Kabe Uzun Pozlanırsa

0 Shares

Takipçilerimizden Ahmet Fatih Çamaltı, geçen sene gittiği Kabe’de çok güzel bir fotoğraf çekmiş ve bizlerle paylaşmak istediğini söyleyince severek kabul ettik. İşte o fotoğraf ve hikayesi:

 

PROFOTO

 

EXIF Bilgileri:

s:13″

f/14

ISO:100

Fotoğraf Ekipman
Nikon D3100

Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6

Fotoğraf Hikayesi

Kutsal topraklara geçtiğimiz yaz gitmek nasip oldu. Bir fotoğrafçı olarak herkes gibi bende oraları fotoğraflamak istiyordum, ama içeriye DSLR fotoğraf makinesi sokmak yasaktı. 3. kata girişte akşam vakitleri bazen kontrol olmuyordu, bende bir vakit kafaya koydum. Makineyi ve mini tripodumu çantama koyup 3. kata 3 arkadaş giriş yaptık. Giriş kısmından mümkün olan en uzak tarafa gidip tripodu korkulukların arasına koydum. Çok küçük bir ara olduğundan kadrajı istediğim gibi ayarlamakta güçlük çekiyor, değişik şeyleri tripodun ayaklarına koyarak kadrajı yerleştirmeye çalışıyordum ama makineyi çevirebilme imkanım çok  azdı çünkü korkuluk araları çok dardı.Bir yandan gelen giden var mı diye kontrol ediyor diğer yandan kadrajı istediğim gibi ayarlamaya çalışıyordum. 15 dklık bir uğraş sonucunda kadrajı ayarladım ve çekmeye başladım. Böyle bir fırsat her zaman nasip olmaz diye mümkün olduğunca farklı şekillerde çekiyordum. İlk çekimlerim P modunda normal çekimlerdi ama istediğimi elde edemedim.Bi r fotoğrafçı istediğini alamadan tatmin olmaz.Bende M moduna geçip istediğim şekilde değerleri almaya karar verdim.Yapmak istediğim uzun pozlayıp tavaf eden halkayı belli etmekti. Tavafın dışındaki insanlar namaz kıldığı için onların sabitliği de işime geliyordu. Fotoğrafta uzun pozladığım zaman tavaf yapan kısım hareketliliği anlatıyordu. Namaz kılan kısımda sabitlenip fotoğrafta çıkmıştı. Bu fotoğraf istediğimi elde ettiğim anlamına geliyordu. Tabi yine de başka çekimler denemeye devam ettim.O sıra askerler geliyor diye arkadaşlarım beni uyardı. Ben, yakınlar mı diye soramadan arkamdaki gölgeleri gördüm. Tripodu toplayamamıştım, asker elimdeki makineyi görünce fotoğraflara bakmak istedi. Bende dışarı çıkıyorum felan diyerek geçiştirmeye çalıştım ama o ısrarla bakmak istedi. Gariptir dillerimiz farklı olmasına rağmen anlaşabiliyorduk. Fotoğrafları göstermeye başladım bende, o da baktıkça sil diyordu. Bende bir kaç tane silerek ilerliyordum nasıl olsa daha sonradan bilgisayar ortamında kurtarırım fotoğrafları diye. O sıra Türkiye’den olduğumu öğrendi. Orada Türklere karşı ayrı bir hürmet vardır Araplar arasında. Çektiğim bir sürü fotoğraf olduğunu görünce sildirmekten vazgeçti ve dışarı çıkın makineyi bırakıp gelin dedi.

Neden Uzun Pozlamak?

Uzun pozlamamın sebebi, sanırım normal çekimlerimde hep uzun pozlama olduğu için kaynaklanıyor.
Orada yaptığım çekimlerimin sadece bir tanesinde pozlama değeri insanlar net şekilde belli etmek için ayarlanmıştı. Diğer çekimlerimde halka hafif veya fazla şekilde belli oluyordu.Tavafın tamamını almak yerine Kabe?ye iyice yakınlaştırıp daha net şekilde belli olmasını istedim.Fotoğraftaki halka kısmı photoshop ile yapılmadı.Akla sol alt taraftaki hafif beliren insan silüetleri gelebilir.Onların hafif belli olmasının sebebi orada 1-2 saniye beklemeleridir.Ondan dolayı makine onların görüntüsünü değiştirmemiş yeni gelen ışıkla.

 

Ahmet Fatih Çamaltı

05398428787

[email protected]

 

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x