Nikon 85mm f/1.4 G Lens İncelemesi

0 Shares

Portre  Fotoğrafçılığı dendiği zaman ilk akla gelen lens açısı 85 mm’dir. Nikon D SLR gövdeler sözkonusu olduğunda ise portre fotoğrafçılığı için en ideal optik  kuşkusuz  Nikon AF-S 85mm f/1.4G  olacaktır. Özellikle FX Formatlı Nikon D SLR makineler için üretilen Nikon AF-S 85mm f/1.4 G Lens Nano kristal kaplama ve sessiz AF motoru SWM Silent Wave özelliği ile ileri Nikon optik mühendisliğinin en iyi örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Portre fotoğrafları ve ışıksız ortamlarda 9 bıçaklı yuvarlak diyafram ve f:1.4 diyafram açıklığı sayesinde istenilen pozlama kontrolünü verirken AF-S özelliği sayesinde hızlı ve kararlı bir netleme sağlıyor. Peki aklınıza neden portre de 85 mm idealdir ?sorusu gelebilir. Fotoğrafçılık aynı zamanda matematik işidir. Bu nedenle lens açısı belirlemek de matematiksel işlemler neticesinde mümkündür. İdeal Portre açısını belirlemenin şöyle bir formülü vardır. Eskiden film formatına göre yaptığımız bu işlemi şimdi makinenin sensör ebadı ile hesaplıyoruz.

Formül: Sensörün köşegen uzunluğu X 2 = Portre açısı

Bu durumda aşağıdaki çizimde görüleceği gibi Full Frame bir makinenin sensör ebadı 24X36 mm olduğundan köşegen uzunluğu 43,2 mm olduğundan iki katı standart lens açılarında 85 mm’ye denk gelmektedir.

foto1

85 mm lens açısı zaten Nikon kullanıcılarının yabancı olduğu bir açı değil özellikle film zamanı dediğimiz analog makine kullanıldığı yıllarda çok meşhur olan Nikon 85mm f/1.4 D tipi lensin gelişmiş versiyonu olarak karşımıza incelemekte olduğumuz Nikon AF-S 85mm f/1.4G  çıkıyor.

foto2

Bilindiği gibi D tipi lensler film zamanı üretilmeye başlanmış ve Digital dönemde de üretimine devam edilen lenslerdi. Ancak Nikon G tipi D SLR Fotoğraf makinelerinin sensör yapısı ile tam bir uyumluluk gösteren lensleri üretmeye başladığında asıl farkları gözlemlemeye başladık. D tipi lensler aslen kimyasal yapıdaki filmler için üretildiğinden daha keskin neticeler verse de bazı dezavantajlarını yaşıyorduk. Özellikle böyle açık diyaframlı lenslerde f:2.8 ‘in altında ışık yansımaları fotoğrafımızda mavi ve kırmızı harelenmelere sebeb oluyor ve bunu Circular Polarize filtreler ile engellemeye gayret ediyorduk. Bu sefer de zaten kontrast oranı yüksek olan bu lensin önüne takılan polarize yapı renk patlamalarına neden oluyordu. İşte bu noktada Nikon AF-S 85mm f/1.4G  lensin özellikleNano kristal kaplamalı olması bunu tamamen ortadan kaldırmış .En açık diyaframda bile herhangi bir ışık yansıması gözlemlenmezken en parlak renkler bile yumuşak geçişlerle fotoğrafa aktarılabiliyor. Lensin sessiz çalışması ve netliğinin hızlı ve kararlı olması da özellikle moda fotoğrafçılığı ya da düğün günü fotoğrafçılığı gibi profesyonel işlerde kullanıcıyı oldukça memnun edecektir.

 foto6

Açık diyaframlı lensler için sıkça sorulan bir diğer soruda kenar kararması anlamına gelen vignettir. Nikon AF-S 85mm f/1.4G  Lense bu açıdan baktığımızda yine eski tipinden ve muadillerinden daha az bir kenar kararması yaptığını görürüz.

foto5

Tamamen vignetin olmayacağını söylemek teknik olarak imkansızdır. Açık diyaframlı lenslerin çaplarının da büyümesi mutlaka bir kenar kararması yapabilir. Ancak üreticiler özellikle Nikon üst seviye FX formatlı makinelerin menüsüne vignet kontrol atayarak bunu da halletmeye başladılar.Zaten vignet çok olumsuz bir durumdur denemez. Zira çoğu fotoğrafçı kenarların hafif kararmasından hoşnut olur. Çünkü bu kararma merkeze yerleştirdiğimiz asıl konunun insan gözü tarafından daha hızlı algılanmasını sağlar.

Nikon AF-S 85mm f/1.4G DSLR Lensin Teknik Özellikleri

Odak uzaklığı85 mm
Maksimum diyaframf/1,4
Minimum diyaframf/16
Objektif yapısı9 grupta 10 eleman (Nano Kristal Kaplamalı)
Görüş açısı28°30’ (Nikon DX biçimi ile 18°50’)
Minimum netleme mesafesi0,85 m/2,79 ft
Maksimum reprodüksiyon oranı0,12x
Diyafram bıçağı sayısı9 (yuvarlak)
Filtre boyutu77 mm
Çap x uzunluk (objektif yuvasından uzatma)Yaklaşık 86,5 x 84 mm/3,4 x 3,3 inç
AğırlıkYaklaşık 595 gr/21,0 ons
Verilen aksesuarlar77 mm LC-77 Geçmeli Ön Objektif Kapağı, LF-1 Arka Objektif Kapağı, HB-55 Parasoley, CL-1118 Esnek Objektif Kılıfı

SONUÇ: Teknik olarak incelemesini yaptığımız Nikon AF-S 85mm f/1.4G  Nikkor Lens grubunun en prestijli optiklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm yukarıda anlattığımız özelliklerinden 9 bıçaklı diyafram yapısı sayesinde ideal bir arka plan bulanıklığı sağlayan bu lens keskinliği, renk doygunluğu ve kontrastıyla profesyonel düzeyde portre ve moda çekimleri için ideal bir seçim olacaktır denilebilir.

Yazı ve Teknik İnceleme: Erdem KILAVUZ

Nikon 85mm f/1.4G ile çekilmiş 25 Mükemmel Fotoğraflar devam edelim.

 

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x