Nasıl Çekildi? “Oyun Bitti”

0 Shares

Nasıl Çekildi? bölümümüze devam ediyoruz. Işıkla boyama, gölgeler ve esas konuyu beraber işleyen bu fotoğraf gerçekten çok güzel, içinden bir çok anlam çıkarabilirsiniz. Nasıl çekildiğini okuduğunuzda siz de benim kadar şaşıracak mısınız merak ediyorum, çünkü ilk bakıldığında birden fazla ışık kaynağı olduğu net görülüyor, sizi daha fazla merakta bırakmayalım.

Söz Victoria Ivanova ‘da…

İçerik

Bu fotoğrafı çekmek için gece geç saatlere kadar bekledim. Kendi evimde çektiğim bir fotoğraf oldu ve el feneri kullandım.

Fotoğraf

Bu fotoğraf tek bir kareden oluşuyor. Herhangi bir Photoshop müdahalesi yok. Tüm gölgeler gerçek. Canon 5D ve 50mm 1.4 kullandım. Herhangi bir filtre kullanmadım.

EXIF

ISO 250
Odak Uzaklığı: 50 mm
Diyaram 14
Enstantane: 8 saniye

4 tane satranç figürünü masanın sağ tarafına koydum ve şahı en öne yerleştirdim. Çekimin ilk 6 saniyesinde onların gölgesini duvara verebilmek için 4 figürün arkasından verdim. Kalan 2 saniyede de ışığı yatan figüre verdim. Bunu yapmak oldukça zor oldu, 6-7 fotoğraf çekmek zorunda kaldım ama bir tanesi buydu ve işe yaradı.

Tüm çekimler ham (RAW) idi, işlemek için her zaman DPP (Digital Photo Professional) kullanırım ve TIFF ‘e çeviririm. DPP ‘de fotoğrafları siyah-beyaza çevirdim ve biraz kontrast ekledim. TIFF ‘e çevirdikten sonra Photoshop ‘ta açtım ve boyutlandırıp kaydettim.

İpuçları

(Burada sadece kendi yöntemimi anlatıyorum, bu fotoğrafı çekmek için tek yol bu değil.)

1- Karanlıkta el feneri kullanın.

2- Işıkları kapatmadan önce lensi manuel odaklamaya aldığınıza emin olun.

3- Siyah-beyaza çevirecekseniz beyaz veya mavi ışık kullanmanızda yarar var.

4- Her zaman tripod kullanın.

5- Fotoğrafı çekerken ışıkları açmayın, tüm sahneyi bozar.

6- Yumuşak ışık ve yumuşak gölgelere sahip olmak istiyorsanız, yumuşak ışık veren bir ışık kaynağı kullanmalısınız.

Hakkımda

Fotoğraf, insanların dünyayı sizin gözünüzden görmesi için en önemli araçlardan biridir. Ben üniversitede öğretim görevlisiyim fakat fotoğraf benim en önemli tutkum. Farklı fotoğraf yarışmalarına katılmayı ve sergiler açmayı çok seviyorum. Evsiz ve yalnız insanlara yardım eden kuruluşlar adına fotoğraflar çekiyorum.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x