Mevsimlere Göre Fotoğraf Çeşitleri

0 Shares

İklimler sürekli değişmekte ve sıcak, soğuk, yağmur ve kar derken sürekli havanın ve ışığın değişimi söz konusu. Her mevsim fotoğraf çekilebilir fakat bu fotoğrafların türleri değişmekte. ”Kış mevsiminde portre çekilmez” diyemeyiz elbette. Çünkü fotoğrafın ana ve temel kaynağı ışıktır. Şartların zorlaşması ekipmanın ve çekim tekniğinin değişmesini sağlar fakat çekmek istediğiniz fotoğrafa engel değildir.

 

4-mevsim-fotograf

 

Mevsimlere Göre Fotoğraf Çeşitleri

Kışa doğru giderken ne tür fotoğraflar çekilir?

Havaların ülkemizde soğuması yağmur ve şimşeklerin sıklaştığı günlerde şüphesiz herkes ıslanmamak evine yetişmek derdinde olacaktır. Fakat her anı fotoğraflamak isteyen fotoğraf sevdalıları bu tür havaların nasıl fotoğraf vereceğini az çok bilmektedir. Tripot ve kablo deklanşör ile muhteşem yıldırım fotoğrafları çekebilir, filtre de dahil ederek uzun pozlama ile yağmur bulutlarının akışını görüntüleyebilirsiniz.

 

samet-guler

Fotoğraf – Samet Güler

 

 

Hatta Makro obkejtifinizle yağmur sonrası çiçeklerin üstündeki veya bulunduğunuz mekana göre kelebek ve böceklerin üzerindeki damlacıkları çekebilirsiniz. Yerde biriken ve ayna gibi yansıma elde edebileceğiniz su birikintilerini takip edin. Mekanların veya insanların farklı kompozisyonlarda sudaki yansımalarını çekebilirsiniz.

1502707_10152129283064411_1657893085_o

Fotoğraf – Ömer Alp Evirgen

 

Fotoğraf - Fatih Akkuş

Fotoğraf – Fatih Akkuş

 

Fotoğraf - Mehmet Eryılmaz

Fotoğraf – Mehmet Eryılmaz

 

Sararmış ve dökülmüş yaprakların bulunduğu sokaklar, dereler nehirler veya şelaleler. Tonları ile etkileyici göl manzaraları. Şuan tam mevsimi ve gün geçtikce daha da iyi fotoğraflar elde edebileceğiniz tonların zamanı.

Fotoğraf - Samet Güler

Fotoğraf – Samet Güler

 

Fotoğraf - Kazım Kuyucu

Fotoğraf – Kazım Kuyucu

 

Hafif çiseleyen yağmur altında harici ışık kaynağı kullanarak modelinizle birlikte yağmur damlalarını dondurup muhteşem fotoğraflar elde edebilirsiniz. En güzeli de modelin arkasından patlatılan ters ışık ve o anki oluşan muhteşem fotoğraf.

Fotoğraf - Can Aşıcı

Fotoğraf – Can Aşıcı

 

Kar yağarken sokaklar, çocukların eğlenceli oynayışları, mekanların kar eşliğindeki manzarası vb gibi fotoğraflar da çekebilirsiniz. Beyaz ayarınızı manuel yaparak daha gerçekçi beyazı elde edebilirsiniz.

Fotoğraf - Nevzat YILDIRIM

Fotoğraf – Nevzat Yıldırım

 

Yani kısaca her hava şartında fotoğraf çekebilirsiniz. Yeter ki ne çekmek istediğinizi bilin ve o an’ı gözleyin. Hayal gücünüzü kullanın. Tabi bunların yaparken de kendinizi ve makinenizi koruyun 🙂 Makinenizin ıslanması veya hasta olmanız gibi sonuçları da gözeterek tedbirinizi (Yağmurluk, Şemsiye, Makine yağmurluğu vb) alın.

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

2 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Şadoğlu

Faydalı bir paylaşım.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x