NFT Fotoğraf Satışı

0 Shares

NFT Fotoğraf Satışı Nasıl Yapılıyor?

NFT Fotoğraf Satışı,son zamanların sektörümüz açısından en dikkat çekici gelişmesi oldu. Kripto para ve beraberinde getirdiği yeni sanal gelişmelerin sonucu bu tabi. Evet sanal dünyada sanat eserlerinin satın alınabildiği bir devir geldi.Peki Fotoğrafçı kimliğimiz ile bu ortamda ne yapabiliriz.NFT Fotoğraflarımızın satışını yapabilir miyiz? İşte bu konuyu sizin için araştırdık. Öncelikle doğru tanımlamalarla kavramları iyice anlamak gerekiyor.

NFT Fotoğraf Satışı

NFT Fotoğraf Satışı

NFT Nedir? NFT Dünyasına Nasıl Girilir?

“Non-Fungible Tokens” ‘ın kısaltması olan  NFT,sanat eserleri, müzik,fotoğraf, GIF ve hatta sanal gayrimenkul gibi soyut ve somut nesnelerin dijital varlıklarıdır. Yani gerçek eserlerin digital ortama aktarılmış biçimidir diyebiliriz. Ancak burda önemli bir kavram daha var. NFT, dijital ürünlerin yani fotoğraflarınızın sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Çünkü NFT kopyalanması mümkün olmayan dijital bir imzaya sahiptir.Bu özelliği ile benzersiz bir eser haline gelir ve güvenilirdir.

Başlangıçta kulağa oldukça karışık gelen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunduğu imkanlar ile daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar yer alıyor.

NFT Fotoğraf Nedir? Nasıl NFT Fotoğraf Yapılır?

Nft kavramını açıkladıktan sonra gelelim bizi asıl ilgilendiren NFT Fotoğrafa. Evet NFT Fotoğraf aslında çektiğiniz Fotoğraf karelerinin NFT pazarına uygun hale getirilmesi işlemidir. Bunun için tavsiye edilen birkaç iyi program mevcut.Ama kısaca ne yapıyor dersek.Fotoğrafınızı yükleyerek pikselleştiriyor.Aynı zamanda benzersizleştiriyor ve kopyalamaz hale getiriyor.

Biraz araştırdığınızda NFT Fotoğraf oluşturmak için en çok kullanılan ve tavsiye edilen ortam Opensea.Bu platform aynı zamanda NFT fotoğraflarınızı satabileceğiniz en iyi pazar yeri durumunda. Ayrıca ücretsiz olan Canva da NFT fotoğraf oluşturmak için uygun görünüyor. Basitçe fotoğraflarınızı yükleyip pixelleştirebilirsiniz.

Opensea İle NFT Fotoğraf Oluşturma

Opensea İle NFT Fotoğraf Oluşturma

NFT Fotoğraf Nerede Satılır?

NFT Fotoğrafların satılabileceği ortamlar pazaryerleridir.En popüler olanı da yine Opensea.Binance,Super Rare ve Nift Gateway‘de diğer popüler siteler.Opensea’da NFT fotoğraf satışı yapmak için şu adımları takip etmelisiniz.

1-MetaMask’ı yükleyin:MetaMask en bilinen kripto para cüzdanıdır. OpenSea gelirleriniz buraya yatar. Bu yüzden önce MetaMask’ı yüklemelisiniz. Çünkü sisteme üye olurken MetaMask hesabı size lazım olacak.

2-Opensea.io internet sitesine girin. Karşınıza çıkan sağ üst köşeden “create” tuşuna basın. Karşınıza çıkan sekmeden MetaMask’ı seçin. Devamında üyeliğinizi tamamlayın.Yönergeleri takip ederek MetaMask’ı OpenSea’ye bağlayın.MetaMask OpenSea sistemine bağlandıktan sonra yaptığınız satışlar hesabınıza Ethereum birimi olarak geçecektir. Ayrıca harcama yaparsanız da buradan düşecektir. Ardından OpenSea platformunda NFT fotoğraf koleksiyonu oluşturup satışa sunabilirsiniz. Bunun için menüde “Create – Yarat” bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Sayfayı aşağı doğru kaydırarak hemen aşağıda yer alan formu doldurmanız gerektiğini göreceksiniz.

NFT Fotoğraf Nerde Satılır

NFT Fotoğraf Nerde Satılır

Evet gördüğünüz gibi çok karmaşık bir iş değil.Eğer yeni bir pazara girmek istiyorsanız ve fotoğraflarınızı satacağınıza inanıyorsanız işte size yeni bir fırsat. Nitekim yakın bir zaman önce haberlerde ,ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın 2007 yılından bu yana ürettiği eserleri kapsayan dijital çizimi, NFT olarak açık artırmada 69,3 milyon dolara sattığını duyduk. Evet hedefi bu kadar yüksek tutmasak da daha da gelişeceğini öngördüğümüz bu pazarda şimdiden yer almak akıllıca olabilir.Bakalım bu alanda fotoğrafçılıkla alakalı neler göreceğiz.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x