Megapiksel Abartılmış Bir Balon Mudur?

0 Shares

Sizlerin de bildiği üzere her çıkan fotoğraf makinesinin ilk göze çarpan yanı artan megapiksel sayısıdır. Hemen hemen 2-3 ayda bir yeni makine piyasa sürülür ve bu sayede eskileri geride bırakmanız istenir. Bunu yapmadan önce bu yazıyı okumanızı öneririz.

Megapikseller, bir dijital fotoğraf makinesi alırken göz önünde bulundurulacak bir parametredir. Ancak “Daha çok megapiksel, daha çok kalite getirir” önermesi pek sağlam temellere dayanamıyor. Bunu yapmadan önce ilk olarak hedefiniz nedir ve ne yapmayı planlıyorsunuz sorularını yanıtlayın. Ben eğer yüksek çözünürlüklü baskılar alacağım diyorsanız o zaman megapiksel sizin için önemlidir. Eğer bir fotoğrafı çektikten sonra keserek istediğiniz kareye ulaşmak gibi bir düşünceniz varsa yüksek megapiksel sizin için şarttır.

Alttaki fotoğrafta gördüğünüz Seitz tarafından üretilen 160 MP’lik bir fotoğraf makinasıdır.

 Bu noktada çokça sorulabilecek iki  soru vardır. Bunlar;

  1. Megapikseli yüksek bir makine mı yoksa çok daha iyi bir lens mi almak daha mantıklı acaba?
  2. Megapikseli yüksek bir makine mı yoksa düşük ışık koşullarında kullanmak için harici bir flaş mı?

Bu yüzden tek yapmanız gereken amacınızı belirledikten ve emin olduktan sonra fotoğraf makinesi almanızdır. İyi bir lensle düşük megapikselli bir makine kullandığınızda alacağınız sonuç megapikseli yüksek olan makineden alınan sonuçtan çok daha  iyi olabilmektedir. Örneğin; Canon 5DS ile Canon 85mm f/1.2L kullandığınızda aldığınız sonuçlar, Canon 70D ile Canon 85mm f/1.2L kullanarak aldığınız sonuçlardan daha iyi olabilmektedir. Ayrıca ışığa duyarlılık megapiksellerle alakalı bir durumdur. Bu yüzden daha büyük boyutlu sensörlerde ışığa daha duyarlı bir mekanizma söz konusudur. Bunun sağladığı yarar ise yüksek ISO‘lara sorunsuz çıkıp, gürültüsüz (noise) fotoğraf elde edebilmenizdir.

Bunların dışında aşağıda tabloda gördüğünüz baskı boyutları ve çözünürlük değerleri size megapikselin baskı üzerindeki etkisini açık bir şekilde gösterecektir. Turuncu olan renkler baskının en düşük, mor renkler ise size en yüksek değerlerini göstermektedir.

* Kutuların içerisinde  bulunan sayılar bir birim çözünürlüğün içerisindeki nokta sayısını belirtmektedir.

                            by D40 Photographer

Sonuç olarak sadece megapiksellere aldanıp karar vermeyin! Yüksek megapiksellere sahip olmak ne kadar güzel olsa da, asıl olay fotoğraf kalitesine ulaşmanızı sağlayacak diğer etmenleri de göz önünde bulunduruyor olmanızdır.  Son kararınızı verirken şunlara mutlaka dikkat edin; Lensler, Megapiksel, Batarya Ömrü, Işığa Duyarlılık, Sensör Teknolojisi, Harici Flaş ve diğer tüm özellikler…

 Ekipman seçerken sadece yüksek megapiksel değerini değil, saydığımız diğer tüm etkenleri göz önünde bulundurun !

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x