Lanparte LA3D-S2 İnceleme (GoPro ve Cep Telefonu Uyumlu Gimbal)

0 Shares

Lanparte LA3D-S2 fiyat ve özellikleri itibariyle, profesyonel sinema ve fotoğraf ekipmanları üreten Amerikan menşeili Lanparte firmasının en yeni ürünlerinden biri. Genellikle kamera rig ve aksesurları üreten firma yaklaşık 4 yıl önce el gimbal’ı pazarına da giriş yaptı. Bir çok Youtuber ve Vloger’ın kamera arkasında gördüğümüz Lanparte La3d modeli geliştirildi ve karşımıza LA3D-S2 modeli çıktı.

Lanparte LA3D-S2 modeli üzerinde bulunan joystick ve üç akslı sabitleme sistemi sunan bir gimbal ile karşımıza çıkıyor. Bu gimbal elde çekimin yarattığı titreşimleri olabildiğince absorbe ederek daha sinematik ve titreşimsiz çekimler gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Üzerinde bulunan joystick ise sağa, sola, yukarı ve aşağı kamera hareketi yapmanıza aynı zamanda çapraz hareketlere imkan tanıyan muhteşem bir özellik. Baş parmağınızın hemen altında bulunan bu joystickle kontrol sağlamak çok kolay. Zaten ürünü elinize aldığınızda çok kolay bir şekilde elinize oturuyor ve 424gr ağırlığıyla kullanırken sizi hiç yormuyor.

Lanparte’ın bu gimbal sisteminin diğer stabilizasyon sistemlerinden ayıran en büyük özelliği modüler oluşu. Gimbal’ın üst kısmında bulunan tutacak kısmı çanta içeriğinde gelen farklı aletlerle değiştirilebiliyor. Bu sayede gimbal’a sadece telefon değil aksiyon kameralarınızı da bağlayabiliyorsunuz. Tüm gopro modülleriyle uyumlu olan bu gimbal’a tüm akıllı telefonları da bağlayabiliyorsunuz.

Lanparte LA3D-S2 Çekim Modları

Gelelim bu gimbalın yapabildiklerine la3d s2 modeli çekim yaparken 4 farklı modda çalışabiliyor. Bu modları gimbal üzerinde bulunan mode tuşuna farklı kombinasyonlarda basarak değiştirebiliyorsunuz ayrıca gimbal üzerinde bulunan bu küçük led ışık farklı renklerde yanarak size gimbalin hangi modda olduğuna dair bilgi veriyor.

Mod 1 (Takip)

Mod tuşuna bir kere bastığınızda gimbal takip moduna geçiyor. Bu modda joystick ile uğraşmadan elinizle yaptığınız hareketleri gimbal takip ederek bu hareketleri yumuşak şekilde gerçekleştiriyor.

Mod 2 (Sadece Yatay Hareket)

Mod tuşuna iki kere bastığınızda gimbal aşağı ve yukarı hareketi sağlayan motorları kitliyor. gördüğünüz gibi gimbal aşağı yukarı hareket etmiyor fakat sağa ve sola hareket gerçekleştirebiliyor.

Mod 3 (Tam Kilitli)

Mod tuşuna 3 kere bastığınızda ise gimbal hiç bir takip işlemi gerçekleştirmiyor. Siz elinizi hareket ettirseniz bile kamera olduğu yerde sabit bir şekilde duruyor.

Mod 4 (360 Panaroma)

4. Özelliğimiz ise 360 panaroma modu. Bu modu aktive etmek için power butonuna 3 kere basıyoruz. gimbala komutu gönderdiğiniz anda 360 derece panaroma fotoğraf çekebilmek için gimbal etrafında 360 derece dönmeye başlıyor. Hareketi tamamladıktan sonra eski haline geri gelerek çekimlerinize devam edebiliyorsunuz. Şunu da hemen belirtelim piyasadaki diğer stabilizasyon sistemlerinin çoğu 180 220 derecelik dönüş açısına sunarken lanparte la3d-s2 modeli 360 derecelik bir hareket kabiliyeti sunuyor.

Mod 5 (Portre)

5. ve son modumuz ise portre modu. Bu modu etkinleştirmek için power butonuna iki kere basıyoruz. Bastığımız anda gimbal dik konuma geliyor. böylelikle periscope, yada instagram gibi uygulamalarda kullanabileceğiniz videolar oluşturabiliyorsunuz.

Lanparte LA3D-S2 Ekstra Özellikler

Lanparte LA3D-S2 modeli diğer gimballarda bulunmayan uzaktan kumanda özelliğine de sahip. Ekstra modül satın almadan kutu içeriğinde gelen bir bağlantı aparatı ile telefonunuzu adeta bir robot kameraya dönüştürebiliyorsunuz. Altta bulunan tutma kısmını çıkarıp bu modulü gimbala bağlıyorsunuz, daha sonra gimbalı düz bir zemine koyup yada tripoda bağlayarak uzaktan kamera hareket komutları verebiliyorsunuz.

Tasarım

Lanparte la3d-s2 modeli ele gayet iyi oturan şık bir tasarıma sahip. Ürünün tuttuğunuz kısım plastik bir kaplamaya sahip. Bu kaplama sayesinde elinizin terlemesini yada çok soğukta buz kesmesini ve kaymayı önleyerek daha rahat çekime imkan tanıyor. Bu gimbalın en sevdiğim özelliklerinde biri ise alt tarafta bir tripod yuvası bulundurması. Ekstra aparat gerektirmeden tripoda bağlayabildiğiniz bu ürünü monopod veya gorillapod gibi aletlere bağlayarak deneysel kamera hareketi ve çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Lanparte la3d-s2 modeli iki adet 18350 lithium-ion pil ve sarj aletiyle birlikte geliyor. 3 ila 5 saatlik bir ömür sunuyor. Aynı zamanda ben gimbalı çantama atıp sarjını unutmak saatlerce kullanmak istiyorum diyorsanız moduler sistemi sayesinde la3d-s2 çantasında gelen ekstra aparatları ile pil kısmını büyütüp 18650 model lityum-ion piller takarak kullanım ömrünü 8 ila 10 saate çıkarabiiyorsunuz. Ayrıca bu sarjlı piller piyasada 10-15 lira civrına satılıyor. Yani yedek batarya için yüzlerce lira ödemenize gerek kalmıyor.

Son olarak lanparte la3d-s2 modeli çok şık küçük bir çantayla beraber geliyor. Bu çantanın içerisine ihtiyacınız olabilecek tüm aparatları yerleşltirebiliyorsunuz ayrıca aparatları söküp takabilmeniz için alyan vida gibi ek parçalarda çantanın içerisinde bulunuyor.

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x