Nasıl Çekildi: Evsiz Dünya

0 Shares

Fotoğraf sanatçısı Balaji Maheshwar‘ın dilinden:

“20 Ağustos 2011 günü, her zamanki gibi ofise gidiyordum. Arkadaşımla beraber çingenelerin yaşadığı yerleşkeden geçerken fotoğraf çekmek istedik. Yaşadıkları yerleri fotoğraflarken dikkatimizi 4 günlük bebeği ile dolaşan bir kadın çekti. Kadının yanına gittiğimizde o kadar heyecanlıydım ki kalbim çok hızlı atıyordu. Baktığınız zaman hastane masrafları için paralarının olmadığını anlamak çok zor olmuyor. O kadar heyecanlıydım ki fotoğrafı nasıl çekeceğimi bilemiyordum, anneden izin aldıktan sonra bebeği fotoğraflamaya başladım, farklı açılardan fotoğraflar denedim. Üst açılardan çektiğim fotoğraflarda istediğim duyguyu alamadım çünkü üst açıda yeni doğmuş bir çocuk havasını yakalayabiliyordum ama ben bunu istemiyordum. Göz hizasındaki açıdan çektiğimde ise işte istediğim bu dedim, bebeğin nefes alışı, hayata tutunmaya çalışması, annenin elleri ile onu sarması,  zor durumu çok belli oluyordu.Ve gözlerim dolmaya başladı…”

how shoot 4 days

 

EXIF: Canon 500D, 60mm, ISO 400,| 1/250 s, f/4

İşleme: Fotoğraf  Raw formatında çekildi. Photoshop programıyla siyah beyaz ayarlanıp gerekli tonlamalar ile duygu ön plana çıkartıldı.

Sonuç: Bebeği tutan ellerin umudunu ve bebeğin yaşama mücadelesini vurgulamak için siyah beyaz bana çok yardımcı oldu. Fotoğrafa baktığımda bu fotoğraf benim için ve fotoğraf severler için çok değerli bir fotoğraf olacağını seziyordum ve sevgilerim beni yanıltmadı.

 İpuçları: 

1) Fotoğraf çekmek için gezin çünkü doğa size çok güzel anlar sunuyor, bunları kaçırmayın.

2)Duyguyu ön plana çıkarmak için Photoshop ‘u kullanabilirsiniz.

3)Fotoğraflarda zıtlıkları kullanın.

 Fotoğrafçı Hakkında:

Hep güçlü duygular ile bakmak ve elimden geldiği kadar duyguları en iyi şekilde fotoğraflamak isterim diyor fotoğraf sanatçısı Balaji Maheshwar ve ekliyor;

Lee Jeffries fotoğraflarından örnek aldım,fotoğraf konusunda kendimi geliştirmemde,kendimi tarzımı bulmamda çok yardımcı oldu.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x