Ki Price | Çanta İçindekiler

0 Shares

 

Moda fotoğrafçısı Ki Price, mükemmel moda hikayesini yakalamak üzere çekime götürdüğü fotoğraf makinelerini ve pek de beklenmedik kiti açıklıyor. Hepimiz profesyonel fotoğrafçıların kullandığı ekipmanları öğrenmek isteriz. Bu bilgi, fotoğrafçının nasıl çalıştığı konusunda harika bir anlayış sağlar ve bizi kendi fotoğraf makinemizi ve lenslerimizi nasıl kullandığımız üzerine düşünmeye sevk edebilir.

Bir de “diğer” şeyler vardır. Her fotoğrafçı bunlara sahiptir, fotoğraf makinesi çantanızda tuttuğunuz, ya fotoğraf çekmenize yardımcı olan ya da günü atlatmanızı sağlayan bir iki parça vardır. Moda fotoğrafçısı Ki Price bize fotoğraf makinesi ile lenslerinin yanı sıra çekimde kullandığı diğer eşyaları anlattı.

Fotoğraf Makineleri ve Lensler
Ki öncelikle hem Sony α9 hem de Sony α7R III’ü kullanıyor. Bir moda fotoğrafçısının α7R III’ü kullanmasını sağlayan bariz nedenin 42,4 megapiksel çözünürlük olduğu düşünülecektir ancak aslında bir neden daha söz konusu.

“Konu her zaman dosya boyutu olmuyor. α7R III her zaman için benim kurtarıcı fotoğraf makinem çünkü ben sık sık flaşla çalışıyorum, böylece flaş eşliğinde mekanik deklanşörü 10 fps’te kullanarak çekim yapabiliyorum. Bu kulağa ters geliyor çünkü α9 genellikle hızlı hareketlerin yakalanmasıyla bağdaştırılır fakat ben flaş kullanarak aksiyon çekimi yapıyorsam aslında hep α7R III’ü kullanırım.”

α9’u daha ziyade seyahat ederken, belgesel türü moda çekimleri yaparken kullanıyorum. Makineyi yalnızca tek bir lensle, genellikle de FE 24mm f/1.4 GM ile eşleştiriyorum. Bu lense kesinlikle bayılıyorum. Köşeler dahi çok keskin, kontrast ve renkler de oldukça güzel.”

“En çok kullandığım lens herhalde Sony Zeiss Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA lenstir. Bu benim ‘kurtarıcı’ lensim. Hafif ve son derece keskin, arka planlar da gerçekten güzel görünüyor. Fotoğraf makinesi çantama her zaman için ilk koyduğum ekipman budur. Sony FE 85mm f/1.4 GM lense de bayılıyorum. Tam anlamıyla inanılmaz; ne kadar övsem az. Çok küçük bir sette çekim yaptığımda istediğim kompozisyonu kadraja alacak kadar geri gitmem mümkün olmuyor, işte o zaman biraz daha geniş olsa da benzer efekti elde etmek için 55 mm lense geçiyorum.”

Sözlerine şöyle devam ediyor: “Son olarak, bence FE 70-200mm f/2.8 FE lens, harika bir lens. Bunu yalnızca defile çekimleri yaparken ve çeşitlilik sergileyen çekimler oluşturmak için esnekliğe ihtiyacım olduğunda kullanabiliyorum. Bu da üzücü çünkü daha fazla kullanmak isterdim.”

Filtreler
Ki, fotoğraf makinesi çantasında, yaygın olarak manzara fotoğrafçılarıyla bağdaştırılan birkaç filtre bulunduruyor ve bunlar arasında bir polarizasyon filtresi de var. Polarizasyon filtresi, bir görüntüyü düzenlerken tam olarak kopyalanamayan az sayıda filtreden biridir, bu yüzden Ki de kimi çekimlerinde bunu kullanıyor.

Şöyle açıklıyor: “Daha net bir görünüm elde etmek, renkleri ve kontrastı biraz daha öne çıkarmak ya da camdaki bir yansımayı ortadan kaldırmak için polarizasyon filtresi kullanmak hoşuma gidiyor.”

Diğer Eşyalar

Ki sete her zaman bir bağlantı kablosuyla birlikte dizüstü bilgisayarını götürüyor. Bu sayede, çektiği görüntüleri büyük dizüstü bilgisayar ekranında görüntüleyebiliyor ve böyle olunca müşteri de dahil olmak üzere bütün ekip, editoryal ve reklam amaçlı moda görüntülerinde büyük öneme sahip olan tüm o ince ayrıntıları kontrol edebiliyor.

Etrafa yayılmış tüm o kablo ve ışıkları düşününce, olmazsa olmaz bir diğer genel amaçlı malzeme de kuşkusuz Gaffer Bant. Ki coşkuyla, “Gaffer banda bayılıyorum,” diyor. “Bir şeyleri yapıştırmak ve sabitlemek için sürekli kullanılıyor; bir bayrağı, difüzörü veya reflektörü yerine tutturmak için bile bu banttan yararlanılıyor. Kesinlikle olmazsa olmaz!”

Ancak Ki’nin gizli silahı, Bluetooth özellikli bir hoparlör. Şöyle açıklıyor: “Modelin rahat hissetmesini sağlamak ve setteki herkese yardımcı olmak için büyük önem taşıyor. Müzik insanlarla bağlantı kurmanın muazzam bir yolu ve aynı zamanda rahatsızlık uyandıran sessizlikleri de gizleyebiliyor. Bu da herkesin, özellikle de modelin kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı oluyor.”

Ki bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına https://www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x