Michael Schaake | Yeni Başlayanlara Manzaralar İçin Tavsiye

0 Shares

Manzara fotoğrafçısı olmak, gelişimi yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bu nedenle uzmanlardan mümkün olduğunca fazla ipucu almak her zaman işe yarar. Karşınızda manzara fotoğrafçısı Michael Schaake. Yolculuğa yeni başlayanlar için tavsiyelerini paylaşıyor.

Kitinizi Tanıyın

Manzara fotoğrafları çekmeye yeni başladıysanız fotoğraf makinenizi tam olarak nasıl kullanacağınızı bilmenin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir yere gidip uygun bir ortam bulamamanın ya da bir ayarı yapamamanın ne kadar sinir bozucu olduğunun farkındayım. Bu yüzden evde oturup tüm düğmeleri ve menüleri öğrenin. En sık kullandığınız ayarlara ve özelliklere hızlı bir şekilde erişmek için özel düğmeleri ayarlayın.

Ana fotoğraf makinesi olarak Sony α7R IV’ü kullanıyorum. 61 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bu makineyi çok seviyorum. Aynı zamanda birçok farklı lensle birlikte Sony α7R III, α9 ve α6400 de kullandığım diğer makineler arasında yer alıyor.

Şimdi Çek, Sonra Düzenle

“Bilginiz arttıkça neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda kendinize olan güveniniz de artacak. Ancak işe başlarken çekim yapabileceğiniz tüm farklı ortamları ve açıları keşfedin. Bir sürü fotoğraf çekin. Çektiğiniz her görüntü sizin için bir alıştırmadır. Eve döndüğünüzde çektiğiniz görüntüleri karşılaştırabilir, nelerin işe yaradığını ve nasıl işe yaradığını görebilir, tekniğinizi ve tarzınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.”

Harcamalarınızı Akıllıca Yapın

“Fotoğraf makineleri ve lensler önemli fakat her zaman tüm paranızı bunlara yatırmanıza da gerek yok. Kaliteli, sağlam bir tripod gibi aksesuarların da kritik öneme sahip olduğunu ve bunları uzun yıllar kullanabileceğinizi unutmayın.”

Fotoğraf makinesinde düşük kontrastlı profille çekim yapın
“Ben her zaman raw formatlı görüntüler çekerim. Bu şekilde çekim yapmak, çok sayıda ayrıntı yakalamama olanak tanıyor ve görüntüleri düzenlerken daha fazla özgürlük sağlıyor. Ancak bu, sıra düzenlemeye geldiğinde ilk görüntünün çok düz olacağı anlamına geliyor. Raw çekim yapanlar için tavsiyem, fotoğraf makinesinde Doğal Yaratıcı Stili kullanmaları. Kontrast ve rengi minimuma getirerek stilde düzenleme yapın. Vizörden baktığınızda raw görüntüye benzer düz bir görüntü göreceksiniz. Bu, çektiğiniz en iyi görüntü olmasa da, vurgular ve gölgelerde çok daha fazla ayrıntı görmenizi sağlar. Böylece raw dosyada üzerinde çalışmanız gereken bilgileri görebilirsiniz.”

Durup Mola Verin

Manzara fotoğrafları çekerken doğa yürüyüşü yapmak genellikle kaçınılmazdır. Yürüyüşün ne kadar zorlu olabileceğini asla hafife almam. Yanımda taşıdığım her gramın önemli olduğunun farkındayım. Mümkün olduğunca hafif ekipmanlarla yola çıkmak istediğim için genellikle yanıma α7R IV ile FE 16-35mm f/4 ZA OSS lensi alıyorum. Varmak istediğim noktaya ulaşınca durup dinleniyorum. Kendimi manzaraya bırakıp beni içine çekmesine izin veriyorum. Çekim için hazır olduğumda manzarada yürüyüp ortamı araştırmaya başlıyorum. Çekim yapmak için belirli bir şey aramam. Aniden bir şeyler gözüme çarpar ve böylece çekim yaparım.”

Michael bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x