Lensograf: İşte Türkçe Fotoğraf Paylaşım Uygulaması

0 Shares

Nokta Medya, fotokritik, izlesene, blogcu gibi Türkiye ‘nin önde gelen web sitelerini bünyesinde bulunduran bir şirket. Dünya ‘da sosyal paylaşımı
fotoğrafla birleştiren instagram benzeri bir programı “Lensograf” adıyla bugün itibarıyla yayımladı ve Apple Store üzerinden ulaşılabilir durumda. Uygulama yayına girince biz de hemen indirip bir ön inceleme yaptık.

İndirmek için tıklayın. 

Uygulamayı bedava olarak indirebiliyorsunuz. 13.3 Mb boyutunda olan uygulama iPhone  3Gs, 4G ve 4Gs destekliyor. Uygulamayı kullanabilmek için iOS 5.0 ve sonrası gerekiyor.

Programı ilk açtığımızda karşımıza Facebook ile Bağlan bağlantısı ve programın logosu geliyor. Bu açıkçası bana çok olumlu görünmedi, sonuçta sadece fotoğraf çekip paylaşacağım bir ortam için Facebook bilgilerimi vermeye gerek görmüyorum. Ama programda onsuz devam edemiyorsunuz. Dolayısıyla Facebook ile girişimi gerçekleştirdim.


Sonrasında ilerlediğinizde programın anasayfasına geliyorsunuz, burada yeni ve popüler fotoğrafları görüyorsunuz.Yukarı ve aşağı hareket ederek fotoğraflar arasında ilerleyebilirsiniz.

Sağ alttaki profil sekmesine dokunduğunuzda ise kaç fotoğraf çektiğinizi, isminizi ve profil resminizi görebiliyorsunuz.

Ortadaki lens ikonu bulunan yere dokunduğunuzda ise fotoğraf çekme alanı geliyor. “Galeriden seç” veya “Fotoğraf Çek” seçenekleri bizi karşılıyor. instagram ‘da olduğu gibi daha önce çekmiş olduğunuz bir fotoğrafa da efekt ekleyip paylaşabiliyorsunuz, veya fotoğrafı çekip efekt ekleme işlemine geçebiliyorsunuz.

Ben önceden çektiğim bir fotoğrafa efekt eklemeyi istedim, seçtim ve gördüğünüz ekranla karşılaştım, altta efektler var ve istediğinizi seçebiliyorsunuz. Özellikle benim gibi Siyah&Beyaz sevenler için müjde, uygulamanın özellikle siyah-beyaz tonlamasını beğendim. Bunun yanında efektlerin içinde bulunan çerçeveleri çok kullanışlı bulmadım.

        

Efektinizi seçtikten sonra sağ üstte bulunan “Devam” tuşuna basıyorsunuz, bir başlık girebiliyor, Facebook ‘ta paylaşabiliyor ve konumunuzu ekleyebiliyorsunuz.

Yine sağ üstteki “Tamam” a dokunduğunuzda fotoğrafınız yükleniyor ve paylaşılıyor. İşte artık profilimde paylaştığım fotoğrafı görebiliyorum.

Uygulama gayet kullanışlı, kullandığım iPhone 4G ‘de çok kasmadan çalışıyor, hafif diyebilirim, tabi efektlere girdiğimizde bir ağırlaşma mevcut fakat bu benzer bütün programlarda var. İleride lensograf üzerinden yarışmalar açılabilir ve program geliştirilebilir. Nokta ‘ya böyle bir atılım için teşekkürler…

Subscribe
Bildir
guest

3 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Özgür

Çok güzel bir site

Anonymous

Bir fotoğraf paylaşım uygulaması neden facebook verilerime istediği zaman erişim yetkisi istesin ki? Türkiye’de gerçekten çok “uyanık” uygulama geliştiricileri var.
Bilmeyenler için küçük bir uyarı: bu yetki bilgilerinizin “yasal olarak çalınmasına” neden olabilir.

Pinat01

Ben genel olarak tasarımını çok beğendim…

3
0
Would love your thoughts, please comment.x