Rainbow Warrior: Bir Katile “Yılın Fotoğrafçısı Ödülü” Nasıl Verildi?

0 Shares

1985 yılında freelance fotoğrafçılık yapan Fernando Pereira, Rainbow Warrior isimli gemiyle yolculuk ediyordu ve bulunduğu gemi Fransız İstihbarat Ajansı tarafından batırıldı. Bir zaman sonra aynı gemi Greenpeace üyeleri tarafından tamir edilip denize açıldı ve Fransa’nın nükleer testlerini protesto etmek için Fransız Polinezya’sına demirledi.

BBC Archives – Rainbow Warrior

29 yıl sonra, gemiyi batıran İstihbarat ekibinde bulunan insanlardan biri (katillerden biri) olan Alain Mafart, tuhaf bir şekilde Greenpeace’in geçen yılki doğa fotoğrafları takviminde ilk 20’de yer aldı. Bu kötü tesadüfe bir süre sonra ayılan Greenpeace takvimleri toplatma kararı aldı.

Greenpeace Archives – Fernando Pereira

Sadece 1 yıl sonra, daha Greenpeace’in yaptığı şey soğumamışken, bu sefer de Britanya Doğal Tarih Müzesi Japon makakları çektiği portresiyle Alain Mafart’a “Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı” ödülünü verdi.

ALAIN MAFART RENODIER / WPOTY 2016 (Ödül Alan Fotoğraf)

Şimdi de aynı şekilde müze ödülü geri çağırma aşamasına girmiş durumda. Ödül verirken jüriler ya da kurullar acaba hiç mi insanların geçmişine bakmaz diye sormadan edemiyor insan.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x