Matrix’teki Gibi 360 Derece Fotoğraf Nasıl Çekilir?

0 Shares

Evet altta görecekleriniz ve okuyacaklarınız fotoğrafçılığın üst noktalarından bir tanesi. Çek Cumhuriyeti’nde fotoğrafçı Martin Legeer bir müşterisinin 360 derece dönebilen ve kontrasta sahip fotoğraflara sahip olma isteğini aldığında yapabileceğini söylemiş fakat düşündüğü kadar kolay olmamış. 

 

Legeer’in ağzından dinliyoruz:

“Her şeyden önce garaj tarzı tavan yüksekliği fazla olan bir mekan gerekiyordu, müşterimin benim için ayırabileceğini söylediği villasının içinde bir alanı kullandık. 14 metrekare genişliğinde ve 2.5 metre tavan yüksekliğindeydi, bu tavan yüksekliği bizim için çok azdı ama yapacak bir şey yoktu.

Bir sorunumuz da şuydu, beyaz ve gölgesiz bir arkaplan isteniyodu ama aynı zamanda kontrast isteniyordu. Yani öyle ışıklandırmam gerekiyordu ki hem gölge yaratacak hem de gölgesiz çekim yapacaktım. Bir kaç arkadaşımla konuştum, nasıl ışıklandırırım, nasıl makineler kullanmalıyım, nasıl bir yazılım kullanmalıyım gibi… Işıklandırmaya geldiğimizde önce çok büyük octaboxlar düşündüm fakat yerimiz o kadar dardı ki bu mümkün olamadı. En sonunda ışık konusunda çok iyi bir arkadaşımdan yardım aldım ve üst tarafa 6 tane ışık koymaya karar verdik. Normalde Profoto kullanmama rağmen bütçe nedeniyle Elichrom’a yöneldik. Sonuçta Elinchrom da bize sabit sıcaklık derecesinde, sabit ışık gücünde fotoğraflar verebiliyor.

Bu sırada fotoğraf makinelerini 360derece koyabilmek için gerekli aksamı yaptırmaya başladık. Üstlerine makineleri sabitleyebilmek için gerekli aparatları da aldık. Makineler ve bu ekipmanları almak gerçekten kolay olmadı. 50 tane DSLR makine, 50 prime lensi ne yazık ki bize sağlayacak bir satıcı bulmakta çok zorlandık. Nikon kullanmama rağmen bu sebepten Canon DSLR’lar kullanmak durumunda kaldık. 50 tane 600D ile çalıştık çünkü fiyatları diğer DSLR’lara göre uygundu.

Sıra yazılıma gelmişti. Nikon makineler için zaten bir yazılım bulamamıştım ama Canon için bir yazılım bulmuştum, lisanslı olarak almak zorundaydık çünkü demo versiyonda bazı sınırlamalar vardı. Ama aldıktan sonra fark ettik ki her makineyi aynı anda tetikleyemiyor, aralarında 1/5s gibi bir gecikme oluyor. Bu bizim için büyük sorundu, en sonunda aklımıza hepsini uzaktan kumanda ile aynı anda tetiklemek geldi ve bir düzenek kurup bunu gerçekleştirdik. En sonunda fotoğrafları çekip yazılımla birleştirebildik, bunun için 4 tane laptop gerekti ama sonunda istediğimiz sonuca ulaştık.

Ne yazık ki müşterim izin vermediği için burada fotoğrafları paylaşamıyorum fakat örnek olabilecek fotoğrafları altta göreceksiniz.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments

[…] hafta Matrix?teki Gibi 360 Derece Fotoğraf Nasıl Çekilir? isimli yazımızda 360 derece fotoğraf çekmenin zorlukları, yaşanabilecek sorunları […]

ayhan

45 ° açi içerisine ayni ayarlara sahip 3 veya daha fazla kamera kullanip azcikta adobe premier vb program bilgisiyle 1. Kameradan son kameraya kadarki görüntüyü birleştir ister video istersen fotoğraf kareside kullanabilirsin sonuç senin çekim ve isleme bilgine göre (en önemlisi ekipman) değişir . Ben denedim az çik oldu(10 üzerinden 7) sizde bir deneyin kendiniz görün…

Rukiye

Lens olarak ne kullandiniz ?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x