Javier Aznar | Bir Böceğin Hayatı

0 Shares

Javier Aznar bir fotoğrafçı olarak, böcekleri genellikle ürkütücü veya çirkin değerlendiren algımızı değiştirmeye çalışıyor. “İnsanlar çoğunlukla böceklere olumsuz bir yargıyla bakıyor,” diyor, “ama ben bu hayvanları farklı bir şekilde göstermeye çalışıyorum ki bu canlılarla insanlar arasında bir bağ kurulsun ve biz de bir araya gelip onları korumaya çalışalım.”

Araştırma Yapın

Javier’in yeni bir proje bulmanın en iyi yöntemi olarak bahsettiği yöntem kulağa oldukça basit geliyor ama aslında bu alanın en temel gerekliliklerinden. Javier şöyle açıklıyor: “Bir projeye başlamanın birçok yolu vardır fakat bir proje fikri çoğunlukla sahada, gözlem yaparken ortaya çıkar. Bana hitap eden bir şey görebilirim ve işte o zaman konunun daha derinlerine inip daha fazlasını belgelemeye başlarım.”

7/24 Fotoğrafçılık

Javier böcek fotoğraflarını hem gündüz hem de gece çekmeye büyük önem veriyor ve sürekli olarak, bu canlıların günün 24 saati nasıl yaşadıklarını araştırıyor. “Dışarıda farklı farklı ne kadar çok canlı olduğunu gördükçe inanılmaz heyecanlanıyorum, öyle ki uykuda geçen saatleri zaman kaybı olarak görüyorum,” diyerek gülüyor.

Javier, “Geceleri yanımdaki ekipmanı hafif tutuyorum,” diyor. “Sony α7R III makinem, FE 50mm f/2.8 Makro ve FE 90mm Makro lenslerimle birlikte bir de flaş alıyorum. İstediğim pozlamayı elde etmek için fotoğraf makinemi tamamen manuel olarak kuruyorum. Deklanşör hızını, flaşla birlikte kullanabileceğim maksimum hız olan 1/250 sn’ye ayarlıyorum, sonra da gerektiği şekilde düzenleyerek diyafram açıklığını ve flaş gücünü seçiyorum. Yaptığım ayarları o geceki çekim boyunca genellikle pek değiştirmiyorum.”

Gün ışığında çekim yapmanın da kendi zorlukları var. Javier gündüz saatlerinde genellikle memelileri fotoğraflasa da, 90mm F/2.8 makro lensini hemen elinin altında tutarak, bir anda böcek çekimlerine geçmek isterse kitinin buna hazır olmasını sağlıyor.

“Gün ışığında α7R III makinemi diyafram açıklığı önceliği moduna alıyorum ki kolayca uygun bir ISO hassasiyeti ayarlayayım ve deklanşör hızını fazla dert etmek zorunda kalmayayım,” diye açıklıyor. “Netleme için de Netleme Takibi ve kesintisiz AF özelliklerini kullanıyorum ve bunlar da ideal performans gösteriyor.”

Bağlamın Önemi

İnsanların böceklere dair algısını değiştirme arzusunun bir parçası olarak, Javier’in çektiği fotoğrafların büyük kısmında insanlar da yer alıyor. “Görüntüye insanları dahil etmek önemli çünkü bu hikayeler yalnızca hayvanlarla ilgili değil,” diyor Javier. “Bu görüntülerle farkındalığı yükseltmek ve insan ile hayvan davranışları arasında bağ kurmak istiyorum. Böceklerin güzelliğini paylaşmakla yetinmek istemiyorum, böceklerle olan ilişkimizi de paylaşmak istiyorum.”

Javier bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x