İstanbul Timelapse – Abdüsselam SANCAKLI

0 Shares

Türk fotoğrafçı, videocuların da çalışmalarına da sık sık yer vermeye çalışıyoruz. Abdüsselam SANCAKLI ‘nın da İstanbul ile ilgili pek çok timelapse videosu bulunuyor ve altta onun dilinden nasıl çekildiğiyle ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

“Aslında timelapse videoları çekmeye, vimeo’da gördüğüm beğenerek izlediğim timelapse videolarının DSLR makinayla çekilebildiğini öğrenmemle başladım. İlk timelapse’imi 3,5sene önce o zamanki makinam Nikon D40x ile çekmiştim. Uğraştıkça merak sardı, iyice daha fazla çekim yapmaya başladım yeni makinalar aldım geçen süre içinde. Tabi ki bu süreç içinde fotoğrafları bilgisayarda işleme konusunda da bir sürü tutorial izledim ilgili forumları takip ettim yeni şeyler öğrendim. Geçen bu süre içinde en çok istediğim şey Türkiye’de yıldızların timelapse ini çekmekti “Landscapes” isimli çalışmamda bunu gerçekleştirmiş oldum aynı zamanda yakın zamanda yayınlayacağım “Kapadokya timelapse belgeseli” ninde büyük bir kısmı gece çekimlerinde oluşuyor.”

İstanbul’da yaşadığımdan İstanbul benim için çekim yapabileceğim en avantajlı şehirdi kalabalığı, tarihi ve trafiğiyle:) Yaptığım çekimler sırasında elimde bir sürü İstanbul timelapsei olunca “İstanbul in Motion” isimli timelapse serisini yayınlamaya/çekmeye karar verdim. Volume Zero ve icons of istanbul aslında bir teaser niteliğinde diyebilirim “İstanbul in Motion” serisinin geneli için. Aynı zamanda serinin ikinci videosunun “İstanbul in Motion Vol.1″inde kurgusu bitmek üzere yaklaşık olarak 6dk olacak.

Timelapse videolarını çektiğim ekipmanlar

Nikon D700/D7000/D90/D3100

Canon 550D/7D/5DM2

Nikon 20mm/40mm/50mm/18-55mm/18-105mm/80-200mm

Canon 18-55mm/17-55mm/70-200mm

Sigma 10-20mm”

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x