Konsept Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

0 Shares

Konsept Ürün Çekimi Nedir?

Konsept ürün çekimi ile üretilen fotoğraflar ürünlerinizi ve markanızı daha iyi ifade edecek ürün fotoğraflarıdır. Çünkü düz beyaz fonda çekilen ürün fotoğraflarında daha önceki eğitimlerimizde anlattığımız gibi bazı standartlar vardır. Ürün fotoğraf çekimi nasıl olmalı? Sorularına youtube eğitim videolarımızda detaylı cevaplar vermeye çalışıyoruz. Bunları uyguladığınız zaman e ticaret siteniz için kaliteli ürün fotoğrafları elde edebilirsiniz. Ancak reklam çalışmalarında kullanılacak ve özellikle de markanızın kimliğini hedef kitleye daha iyi aktaracak olan fotoğraflar konsept fotoğraflardır. Bu fotoğraflarda bir standart yoktur. Bu nedenle fotoğrafçının kendini daha özgür hissedeceği ve sanatını ortaya koyacağı bir alandır. Bu konuda kendinizi geliştirmek için öncelikle plan yapmalısınız. Burada en çok yapılan yanlış şudur. Hemen gözümüze hoş gelen aksesuarlar çiçekler alıp ürünün etrafına dizip ortaya ürünümüzü koyarak bu işi hallederiz zannediyoruz. Ancak iş öyle değil. Konsept ürün çekimi üzerine düşünülmesi ve planlanması gerekir.

Konsept Ürün Çekimi Nedir?

Konsept Ürün Çekimi Tasarım Aşamaları

Öncelikle markanızın ve ürününüzün ne ifade ettiği ya da hedef kitlenizde nasıl bir iletişim kuracağını düşünün. Bu fotoğrafların sosyal medyada yayınlandığında İzleyicide uyandırması gereken duyguları düşünün. Çünkü reklam kurgusu bunun üzerine inşa edilir. Çekeceğiniz fotoğraf kompozisyonları da böyle başlar. Yani kullanacağınız renk paleti kullanılacak fon ve yan aksesuarları buna göre seçmelisiniz. Bunu daha iyi anlamanız için örneklendirelim. Mesela organik bir ürün fotoğrafı çekiyorsanız. Tüm renkleriniz doğal olanı işaret etmelidir. Yani toprağın rengi olan kahve tonları ile doğayı en iyi ifade eden yeşili kullanmak gerekir. Aksesuar olarak da ürün paketinizin şekli ile simetri oluşturacak formda ağaç dalları ve yapraklar iyi bir seçim olabilir. Ayrıca çekilecek ürünün bir kokusu varsa bunu fotoğrafta aktarmak için aromasını anlatacak meyveler eklenebilir. Çünkü görüntüler insan zihninde güzel çağrışımlar yaparsa ürünün kokusu bile izleyiciye geçer. İşte konsept fotoğrafın gücü budur.

Konsept Ürün Fotoğraf Tasarımı

Konsept Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Konsept ürün çekiminde asıl amacımız aslında izleyicinin fotoğrafa daha fazla bakmasını sağlamaktır. Çünkü insan gözünün bazı alışkanlıkları vardır. Düz bir fotoğrafa bakıp çıkması 3 ile 5 sn gibi kısa bir süredir. Bu süreyi uzatmak için insan gözünün ezberini bozmak gerekir. İşte bu fotoğrafçının kompozisyonuna bağlıdır. İnsan gözünü etkileyecek kompozisyon kurallarını uygularsanız bunu sağlayabilirsiniz. Bir fotoğraf göz açısında aslında ilk etapta çizgiler, gölgeler ve sonra da renklerden ibarettir. İşte siz insan gözünü ürününüze yönlendirecek çizgileri kullanarak hedef kitlenizi direkt olarak etkileyebilirsiniz.

Konsept Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki konsept fotoğraf oldukça sade bir kompozisyonla da etkili bir ürün fotoğrafının çekilebileceğine güzel bir örnek. Bu fotoğrafın okumasını yaptığımızda yönlendirici iki çizgi ile koyu ve aydınlık alan keskin bir şekilde ayrılmış. Aydınlık alanda kadrajın üst kısmına yakın çapraza odak ürün yerleştirilmiş. Önüne küçük bir ayna koyularak hem simetri sağlanmış hem de yüzey aydınlatması. Kadrajın üst kısmında bir miktar negatif boşluk bırakılarak gözün dinlenip kadrajı terk etmeden tekrar bir daha ilgi odağı olan ürüne dönmesi sağlanmış. İşte bu örnek ustaca tasarlanmış ama basit bir konsept ürün çekimi kompozisyonu. Evde ürün fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız böyle küçük alanlarda etkili ve sade tasarımlar düşünmelisiniz.

Konsept Ürün Çekimi İçin Işık Nasıl Olmalı?

Her fotoğrafçılık türünde olduğu gibi konsept çekimlerde de en önemli unsur kompozisyonla beraber ışıktır. Doğru aydınlatma sizin tasarladığınız ürün çekim kompozisyonunuzu destekler. Böylece kaliteli web sitesi için ürün fotoğrafları oluşur. Ürün fotoğraf ışığı denildiğinde ilk akla gelen ekipmanlar paraflaşlardır. Ancak günümüzde fotoğraf ve video aynı istikamette devam ettiği için ekonomik açıdan ve teknik açıdan tavsiyemiz spotlight ışıklar olur. Aşağıdaki ikili spotlight set hem ışık gücü hem de önüne takılan ışık şekillendiriciler ve renk performansı ile konsept ürü fotoğraf çekimi aydınlatması için en iyi çözüm olacaktır.

GVM P80S-2D 80W Yüksek Güçlü Led Işık 2’li Set

Ana ışıkı standat tas reflektör ile kullanıldığında uygun noktalarda gölgeler oluşacaktır. Bunu tas kullanıp sert ışıkla sağlayabilirsiniz. Ürün yüzeyini ise diğer ışık ile ters yönden softbox kullanarak aydınlatırsanız hem de dolgu yaparak gölgeleri yumuşatırsınız. Eğer başka noktalarda yeterli ışık oluşmaz ise ek olarak beyaz yansıtıcı reflektör de kullanılabilir. Neden paraflaş yerine GVM PS80 ikili sürekli ışık kullanılmasını tavsiye ediyoruz söyleyelim. Çünkü paraflaş ışığını kontrol etmek biraz daha zor. Sürekli ışıkta ışığın düştüğü yönü ve gölgeleri daha rahat görebiliyorum.  Gördüğüm gibi de fotoğraflayabiliyorum. Bu iyi bir avataj bir de istediğim diyaframda çalışmama olanak veriyor. Yani ışığı arttırıp kısık diyafram ya da ışığı kısıp açık diyaframla alan derinliğini rahatça ayarlayabiliyorum. Bununla beraber fotoğraf kompozisyonumu oluşturduğumda aynı sahnelerin kısa videolarını da bu ışıkla halledebiliyoruz. İşte bu nedenlerle konsept ürün fotoğrafçılığı için tavsiyemiz bu ikili ışık seti.

Konsept Fotoğraflarda Kullanılacak Fonlar

Konsept fotoğraflarda fon olarak renkli kağıt fonlar en ideal seçenektir. Bu kağıt fonları taşınabilir fon stantlarına asabilir ve istenilen seviyede kullanabilirsiniz.Renk seçimi konusunda iki farklı seçenek var. Biri monokrom renkler kullanmaktır. Burada tüm fotoğrafta ürün ile aynı rengin farklı tonları kullanılır. Bunun dışında diğer seçenek kontrast renkler yani ürün ile zıt renkler kullanmaktır. İkisinin de farklı etkileri olacaktır. Bu nedenle farklı renk paletlerini kullanarak aktarılacak duygu ve mesajı destekleyebilirsiniz. Yine burada hangi rengin hangi mesajı desteleyeceğini araştırırsanız faydalı olur. Çünkü renk psikolojisi gerçekten görmeyi doğrudan etkiler.

Konsept Ürün Çekimlerinde Fon Seçimi

Kaliteli Konsept Ürün Çekimi İçin İpuçları

Tüm bu anlattıklarmızı özetleyecek olursak konsept ürün çekimi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı şudur:

  • Öncelikle fotoğraflarınızı yayınlayacağınız sosyal medya platformlarında hedef kitlenize hızlıca ulaşmak için doğru bir plan hazırlayın. Bu plan hem konsept fotoğraf kompozisyonunuzu hem de kullanılacak ekipmanı belirleyecektir.
  • Ürününüzü destekleyecek aksesuarları belirleyin. Gerçekten gerekli olanları kompozisyonlarınıza dahil edin. Mesaj ile alakası olmayan objeler kullanmayın. Ayrıca hepsini kadrajınızın ortasına dahil etmeyin. Bazılarını sadece çerçeve oluşturmak üzere kadrajınızın köşelerine yerleştirin.
  • Fotoğrafta kompozisyon öğelerini doğru kullanarak izleyicinin fotoğraflarınıza daha fazla bakmasını sağlayın. Bunlar yönlendirme çizgileri, ilgi odağı, gölgeler ve perspektiftir.
  • Doğru bir aydınlatma ile oluşturduğunuz kompozisyonu daha etkili hale getirin. Özellikle gölgelerin uygun yerlere düşmesi ve uzaması için sert ışık kullanın. Bununla sağladığınız aydınlatmayı softbox ile başka yönden yumuşatın. Bunları yaparken de en aydınlık noktanın ürünün yüzeyi olmasını sağlayın.
  • Renklerin insan gözü üzerindeki etkisini kullanın. Doğru renk tercihi ile iletilecek mesajı ve ürünlerinizi ön plana çıkarın.

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x