Kamera Kafesi Nedir?

0 Shares

Kamera Kafesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kamera kafesi son yıllarda aynasız kameraların video setlerinde en çok kullanılan ekipman olması ile beraber listelere eklenen fotoğraf makinesi aksesuarlarından biri oldu. Pek çok bağlantı noktası bulunan. Üzerine farklı bağlantı parçaları eklenerek özelleştirilebilen bu kamera kafesi nedir? Tek amacı kamera koruma işlevini yerine getirmek mi? Yoksa aynasız kameralar ile yapılan video çekimlerinde başka faydaları da varmı. Evet bu soruları cevaplayarak kamera koruma kafesinin tanımı yapalım istedik.

Kamera Kafesi Nedir?

Kamera kafes kiti denildiği zaman kameranın ana gövdesini kafes gibi saran genelde alüminyum alaşımdan yapılmış sağlam ve hafif bir çerçeve ile yan parçalar anlaşılmalıdır. Bir kamera rig sisteminin ilk işlevi adından da anlaşılacağı gibi kamera gövdesini korumaktır. Özellikle video çekimlerinde farklı sahnelerde değişik video sabitleyici ekipman kullanımı yagındır. Örneğin sabit sahnelerde video tripod kullanılır. Ancak ardından aksiyon sahnesi geliyorsa bu kez kameranızı gimbal sabitleyiciye aktarmanız gerekir. İşte bu bağlama sökme işlemi sırasında kameranızın tripod yuvası sürekli ufak deformasyonlara uğrayacaktır. Bu ufak hasarlar zamanla da yuvanın aşınmasına ve gövdenin çabuk yıpranmasına yol açar. İşte kamera için kafes kullanmanın bir avantajı budur. Sadece bir kez kameranızı kafese sabitlediğinizde artık gimbal, slider ya da tripoda bağlarken artık bu gövdenin bağlantı noktasını kullanacaksınız. Kafes sistemlerinde çok sayıda bağlantı noktası olduğunu da düşünürseniz oldukça faydalı bir ekipman almış olursunuz.

Kamera Kafes Sistemi

Kamera Koruma Kafesi Ne Amaçla Kullanılır?

Kamera koruma kafesi yukarıda anlattığımız sebeblerden ve sağlamlığından dolayı kamera koruma ekipmanı olarak düşünülür. Elbette ilk fonksiyonu budur. Ancak kullanım alanı sadece bununla sınırlı değildir. Başta bu kategorinin ilk geliştiricisi olan Smallrig kamera için kafes kullanımını bir adım öteye taşıyacak bir çok yan aksesuar ile ürünlerini geliştiriyor. Öncelikle kameranın elde tutulması sorununu çözüyor. Çünkü sinema kameraları dışındaki aynasız kameralar ve dslr fotoğraf makineleri fotoğraf çekimlerinde kavraması kolay gövde yapısına sahiptir. Ancak elde video çekimlerinde üstten tutuş ve denge oldukça önemlidir. İşte bir kamera kafesinin sağlayacağı önemli bir fonksiyon kameranızın ağırlığını eşit olarak dengeleyerek düz tutuş ve her yöne dönebilme kabiliyetidir.

Kamera Kafesi Kullanımı

Kafes Sistemi Kullanmanın Avantajları

Kafes sisteminin üst kısmına takılan el tutacağının ileri geri mesafesi farklı kademelerde ayarlanabilir. Böylece kameranın önüne takılacak lensin uzunluğuna ve ağırlığına göre dengeyi kurabilirsiniz. Bu ürünlerde en çok tercih edilen markalardan biri de Falcam oluyor. Özellikle üst el tutacağı ve yan tutacakların birleşimi olan Falcam F22/F38 kamera kafes seti tam bir çözüm kitidir.

Kamera için kafes kullanmanın bir başka avantajı da elbette bir çok aksesuarı kameranızla birleştirilmesini sağlamasıdır. Bildiğiniz gibi video çekimlerinde ışık, mikrofon, monitör ve daha bir çok yan çekim aksesuarının kullanılması gerekiyor. Ancak kameraların bağlantı kısımları sınırlı. yani flaş yuvasına bir monitör bağlanabilir. Ancak aynı anda shoutgun mikrofon da kullanmanız gerekir. İşte bu bağlantı sorununu yine kafes sistemleri çözüyor. Gövdelerinde bulunan onlarca standart bağlantı yuvasının her birine farklı çekim ekipmanını istenilen açıda bağlamak mümkün. Bununla beraber videoda netleme çözümüne destek de olur. Çünkü follow focus sistemini kafes gövdesine sabitleyerek kontrol etmeniz kolaylaşır. Böylece kararlı ve aktif olarak netlik yapılabilir.

 

Kamera İçin Kafesi Önerileri

Video çekenler için birden çok faydası olan kamera kafesi önerilerinde ilk sırayı kamera ve video lens setinize en uygun olanı seçmeniz olacaktır. Ayrıca Smallrig ve Falcam kafeslerin farklı marka ve model kameraların gövdesine uygun modellerini olduğunu unutmamalısınız. Kullandığınız kameraya uygun olan sistemi sonradan eklenecek rig parçaları ile istediğiniz şekilde de özelleştirmeniz mümkündür. Bunun için de en çok kullandığınız video aksesuraları göz önünde bulundurun. Bazı sahnelerde monitör, mikrofon kullanmanız gerekebilir. Başka çekimlerde bu setinize video led ışık eklemek de isteyebilirsiniz. Yine bazı özel durumlarda başka başka aksesuarları da gövdeye bağlamanız gerekebilir. Bu nedenle bu setlere uygun kamera kafes kiti satın alabilirsiniz. Ya da temel camera cage alıp ek olarak hand grip gibi elde tutuşu kolaylaştıran ekipmanları ya da kaydırmalı uzun plate parçalarını ayrıca alarak kendi kafes sisteminizi oluşturabilirsiniz.

Kmera kafesi kullanımı

Kamera kafesi özelleştirme

Tüm parçaları setinizin içinde bulunan tek bir alyan anahtarı ile hızlı ve kolayca monte edebilirsiniz. Bu manada da özelleştirmesi en kolay sistemlerdir. Kameranın oturduğu alt kısmın lastik dolgulu olması diğer bir koruma fonksiyonu olarak karşımıza çıkıyor. İşte saydığımız bu avantajları ve kolaylıkları ike bir kamera kafesine sahip olmanız video çekimlerinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yine kameralarınızın set ortamında düşme ya da çarpmalara karşı da güvence altına almış olacaksınız. Son olarak bir başka bakış açısıyla kafeslerin el tutamaçlarının ahşap renginde ve dokusunda oluşu görsel olarak da ilgi çekicidir. Buradan tüm kaliteli kamera koruma kafesi modellerini ineceleyerek iki yıl resmi garanti ile satın alabilirsiniz.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x