Nasıl Çekildi / Kelebek

0 Shares

Fotoğraf sahibi Andrew Badenhorst fotoğrafa Nikon D200 ile başladım diyor ve devam ediyor: Mart ayında Nikon D810 ve Nikkor 28-70mm 2.8 lens aldım. Daha çok portre fotoğrafçılığından zevk alıyorum ama makro fotoğrafları denemekten de hoşlanıyorum. Bir çok yerde araştırma yapıyorum; kitaplardan, web sitelerinden çok fazla fotoğraf izliyorum. Araştırmalarımın sonucunda kafamda canlanan bu fotoğrafı çekmek için çok uğraştım bir çok deneme yaptım.  Andrew Badenhorst kelebek adlı fotoğrasının nasıl çekildiğini anlatıyor:

Ekipman

Nikon D800, Sigma105mm f2.8 macro lens. Lighting: Elinchrome Ranger Quadra. ISO was 100 , Diyafram f/32 , Shutter speed 1/250, RAW.

Fotoğraf

Makro özelliği olan Sigma lens kullandım. Daha net ve keskin fotoğraf elde edebilmek için makinamı tripoda sabitledim ve uzaktan kumanda yardımıyla makinayı tetikledim. Fotoğraf alttan aydınlatılmış olacağı için Elinchrome Ranger Quadra, reflektör ile Flash’ı cam levha altına koydum. Hafif Metal kaplama ile, difüzyon malzemeyi salata çatalı üzerine koydum, iki malzeme kelebek şeklini aldı. Arka kısıma siyah bir kağıt koydum, Akılda tutulması gereken temel önemli özellik kamera pozisyonu oldu. Deneme çekimlerin yaparak ışık ve doğru açıyı bulmak için sabırla bekledim. 🙂

İşleme

Fotoğraf RAW (Nikon NEF) çekildi. Fotoğraflarımı iMac’e aktarmak için Nikon Transfer 2 kullanıyorum. Herhangi bir ayarlama yapmadan sonra fotoğrafı tiff formatına çevirdim. Tiff olarak photoshop CS 5 te açtıktan sonra  Nik yazılımını kullanarak: Renk, Efex, kontrast ayarlarını yaptıktan sonra.Netlik için Nik Software Sharpner Pro ile keskinliğini arttırdım. Görüntüyü Baskı için Tiff  ve web için JEPG olarak kaydettim.

Sonuç

Söylemeliyim ki benim için gerçekten çok eğlenceli çekim süreci oldu. Daha önce böyle bir fotoğraf görmedim ve bu yüzden beni çok mutlu ediyor.

İpuçları

Çevre, kitap veya web ilham için inanılmaz kaynak. Fotoğraflarda çekimlerinde farklı konularda denemeye devam edin ve zaman ayırın. Emin olun yaratıcı, değişik şeyler olur, bazı zamanlar da sürprizler bile olabilir!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x