Mavi Ay Bu Gece – Kaçırmayın!

0 Shares

Mavi Ay Nedir? Mavi Ay Nasıl Oluşur? Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Mavi Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?  Mavi Ay’ı Nereden Görebilirim? Yüzyılda 5 Kez Nadir Rastlanan Mavi Ay’ı Kaçırmayın

 

Nedir bu mavi ay? ‘Mavi Ay’ en son 2012 yılının Ağustos ayında gözlemlenmişti. Dünya’da meydana gelen volkanik patlama ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının hareketi sırasında dolunay bir süreliğine mavi tonlarda görünüyor. Bu çok nadir görülebilen an’ın bizi ilgilendiren kısmı ise ”Fotoğrafını nasıl çekebiliriz?”

 

110913_5912

 

 

 

İstanbul şartlarında Ay fotoğrafını çekebileceğimiz belli yerler var. Tabi ki bu fotoğraf siyah gökyüzünde sadece ay değil, doğuşu ve batışındaki haliyle İstanbul silüeti ile birlikte olmalı. Peki ay’ı hangi ekipmanla ve hangi saatlerde nerede çekebiliriz?

 

kız-kulesi-hilal-gece-ay-hilal-gece-kız-kulesi-fatih-akkuş-gece-kız-kulesi-fotoğraf

 

 

 

 

 

Ay’ın doğuşu bu gece saat 20.00  civarında Kadıköy Üsküdar üstünden doğru görünmeye başlayacak ve en iyi görüntülenme yerleri Sarayburnu tarafından olacak.

IMG_0308

 

 

 

 

 

 

İstanbul’un silüeti ile birlikte Ay’ı görüntülemek isteyenler ise sabah 05.45 ile 06.20 saatleri arasında Üsküdar  Salacak sahilinde bekleyerek Ayasofya ve Sultanahmet camilerin üstünden batışını görüntüleyebilirler.

IMG_0309

 

 

 

 

Powerful-Zoom-Lens

 

Kullanılması gereken ekipmanlardan ilk önceliği kesinlikle tripot ve sonrasında zoom lens. Gövdeyi söylemeye gerek yok tabi ki, yoksa fotoğraf çekemezsiniz. 🙂

Netliğinizi mutlaka manuele alın. Zoom girdiğimizde ay hareketinin hızlı olduğunu göreceksiniz bu yüzden net ve keskin fotoğraflar için enstantanenin en az 1/50 üstü olması uygundur.

Bunun için diyafram en açıkta olmalı. Diyaframı kısarak net alan derinliği arttırmak niyetiniz varsa bile f/9 üstüne çıkmamaya özen gösterin, aksi halde ışık yetersizliği sebebiyle ISO arttırmak ve noise dolu bir fotoğrafı temizlemek zorunda kalacaksınız, tabi ki ISO performansı sağlam bir makineniz varsa bu sorun sizin için geçerli değil.

 

Şuan hava aynı seyirde devam ederse Ay fotoğrafını rahatlıkla çekebilirsiniz, tabi ki her an sis artmaya veya bulutlar gökyüzünü kaplamaya başlamaz ise 🙂 Bol fotoğraflı günler dileriz.

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x