Moda Fotoğrafçılığı Tarihe mi Karışıyor?

0 Shares

Moda fotoğrafçılığı yapanları rahatsız edebilecek bir gelişme yaşandı. Hollanda’da bulunan StyleShoots firması moda fotoğrafçılarını isyan ettirebilecek bir icatla karşımızda. Ürettikleri setup sayesinde stüdyoda bulunan model herhangi bir fotoğrafçıya ihtiyaç duymadan istediği tüm ayarları yapabiliyor. Buna ışık ve fon kontrolleri de dahil. Stüdyoda bulunan kişi sadece bir iPad yardımıyla bütün yaratıcı ayarları yapıp ister 4K video, ister istediği formatta fotoğraf çıktısı alabilecek.

StyleShoots Live – Ürün Görselleri

Ürün Canon EF 24–105mm f/3.5–5.6 IS STM bir lensle kullanılıyor. Ayrıca Rotolight firması tarafından geliştirilmiş, farklı bölgelerde bulunan 12 adet LED ışık paneli de kontrol altında. Hatta siyah ve beyaz yüzeyleri bulunan, yönünü belirleyebildiğiniz bir reflektör bile mevcut. 12.9 inç’lik Apple İpad Pro kontrol paneli işlevi görüyor. Yine İpad’e bağlı Macbook Pro ise siz çekimleri yaparken bütün veriyi yazılımda işleyerek hazır hale getiriyor.

StyleShoots Live – Ürün Görselleri

Tabii ki, başta sorduğum soru önemli ama fotoğrafçıyı iyi yapan ekipmanı değildir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, iyiler her zaman sıra dışı fikirleriyle makinelerin arasından sıyrılmaya devam edecek. Bu gibi teknolojiler ise firmaların daha hızlı bir şekilde daha temiz, profesyonel işler yapabilmesine olanak sağlayacak. Daha detaylı bilgi için firmanın resmi videosunu alt kısma bırakıyorum.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim Fotoğrafçı

Herkes bir setup üretebilir. Önemli olan setup’ı alınacak sonuca göre uygun hale getirmektir. Fotoğrafçılık sadece ışık bilgisi demekte değildir, bunun yanısıra renk ve insan yönetiminden de anlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu olay asla bir fotoğrafçı yerini almaz aksine fotoğrafçının değeri artar.

Heee illa da keriz gibi bu setup’ı alırız diyen insan için : git 3 kafa ışık bir bağlantı kablosu bir fon bir makine ve ımac alsın sonuclar daha iyi olur 4’de 1 fiyatına

Anonim Fotoğrafçı

Moda fotoğrafçılığı ile katalog fotoğrafçılığını karıştırıyorsunuz bence. Mesela Richard Avedon da moda fotoğrafçısı, yeri geldiğinde Annie Leibovitz ve David LaChapelle de… İlaveten iyi moda fotoğrafçılığı çok zor ve teknik bir iştir. Ciddi ekipman ve teknik bilgi gerektirir. Çoğu zaman da ekip işidir.

Anonim Fotoğrafçı

Ben o paraya her Türlü hizmet veriyorum :)Ekipman önemlidir 2 yıldır rotolight kullanıyorum, kimseye söylemiyordum led de çok önde diler

Anonim Fotoğrafçı

Türkiye’ye gelse fiyatı en az 250.000 TL+KDV

4
0
Would love your thoughts, please comment.x