Nasıl Çekildi / The Moment of Deliverance

0 Shares

Nasıl Çekildi? bölümümüzde bugünkü konuğumuz İranlı Arash Ashkar. Ashkar az görülen şekilde mimari çekimin içerisine model oturtmuş ve bu harika fotoğrafı elde etmiş. Nasıl çekildiğini kendisinden dinliyoruz.

 

Ekipman: 

Kamera : Canon EOS 70D

Lens: Canon EF 17-40mm L USM

Tripod: Manfrotto MT055X PRO3

Diyafram: 13.0

ISO : 500

Enstantane: 0.4

İçerik: 

Fotoğraf Shiraz, İran ‘da Vakil Camii ‘nde çekildi. Toplamda 5000 metrekarelik alanda bulunan yapı, 48 sütundan oluşuyor.Zandid bölgesinde bulunan en müthiş yapılardan bir tanesi. Uzun zaman önce, İran ‘da kadınlar, camiye girmeden önce bu tip kıyafetler giyiyorlardı, genellikle siyah veya beyaz kıyafetlerdi.

Fotoğraf:

Yağmurlu bir günde, Shiraz şehrinin kalabalık bölgesinde olan bu caminin içine doğru yürüdüm.Mekana varır varmaz kafamdaki fotoğrafı çekebileceğim bir yer aradım. Shiraz aynı zamanda benim doğduğum şehir. Yılın her zamanı çok sayıda turist çeken bir bölge olduğu için yeterince boş halini çekebilmem ve yerlilerin dua etmeye gitmesini beklemek için yaklaşık 1 saat beklemek zorunda kaldım.Bu fotoğraftaki bayan da bunlardan bir tanesiydi. Tüm insanlar gittikten sonra; fotoğrafta gördüğünüz bölgedeyken fotoğrafı çektim. Tüm ekipmanımla bu fotoğrafa hazırdım ve önceden tüm ayarlarımı yapmıştım.Güneş de tam o sırada bulutlarından arasından çıktı ve bu güzel fotoğrafı çekmemi sağladı.

İşleme: 

Fotoğrafları çekmeden önce doğru ayarları yapmaya çok özen gösteririm, genellikle ham (raw) fotoğraf çekiyorum. Fotoğraf makinem fullframe olmadığı için 17-40 lensimle kadrajıma tüm binayı alamadım, ben de panorama çekmeye karar verdim, bu fotoğraf da 3 fotoğrafın birleşimi olarak ortaya çıktı. Tabi bu fotoğrafları tripod ile çektim. Fotoğrafları PTGUi kullanarak birleştirdim. Daha sonra, Photoshop CS5 ‘e transfer ederek kontrast, ışık ve keskinlik ayarlarını yaptım. Son olarak da Silver Efex plug in ‘i kullanarak siyah-beyaz ayarını yaptım.

Sonuç : 

Böyle fotoğraflara her zaman çok ilgim vardı ve sonuç olarak da bu güzel fotoğrafı çektim.

İpuçları:

1- Harabe,tarihi yapı gibi yerlerde çekim yapacaksanız mutlaka tripod taşıyın.
2- Fotoğraf makinesi ayarlarınızın düzgün olduğundan emin olun. ISO ‘yu yüksek unutmayın.
3- Çekimden önce kafanızda fotoğrafı planlayın.

Fotoğrafçı Hakkında:

Arash Ashkar, 23 yıl önce kültür ve sanat şehri Shiraz ‘da doğdum. Fotoğrafa 17 yaşımdayken başladım, 19 yaşımdan beri de profesyonel olarak yapıyorum.Bu sanattan oldukça fazla zevk alıyorum ve sürekli yeni şeyler deniyorum. Hala kendimi yeni başlayan fotoğrafçı olarak görüyorum.
Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x