Nasıl Çekildi / Uçmak istiyorum

0 Shares

Bu hafta ?Nasıl Çekildi? bölümüne kendi fotoğraflarımdan ?Uçmak İstiyorum? isimli fotoğrafı anlatmak istedim.  Bu fotoğraf bana fotoğraf çekerken gözlem yapıp, sabretmeyi öğretti.

 

Ekipman:

Kamera : Minolta X700

Lens: 28-90mm

ISO: 400

Diyafram: f/4,5

Enstantane: 1/125

İçerik:  Bu fotoğrafı Makedonya ‘da Elveda Rumeli dizisi için kaldığım süre içerisinde ilk fotoğraf makinem olan Minolta x700 ile çektim. Yoğun iş temposundan ve stresten uzak kalmak için fotoğraf çekmek inanılmaz iyi geliyordu. Mevsimlerden son bahar saat 16:30 civarlarında Makedonya’nın Bitola şehrinde dolaşırken fotoğrafı çektiğim yerdeki parkta gözlemlerim doğrultusunda saat 16:00 ve 17:00 arası kargalar toplanıyordu, ilk gün, ikinci gün hep oradalardı. Bu gözlemimden sonra akılımda canlanan bu fotoğrafı çekmek için kargaların toplandığı saate parka gittim ve kadraj ayarlaması yaptım. Doğru kadrajı bulduktan sonra beklemeye başladım, bekledim bekledim belki de 30 dakika aynı yerde kargaların topluca uçuşmasını bekledim, taki yoldan gecen bir kamyonun kornası çalıncaya kadar. Kamyonun kornasının çalması ile beraber korkudan uçuşan kargalar ve ağaç bana bu fotoğrafı yakalamamı sağladı.

Fotoğraf: Fotoğraf tek çekimden oluşuyor. Mevsimlerden sonbahar ve saat gün batımına yakın, hava bulutlu ve ışık yumuşak. Fotoğraftaki ağaç aslında uçmak ister gibi sabit kaldığı yerden başka yerlere gitmek istercesine… İstediğini de yapıyor sanki bir kuşa dönüşüp olduğu yerden kaçar gibi.

İşleme: Film olduğu için fotoğrafları basan fotoğrafçı bana renkli halini cd ile digital ortama verdi.  Bana sadece siyah beyaza çevirmek kaldı 🙂

Sonuç: Sevdiğim fotoğrafların başında gelen uçmak bana fotoğrafta gözlem yapıp beklemeyi öğretti.

www.gokhantutak.com.tr

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x