JVC JY-HM360 Video Kamera İnceleme ve Özellikler

0 Shares

JVC JY-HM360 Video Kamera fiyatı ve özellikleri itibariyle, JVC’nin düğün gibi sürekli video çekimi gerektiren etkinlikler için piyasaya sunduğu güzel bir HD video kamera. 30mm’de f/1.2, 58mm’de f/2.8 diyafram açıklığına sahip. f/1.2 diyafram inanılmaz bir değer. Zaten düğünlerde full kayıt alan kameramanlar genelde arka ışık kullanır. O ışığı da taktığınızda karanlık yer görmeniz imkansız hale geliyor. Çünkü sensörü gerçekten harika. Dolayısıyla düşük ışık konusunda rahat olabilirsiniz. Dediğim gibi herhangi bir etkinlik ya da belgesel çekiminde f/1.2 diyafram gerçekten çok büyük bir avantaj.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

Yine manuel fokus kullanıp 1.2 diyaframdan faydalanarak sinematik videolar çekebilmeniz mümkün. Belgesel, yerel tv çekimleri, kısa film çekimi gibi alanlarda 1.2 diyaframla arkayı baya flu yapıp tatlı görünüler de çekebiliyorsunuz.  Video çözünürlüğü Full HD ve 60 kare. 4K yok, ki bence şimdilik bu tip kameralarda gerek de yok. Şu an 4K çeken kameralarla da aslında HD çıkış alıyor herkes, kullanılabileceği pek platform yok çünkü.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

Bir de düğünde genelde düğün sonrası çekim yapan ekip bazen direk görüntüyü teslim eder. O yüzden kurguyu önden düşünmek, boş görüntü çekmemek gerekir. Bunun için de kamera üzeri kurgu seçeneği var. Kaydı durdurup, tekrar devam ettirerek çalışabiliyorsunuz. (Yeni kayda geçmiyor, müşteri direk kesmeler halinde izleyebiliyor.)

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

Yine video severler için sahne modları da koyulmuş. Parlak, karanlık, keskin, canlı, kontrast, iç ve dış seçenekleriyle her ihtimal düşünülmüş. Bu da kullanım kolaylığı demek. Gelin almaya çıktın, saat 12’yse al Parlak moduna öyle çek, uğraşma. Bu tarz küçük seçenekler olması benim hoşuma gitti. Daha çabuk, rahat çalışmaya uygun özellikler.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

20 megapiksellik bir sensörü var, yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor. Yani genelde bir de fotoğrafçı olur ama duruma göre kamerayı da fotoğraf çekmek için kullanabilmek önemli bir artı. “Koca kamera foto çekmiyor mu?” diye dalga geçememeleri de güzel.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

1.7 kilo, aşırı hafif. Baya küçük de bir alet. Çok yer kaplamaması, diğer ekipmanlarla çanta hazıradığınızda,daha rahat hareket edebilmenizi ve yanınıza daha fazla şey alabilmenizi sağlar. Kamera 4 kilo olsa yanına başka hiçbir şey almak istemezsin.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

Ses için 2 Adet XLR girişi var ve 48Volt fantom power da mevcut, yani mikrofondan güç almanıza gerek yok. Bu olay bu tipte kameraların çok azında var. Kaliteli ses isteyenler yanına bir Rode NTG-2 alın, keyfinize bakın. Çift giriş sayesinde örneğin biri kamera üzerinde biri kabloda röportaj da çekebilirsiniz. Bir de kulaklık girişi sayesinde sesi dinleyebilmeniz mümkün. E bi’ zahmet bu da olsun diyebilirsiniz ama çoğu kamerada bu bile yok.

JVC – HM360 – İnceleme görselleri

Kamerayla ilgili tüm ayarları ekran üzerinden yapabiliyorsunuz. Evet kamera üzerinde çok fazla tuş var. Bunlar kullanım anına göre doğru yere koyulmuş düğmeler. Eğer daha çok ekrana yakın olsun tuş muş aramayım diyen biriyseniz, ekran üzerinden tüm ayarları yapabilmek güzel bir artı.

İki adet SD kart slotu var. İster yedekleme ister ikisinden de çekim yapabiliyorsunuz. Ayrıca net Geçişleri Gerçekten Harika. Otomatik netlemede netin her yere geçmemesi için yüz tanımlama özelliği koyulmuş. Yine video kalitesinin artması adına resim sabitleyici ve yüz güzelleştirme opsiyonu da kamerada mevcut. Eğer yüksek zum, düşük ışık başarımı, kaliteli ses, hafif ve esnek kullanım sizin için önemliyse kesinlikle tercih edebileceğiniz bir ürün.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x