Kış Fotoğrafçılığı İçin Önemli İpuçları

0 Shares

Kışın fotoğraf çekmek çok farklı bir deneyimdir. Belki daha önce düşünmemiş olabilirsiniz ancak kar fotoğrafları harika sonuçlar verebilir. Kar manzaraları, kış fotoğraflarının en çetin ama en keyifli konularından biridir. Kar fotoğrafı nasıl çekilir, bu sorunun yanıtını arayacağız. Karlı alanların açık tonu, orta-gri tondan çok daha açık olduğundan fotoğraflarken zorluk yaşanabilir. Bu durum ışık ölçerlerin hata yapmasına ve fotoğraf için hatalı ışık okumalarına neden olabilir. Velhasıl-ı kelam, kışın fotoğraf çekmek makine için oldukça zordur.

Kış fotoğrafçılığında ve kar manzaralarında göz önüne almanız gereken başka bir konu da, kompozisyonunuza belirgin bir derinlik verecek çizgiler ve keskinlikler olmamasıdır. Her şey olabildiğince düz görünür. Yumuşaklık hoştur ancak her yer “yumuşak” olduğunda fotoğraf çok düz görünür, özellikle bulutlar da tepedeyse. Fotoğraf gri/beyaz bir battaniyeymiş gibi görünebilir.

snow-photographer

 

Yukarıdaki fotoğraf eğer ona derinlik ve uzaklık hissi veren elektrik direkleri olmasa idi çok boş görünecekti. Uzaklara giden koyu siyah çizgiler bu fotoğrafa hayat getiren elemanlar. Aynı zamanda fotoğrafa mistiklik ve yolun nereye gideceği nerede sonlanacağının bilinmeme hissi ile gizem katıyor. Kompozisyon olarak bakarsak, uzaklık ve derinliğinize yardımcı olacabilecek, beyaz/gri renklerle tezat oluşturan başka renkler ve gölgeler bulmaya çalışın.

Kış Fotoğrafçılığı konusuna heyecan duymaya başladığınızda, etrafınızı daha farklı görmeye başlayacaksınız. Yeni yağmış karın ve donmuş suyun getirdiği pek çok alışılmamış şablonlar, şekilleri farkedeceksiniz

Kar manzaralarına eğilebileceğiniz gibi inanılmaz makro fotoğraflar da çekebilirsiniz. Makro lensinizi, ND’nizi veya güneş karların üzerinde parlıyorsa polarize filtrenizi yanınızda taşıyın. Gün ortasında, gün ışığının yansıması sonucu saf parlak beyaz ışık olabilir. Bu nedenle derecelenmiş filter (graded filter) kullanmanız değişik renkler veya tonlar yakalamanıza yardımcı olacaktır, aksi halde elde edeceğiniz tek şey gri veya beyaz bir karedir.

Kar Fotoğraflarınıza Renk Eklemek

Kar manzaranıza ekleyebileceğiniz renkler bulmak, size harika sonuçlarla ödüllendirebilir. Örneğin yaban hayatı fotoğraflıyorsanız, düz beyaz kar alan önünde durmuş  bir kuşun rengi, fotoğrafınıza çok yararlı olacaktır. Eğer insanları fotoğraflıyorsanız, karların ve dağların açılarını kullanarak, etkili ve dramatik, güzel kompozisyonlar yaratabilirsniz.

 Kar Manzarasında Portre Fotoğrafları

Kış Fotoğrafçılığı İçin Önemli İpuçları

Kar, portre fotoğrafı için harika bir arka fon oluşturur. Bu beyaz battaniyeyi, konularınıza fon olarak kullanabilir ve tamamı ile konunuzun gözlerine ve yüzüne odaklanabilirsiniz. Kulaklıklar veya kırmızı kayak şapkaları gibi ekstra renkler eklediğinizde, son derece başarılı portreler elde edebilirsiniz. Işığı, konunuzun yüzünden ve renklerin orta alanlarından ölçerek kullanın. Belirgin olmasını istediğiniz nokta konunuzun yüzleri olduğundan, kıyafetlerin az pozlanmasını ve bazı detayların karanlıkta kalmasını dert etmeyin.

Değerlendirebileceğiniz En İyi Portre Lenslerinden Bazıları:

  1. Canon 50mm f/1.4
  2. Canon 85mm f/1.8
  3. Nikon 50mm f/1.4
  4. Nikon 85mm f/1.8D
  5. Olympus 45mm f/1.8
  6. Tamron 45mm f/1.8
  7. Sigma 50mm f/1.4
  8. Sony 85mm f/1.4

Dramatik Açılar Kullanmayı Deneyin

Kış Fotoğrafçılığı İçin Önemli İpuçları

©Jack Brauer

Eğer bir dağ yamacında, kış fotoğrafı çekiyorsanız, dramatik açılar kullanmayı deneyin. Belki dağın tabanından, dağın dik ve yukarı doğru uzanan görünümünü… Veya tam tersi, kuş bakışı bir görünüşü…

 

Makro Kış Fotoğrafları

Kış Fotoğrafçılığı İçin Önemli İpuçları

Makro lenslerinizi yanınızda taşıyın. Eğer makro lensiniz yoksa, onun yerine büyüteç de kullanabilirsiniz. Tabii ki kenarlarda bozulmalar olacaktır ancak bunları daha sonrasında düzenleyebilirsiniz veya bu efekti kullanmak isteyebilirsiniz. Buz sarkıtları ve donmuş sular, makro kış fotoğrafçılığı için harika fırsatlardır. Donmuş sulara veya bir ağaçtan sarkan buz sarkıtlarına super yakın çekimler yapabilirsiniz.

Kışın Fotoğraf Makinanıza Dikkat!

Bulunduğunuz yerdeki soğuğun ne kadar olduğuna bağlı olarak yedek pillerinizi yanınızda bulundurabilirsiniz. Eğer kar yağışı varsa, kameranızı dondurucu soğuktan korumak için çantasını taşımanız yerinde bir karar karar olacaktır. Lensiniz karlanmışsa, bunu gidermek için silmeyin; lensinizi çizebilir veya buğulanma olmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise telaşlanmayın, normale dönmesi için bekleyin.

En güzel kış fotoğrafları çekmenin yolu, kendinizi ve kameranızı her türlü dondurucu soğuk ve zorlu koşuldan korumak üzere hazırlanmış olmaktır.  Deneyimlerime göre, kış fotoğrafları termal giyimi keşfetmenin en iyi yolu.. Aynı zamanda nerede ne kadar zaman kalacağınızı bilen birilerinin olduğuna ve cep telefonunuzun yanında olduğuna emin olun.

Kış Fotoğraflarının Teknik Yanı

Genel olarak bakarsak karlardan yansıyan güneş nedeni ile ışık ve diyafram değerlerinde ufak farklılıklar olacaktır. Kar ne kadar taze ise o kadar beyaz olacaktır. Böyle bir durumda, beyaz bir kütleyi ve fotoğrafı enteresan kılacak herhangi bir detay olmadan fotoğrafı çekmek zorunda kalacaksınız. Diyafram değerini yaklaşık 2F durağı kadar arttırmaya çalışın, yani makinenin verdiği değer f16 ise siz onu f8’e çekin. Böylece kar gri değil, beyaz olarak görünecektir. Bir diğer alternatif ise pozlama değerinizi +1 veya +2 olarak ayarlamaktır.

Eğer kar, tam beyaz değilse bir süredir beklediyse ve gri parçalar gibi daha koyu alanlara sahip olmaya başladı ise, f açıklıklarınızı 2 arttırmak, alanın fazla pozlanmasına neden olacaktır. Bu kez f açıklığını sadece 1 stop arttırmayı deneyin.

Kış aylarında, ışık durumu saatten saatte değişir, en iyi sonucu almak için her seferinde açıklığı yarım durak arttırarak seri fotoğraflar çekmeyi deneyebilirsiniz. Buna,  exposure bracketing denir ve doğru kombinasyonun ne olacağına dair emin olmadığınız durumlarda işe yarayan bir tekniktir.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x