeri geçmişten geleceğe tüm makinelerinde en iyi performansı alacağınız fiziksel koşulları düşünerek hareket ediyor. O yüzden beklentileri yüksek tutma kısmını kendinize bırakın veNEF – RAW çekip çok ihtiyaç olduğu zaman bunu PS ile düzeltin.

91bUiiFZQYL

Dahili Wi-Fi ve NFC Bağlantılar

Dahili Wi-fi olması mükemmel bir özellik olmuş. Aynı zamanda NFC olması da her türlü iletişim ve aktarım konusunda makineyi ön plana çıkarıyor. Uzaktan kontrol imkanı ile Kumanda ihtiyacı kalmıyor. Ayrıca ikinci bir ekranınız oluyor. Nikon D750’de nasılsa bunda da aynı sistem söz konusu. O yüzden akıllı telefon veya tabletler ile kolayca bağlantı yapabiliyorsunuz. Fotoğraf aktarımı konusunda da oldukça hızlı bir sonuç bekliyoruz bakalım.

Nikon ayrıca wireless mikrofonu ME-W1 ile video çekenleri de düşünmüş ve bu pratiklik ile röportaj vb çekimleri çok rahat yapabiliyorsunuzu göstermek istemiş olmalı.

Video Çekimi

Detaylı özellikleri sitemizde duyuracağımızı söylememize gerek yok sanırım. Tabiki daha detaylı özellikler ile Nikon D7200 bize geldiği anda bunun da bir videosunu sizlerle paylaşacağız. Video çekiminin mükemmel olacağı söyleniyor. 720p de 120fps çekim bekliyorduk ne çıktı bunu detaylıca inceleyeceğiz. Nikon D7200 daha neleri sunacak değişiklikler olacak mı vs gibi soruların cevaplarını az çok verdiğimizi ve daha detaylı özellikleri Fotografium.com sayfamızda bulacağınızı söyleyebilirim. Genel manada değerlendirecek olursak örneğin bir otomobili ele alalım. vW Polo geçtiğimiz aylarda küçük makyajlar görmüş ve dikkat çekmemişti. Ama BlueMotion ne ola ki diyenler için motor blogundaki değişiklikler ile güç düşse de daha az yakan ve performansı ve tork değerleri artan bir model olmuştu. Nikon da bunu yapmışa benziyor. Yani dışı aynı ama içi daha performanslı. Gelecek dönemde adını sıkça duyacağımız Nikon D7200’ü sizlere duyurmaya çalıştık. Nikon’dan yenilikleri beklemeye devam edin, çünkü ardı arkası kesilmeyecek bu sene yine.

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
ismailhakkıkaradağ

d7200 body de AF motoru var mı yanı Nikon 50mm f/1.8D Lens aldığımızda auto focus olarak kullanılır mı?

Mehmet gencay

Nicon 7200. Dokinmatik ekran,dahili gps wi fi ozellikleri varmi badi fiyati kac tl spot veya faturali

Ramazan

Spot 3200 tl 18 140 lensli

3
0
Would love your thoughts, please comment.x