Kızılötesi-Infrared- Fotoğraflar Hakkında

0 Shares

Kızılötesi –infrared– fotoğraflarla daha önce karşılaşmış olmanız muhtemel. Eğer “Behzat Ç.” filmini izlediyseniz orada da bir çok sahnede bu efekt kullanıldı. Ve gerçekten çok güzel kareler elde ediliyor. Özellikle gökyüzü, ağaçlar ve boş arazinin olduğu fotoğraflar daha bir farklı oluyor. Bu bağlamda nasıl bu tarz fotoğraflar elde edebileceğimiz hakkında konuşalım. Kızılötesi fotoğrafları elde edebilmek için kızılötesi ışınlara duyarlı film veya sensör kullanmak gerekiyor. Bunun bir avantajı ise siyah&beyaz fotoğraflarda herhangi bir renk kaymasına sebep olmaması. Bu yüzden de siyah&beyaz fotoğrafçılığın vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunmakta.

Kızılötesi fotoğrafı üç şekilde elde edebilirsiniz:

  • Analog Makineler
Bu makinelerde kızılötesi ışınlara duyarlı bir film şarttır. Analog kullanan kişiler bu tarz bir fotoğrafı elde edebilmek için MACO IR820C ya da KODAK HIE tarzı filmler kullanması gerekmektedir.
Analog bir makineyle çekilmiş bir kızılötesi fotoğraf
  • Dijital Makineler

Dijital makineler, analoglara kıyasla daha popüler ve kullanımı daha yaygındır. Dijital fotoğraf makineleri, ışığa daha duyarlı olmaları sonucu bu tür fotoğraf çekiminde fotoğrafçıya kolaylık sağlamaktadır. Hatta bu makinelerin bazılarında ” IR filtre” özelliği bulunmakta ve bu sayede bu tarz fotoğraflar çekebilmekte fotoğraf severler.

  • Filtreler

Bu tarz fotoğraflar için filmler ve dijital efektlerin dışında daha tutarlı ve çekim anında sonucu görebilmenizi özel tasarlanmış filtreler bulunmaktadır. Tahminimizce bu filtreler kullanıcılar için daha rahat olacaktır çünkü kişi sonucu o an görüyor olacak ve müdahale edebilecektir fotoğrafa.

Aklınızın bir köşesine şunları yazın;

  • Kızılötesi fotoğraflar süper keskin ve temiz olmak zorunda değil. Kızılötesinde o yumuşak dokuyu oluşturmak, hayal dünyası yaratabilmek adına keskin olmayan fotoğraflar daha hoş bir duygu yaratacaktır.
  • Uzun pozlama fotoğraflarda olduğu gibi bu tarz fotoğraflarda da deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekmektedir. Aslına bakarsanız aklınızda bir fotoğrafla çıkarsınız fotoğraf çekmeye ancak beklediğinizden daha farklı bir fotoğraf çıkabilmektedir. Bu yüzden pes etmeden istediğinizi elde edene kadar fotoğraf çekmeye devam edin, belki beklediğinizden daha iyi kareler elde edeceksinizdir.
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Tarık

Ps dışında kızıl ötesi fotoğraf işleyebileceğim bir bilgisayar programı mevcut mudur acaba ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x