Still Life Fotoğraf Hakkında Kısa Bilgiler

2 Shares

Hepimizin bildiği üzere “still life” fotoğraflarının bir çok alanda kullanımı mevcuttur. Belki amacınız sadece deniz kabuğunu çekmek ya da alışveriş
sitelerinde satacağınız ürününüzün fotoğrafını çekmek olabilir. Hatta bazen de amacınız stock fotoğrafçılık sitelerinde fotoğraflarınızı satmaktır. Herhangi bir markanın ürünlerini fotoğraflamadığınız sürece bu konuda sizi kısıtlayan hiç bir şey yoktur. Still life fotoğrafçılıkta genel bir inanış var ki o da genelde elma, çilek vb. maddelerin fotoğraflanmasıdır . Bunun yanlış olduğuna ya da niye böyle kabul gördüğünü anlamak zor. Çoğunluk bu şekilde çekiyor ve ilgi çekici fotoğraflar çıktığı an tüm fotoğrafçıların aynı yolu izlemek istemeleri olabilir ki bu çok doğaldır. Ama unutmayın kendinizi bununla kısıtlamayın. Eğer bunu yaparsanız kendi gelişiminizi engellemiş olursunuz.

Yine dünya üzerinde belirli bir kitle vardır ki bu topluluk still life fotoğraflarının en kolay fotoğraf çekim türü olduğuna inanır. Aslında bu bir bakıma yanlıştır çünkü her işte olduğu gibi bu türün de kendi özgü zorlukları bulunmakta ve zaman zaman çok ama çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Normalde detaya çok dikkat etmeyebilirsiniz. Mesela fotoğrafta masa üzerinde duran elmanın üzerinde siyah bir nokta sizi rahatsız etmezken bu tarz fotoğraflarda bunu göz ardı edemezsiniz. Hatta bunun gibi nice detaylarla boğuşmak zorunda kalırısınız. Daha önce paylaştığımız still life fotoğraf ve çekim tekniği adlı yazıya göz atarsanız eğer ne kadar zorlu bir süreçten geçildiğini birinci ağızdan dinlemiş olursunuz.

Dina Belenko

Kullanılabileceğimiz Işıklar ve Difüzörler

Bu işi profesyonel anlamda gerçekleştiren fotoğrafçılar genellikle “Softbox” veya “Lightbox” kullanırlar. Soft box’ların yardımı büyük olmasına rağmen, bu tarz fotoğraf çekimlerinde iyi sonuçlar almak  için çok da şart olmayabiliyor. Eğer bir softbox‘a ihtiyacınız varsa bu linki takip edebilirsiniz. Bu tarz ekipmanlar ışığı yönlendirmek ve ışığın daha fazla yumuşaması için faydalı olabiliyor.

Fotoğrafı Yaratma Kısmı

Bu noktada her şey sizin elinizde aslında. Yaratıcılığınızı kullanın ve farkı siz yaratın! Tabi ki sizlere verebileceğimiz bazı tavsiyelerimiz var;

  • Still life fotoğraf çekerken, makinenizden baktığınız an gördüğünüz şey konunuz olmalı, sadelikten yana olun.
  • Bunlar dışında karenizde gözüken her tür dikkat dağıtıcı öğeden kurtulmanız gerekmektedir. Evde sadece bir arka plan kullanarak çekiyorsanız bu konuda içiniz rahat olabilir. Her şey sizin kontrolünüzde. Ancak dış mekanda bir çekim gerçekleştiriyorsanız, işte o noktada biraz sorun yaşabilirsiniz ancak size bir ipucu verelim; yanınızda bulunan softbox, şemsiye veya buna benzer bir şeyi çektiğiniz konunun arkasına yerleştirmek koşuluyla çekiminizde karışık arka plan sorununu çözmüş olacaksınız.
  • Makro modda çekiminizi gerçekleştirin mümkünse. Bu daha tutarlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
  • Doğru açı ve yükseklik çok önemlidir. Çekmekte olduğunuz konuyla aynı seviyeye inin ama farklı açılardan yaklaşmayı sakın unutmayın. Siz farkınızı yaratın!
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Gülşen

Stil life hakkında çok güzel yazmışsınız..Ben arada kış ayları genelde stil life çekiyorum…yararlı buldum yazınızı..Bilgiler için teşekkürler..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x