Nikon D5200 Sensörü Toshiba Çıktı

0 Shares

Nikon’un yeni giriş seviye fotoğraf makinesi Nikon D5200, içerisinde Toshiba sensörü bulunduruyor. Bu bilgiyi veren ise Chipworks. Chipworks’teki yazıda Nikon D5200’ün içini incelemişler ve sensörün Toshiba olduğunu görmüşler. Bu oldukça şaşırtıcı çünkü daha önce Toshiba üretimi bir sensör kullanmıyordu Nikon. Daha önceki pek çok makinede de farklı sensör kullanımlarını görmüştük.

Toshiba, aslında bu sektörde geleceğin oyuncularından olacağa benziyor. Önce hafıza kartları çıkarttılar ve bunlarda hedefi 2015’te pazarın %33ü olarak belirlediler. Bu çok ciddi bir hedef. Nikon D5200 ‘den sonra anlıyoruz ki artık Toshiba, dijital fotoğraf sektörunde de önemli oyunculardan olacak.

Nikon’un sensör stratejisi Canon’a göre biraz farklı. Daha önce de D5100 ve D7000’ de Sony sensör kullandılar ve aynasız Nikon 1 serilerinde Aptina sensörlerini kullandılar. Bu seride de Toshiba kullanmışlar, bunu outsource ederek maliyeti düşürdüklerini söylemek en mantıklısı gibi duruyor. Sonuçta makinelerin başarıları ortada ve Nikon’u yüzüstü bırakmıyorlar…

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x