Jorge Miguel Jaime Baez | Düğün Fotoğrafçılığı

0 Shares

Düğün fotoğrafçısının işi, son yıllarda oldukça değişti. Düğün davetlilerini duvarın önüne dizip sonsuz grup çekimlerinin yapıldığı günler çok geride kaldı. Bunun yerine fotoğrafçının amacı, günü belgelemek ve oradakilerin anılarını sonsuza kadar yakalamak. Jorge Miguel Jaime Baez, belgesel fotoğrafçısı olarak geliştirdiği becerileri kullanarak, özel anları gözden kaçırmadan düğünleri fotoğraflıyor. Bu büyük günün hikayesini anlatmak için fotoğraf makinesini nasıl kullandığına dair bazı tavsiyelerini paylaşıyor.

Görünmez Olun


Tıpkı belgesel fotoğrafçısı gibi, fotoğrafları gizlice çekmek önemli bir beceri. Sony α7RIII’ün Sessiz Deklanşörü gibi özellikler, Jorge’nin işini fark edilmeden yapmasını, nesneleri rahatsız etmeden fotoğraf çekmesini sağlıyor.

Fotoğrafları çekmesini sağlayacak yerlere erişmenin anahtarı güven. “Onları tanımak için gelin ve damatla mümkün olduğunca çok vakit geçirmeye çalışırım. Gelinin ve damadın, ailelerinin ve arkadaşlarının bu fotoğraflarda kendi gerçek tasvirlerini gördüklerini hissetmelerini ve dolayısıyla duygularının gerçek olmasını isterim.”

Tepki Vermeye Hazır Olun


Planlama ve hazırlık, düğün fotoğrafçılığının büyük bir parçası. Yeri, günün sıralamasını, önemli konukları ve daha birçok şeyi bilmeniz gerekir. Ama o gün, ufak anları fark etmek ve bunlara tepki vermek de Jorge’nin işi. Tepki verecek kadar hızlı bir fotoğraf makinesi işin anahtarı. Jorge, her biri farklı bir lensle olmak üzere iki Sony α7R III fotoğraf makinesi kullanıyor; yani lens değiştirmeden olayları çabucak çekebiliyor.

Geniş çekimler için Zeiss Batis 25 mm f/2 lens kullanıyor, yaklaşmak için de Sony Zeiss 55 mm f/1.8 lensin takılı olduğu diğer fotoğraf makinesini kullanıyor. Bu lensler α7R III’ün Eye AF özelliğinin otomatik netleme hızı ve güvenilirliği ile birleştirildiğinde, Jorge, fotoğrafın nesnesinin her çekimde son derece net olduğundan emin olabiliyor.

Yeterince yaklaşamadığında, α7R III’ün 42,4 megapiksel Full Frame sensörü, Jorge’nin düzenleme sırasında görüntüyü kırpmasını ve yine de ömür boyu dayanacak baskılar için gereken tüm çözünürlüğü ve ayrıntıları korumasını sağlıyor.

Farklı Olun

Her düğün farklıdır ve her salon, kalıplardan ayrılan bir fotoğraf çekmeniz için yeni bir fırsattır. Jorge’nin araştırmasının bir parçası da havai fişek veya konfeti gibi sürprizler olup olmayacağını öğrenmek. Bu bilgiyle, bu anları yakalayacak en iyi konumu bulabiliyor.

Bazen eşsiz bir açıdan çekim yapma şansı bile olabiliyor. “Kısa süre önceki bir çekimde, balkondan baktım ve sokakta bir resim olduğunu gördüm; bununla gelinin ilginç bir fotoğrafını çekebileceğimi düşündüm. Ufak Sony RX0’ı kurdum ve Sony Imaging Edge uygulamasının uzaktan çekim seçeneği ile akıllı telefonumu kullanarak hem çiftin geleneksel giriş fotoğrafını çekmek için yerimde kaldım hem de o fotoğrafı çekebildim.”

Öğrenmeye Devam Edin

escobazos, jarandilla de la vera 2018

Hevesli düğün fotoğrafçıları için Jorge’nin basit bir tavsiyesi var: Öğrenmeyi hiç bırakmayın. “İşin anahtarı keşfetmeye devam etmektir; teknikler keşfetmek, anlatıcılar keşfetmek, kendi görevlerinizi ve sınırlarınızı belirlemek ve mümkün olan en az kaynakla sorunları çözmek. Bakış açınız her dakika değişir ve bu bakış açısı daha kişisel ve bilgece olur.”
Jorge bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Sony α Nakit İadesi

Şu andan itibaren Eylül ayına kadar pek çok α fotoğraf makinesi ve lens için nakit iadesi alabilirsiniz! Nakit İade kampanyası için TIKLAYIN.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x