Kış Fotoğraflarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Shares

Kış Aylarında Fotoğraf Çekerken Yapmamız Gerekenler

Biliyoruz ki kış aylarında fotoğraf çekmenin belirli zorlukları vardır. Bu zorlukların başında “Soğuk hava” vardır. Ortalama sıcaklıkların sıfır derecenin altına düştüğünde çekim oldukça zorlaşır. Bir yandan soğuktan korunmaya çalışırken makineyi de soğukta korumamız gerekmektedir. İkinci önemli sıkıntı ise ekipman seçiminde yaşadığımız zorluklardır. Ve en önemli sıkıntımız; hangi ayarları tercih etmeliyim? sorusunun cevabını verememektir.

4 (22)

Kış aylarında ve kar olan bir manzara fotoğrafı için neler yapmamız gerekli?

Öncelikle manzara fotoğrafları için geniş açılı bir objektif seçmek yararımıza olacaktır. 35mm eşdeğeri ortalama 24mm civarına denk olursa manzara fotoğrafı için ideal bir açı bulmuş oluruz.

4 (26)Ekipman olarak her zaman yanımızda bulunması gerekenlerden birisi de tabiî ki tripod. Hava durumunun anlık değişimleri gökyüzünün kapanmasına sebep olacağı için bir anda perde hızımız çok düşebilir. Titremeleri ve bulanıklığı engellemek adına tripod olması gerekir. Mümkünse çivili ayakları olması toprak ve kar zeminde avantajlı olacaktır.

1022063

Hafıza kartı; Karlı havalarda hafıza kartı oldukça önemli. Donmalara karşı her zaman yedek bir kart bulunması önemli.

735929

Yedek pil; Pillerin en büyük düşmanı soğuk havalar. Özellikle soğuk havaya maruz kalan lithium ion piller erken bitme olasılığı olan ürünler. Bu sebeple yapmanız gereken yedek bir pil her zaman olmalı ve sıcakta mümkünse oda sıcaklık değerlerinde tutulmalıdır.

PI_0079-2011

Filtre; Fotoğraf çekerken parlama ve patlamaları önlemek ve pozlamayı düzeltmek için çok önemli. Filtre olarak yanımızda kare filtre de alabiliriz. ND geçişli filtreler özellikle tercih edilebilir.

 

Çanta; sert ve sağlam yapılı bir çanta seçmeliyiz. Düşme, darbe ve sıvı temasına dayanıklı olan çantalar işimizi görecektir yalnız ekipmanın çanta içerisinde dahil olsa sert düşüşlere maruz kalması teknik bir sorun yaşatmayacağı anlamını taşımasın.

top-100

Kış Manzara Fotoğrafında Hangi Çekim Modu’nu kullanmalıyım?

Çekim modu çok önemli bir konu olsa da çekim modları genelde kullanıcıyla alakalıdır. Burada önemli olan doğru pozlama değerlerinde fotoğraf çekebilmektir ki sıkıntı yaşadığımız konular vurgular ve gölgelerin çok sert olmalarıdır. Bu sebeple detay alamaz ve fotoğrafta dinamik aralığı etkin şekilde kullanamayabiliriz. Bu gibi durumlarda her an HDR fotoğraf çekmeye planlarımız arasında yer vermeliyiz.

Peki karlı bir ortamda neyi yapmamalıyız?

Öncelikle makineler sıfırın altındaki derecelerde uzun süre kalmaya alışkın değiller.  O yüzden sıcaktan soğuk havaya ya da soğuktan sıcak havaya geçişlerde makineleri kesinlikle çanta içerisinde tutuyoruz.  Bunun sebebi ani ısı değişikliklerinin lens ve makineye vereceği zararları minimal seviyeye çekmek.  Bu sebeple çantamızı da kış şartlarına uygun olarak seçmemiz ve yağmurluğunun daima üstünde olması makineniz için iyi olacaktır. Ayrıca düşme olasılığının yüksek olduğu aylarda ekipmanlar yere çanta içerisinde olsa bile düştüğünde zarar göreceğini bilerek hareket etmek ve doğru ayakkabıyı seçmek bile önemlidir.

Yanımızda bulundurmamız gereken kişisel ekipmanlar neler olmalı?

Bu tarz zorlu doğa koşullarında fotoğraf çekmeye gidiyorsak eğer öncelikle ayaklarımız yere sağlam basmalıdır. Yani ilk ekipmanımız sert tabanlı ve su geçirmez bir bot ve kışlık çoraplardır. Kış şartlarının çetin geçmesini de dikkate alarak havayı geçirmeyen mont, sizi soğuktan koruyacak olan iç giysiler, eldivenler, gözlük ve şapka-bere gibi aksesuarlar da diğer tamamlayıcı giysilerdir. Bu koşullarla birlikte yanımızda her daim tok tutacak yiyecek ve çikolata gibi aperatifler ve sıcak bir içecek termosu olmalı.

Artık çıkmaya hazırız. Bu arada tek başımıza ve bilmediğimiz bir bölgeye gidiyorsak pusula ilk yardım çantası ve işaret fişeğini saymıyorum çünkü kesin alınması gerekenlerden.

Fotoğraf Çekmeye Hazır mıyız?

Bu sorunun cevabını fiziksel olarak verebiliyorsak gerisi tamamen kişinin kendisine kalmış demektir.

Şimdi çetin kış koşullarından kuzey ışıklarına uzanan mükemmel fotoğrafları izleyelim.

En Güzel Kış Fotoğrafları

[aesop_gallery id=”38490″]

youtube-abone

 

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Westanbul

Fotoğrafa ve Fotoğrafçıya saygı gösteren 1 numaralı Şirket her zaman takdir ettiğim bir firma helal olsun bir acemi olarak Fotoğrafium’dan çok şeyler öğrendim ve yapmış oldukları inceleme Videoları gerçekten cok güzel umarım güzel Kar yağar istanbula bende bu bilgileri okuduktan sonra uygulamaya başlarim.

Erol Avanoglu

Keşke örnek vermiş olduğunuz kış fotoğrafları içinde Türkiyeden de bir tane fotoğraf olsaydı.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x