İnsansız Hava Aracı (İHA), Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

0 Shares

Drone kaydı nasıl yapılır? SHGM İHA Kayıt Sistemi nedir? İnsansız Hava Aracı kaydı kimlere zorunludur? gibi soruların sık sık gelmesi üzerine rehber bir yazı kaleme almak istedik. Sayfalarca araştırma, model kıyaslamaları, fiyat pazarlıklarından sonra kararınızı verip bir drone aldınız. Peki drone kaydını nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle Sivil Havacılık Üyelik Kayıt sayfasına tıklayarak üyelik oluşturuyoruz. Önümüze gelecek olan formu dolduruyoruz. Kullanım koşullarını kabul ettikten sonra kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Kaydımızı Gerçekleştirdik, Sırada Ne Var?

Formu doldurup gönderdikten sonra Sivil Havacılık, üyeliğinizin onaylandığına dair bir mail atıyor ve artık siz de Sivil Havacılık’a kayıtlı bir kullanıcısınız. Ardından İHA Sistemi’ne giriş sayfasından T.C Kimlik Numaranız ve Şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir ekran önünüze gelecektir.

İlk olarak bu ekran üzerinden İHA Pilot Kayıt Başvurusu yapıyorsunuz. Alana tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran geliyor.

Öncelikle Hobi kullanıcısı olarak uçuş yapmayı düşünüyorsanız ve cihazınız 4 kg. altında bir ağırlığa sahipse IHA – 0 – Sportif / Amatör seçeneğini seçiyoruz. Ardından vesikalık resminizi bilgisayarınızdan siteye belirtilen kutucuk üzerinden yüklüyoruz. Diğer onaylamanız gereken kutucukların açıklamasını okuyup onaylayarak SHGM’ye Gönder seçeneğine tıklıyoruz.

Sivil Havacılık Tarafından pilotluk onayınız e-posta ve telefon aracılığı ile sizlere bildiriliyor olacak. Pilotluk aşamanız onaylandıktan sonra IHA Kayıt işlemine geçiyoruz. Pilotluk onayınızı kontrol etmek için Anasayfa üzerinden Bilgilerim oradan Pilotluk Yetkilerim kısmına tıklayarak gerekli sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Kaydınız oluşmuş ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Pilot Olduk! Peki Drone Kaydı Nasıl Olacak?

Anasayfa üzerine tekrar gelip Satın Alınan IHA Kaydı bölümüne tıklıyoruz.

[aesop_content color=”#313131″ background=”#f5c149″ width=”content” component_width=”800px” columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up” revealfx=”inplaceslow” overlay_revealfx=”off”]ÖNEMLİ NOT: Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için satıcınızın size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemi’ne kaydetmiş olması gerekmektedir. Bu işlem satışın gerçekleştiği gün yapılmalıdır. Dolayısı ile faturanızı alırken verdiğiniz bilgilerin satıcıya eksiksiz olarak ulaştığının teyidini almanız gerekmekte, ve sizlerin satıcıya eksiksiz ve doğru bilgi vermiş olmanız gerekmektedir. Eğer arama kutusunda IHA Kaydınızı göremiyorsanız satıcınız ile görüşmeniz ve satıcıya durum ile alakalı bilgi vermeniz gerekmektedir.

[/aesop_content]

Belirtilen bölümde satın aldığınız IHA Seri Numarası ile başarılı bir şekilde gözükmekteyse kaydımızı tamamlıyoruz. Ardından IHA’mı Kullanmak İstiyorum seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Satın aldığınız IHA’nın burada 4 taraftan fotoğrafı gerekecek. Drone kaydınız için fotoğrafların temiz ve anlaşılabilir olması gerekiyor. Önden, yandan, alttan ve üstten IHA (Drone) fotoğraflarını çekip sisteme yükledikten sonra diğer adıma geçiyoruz.

Yukarıda gördüğünüz adımda eğer pilotluk kaydınız onaylandıysa TC kimlik numaranızı boş olan Tanımlı Pilot T.C Kimlik No kısmına yazarak IHA’yı uçurmaya yetkili pilot tanımlayabilirsiniz.

[aesop_content color=”#3f3f3f” background=”#f3d661″ width=”content” component_width=”800px” columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up” revealfx=”inplace” overlay_revealfx=”off”]Not: İHA’nızı uçurmak istediğinizi beyan ettiniz. Bunun için İHA’nın renk bilgisini girmeniz, dört yönden çekilmiş fotoğraflarını sisteme yüklemeniz ve talebinizi SHGM onayına göndermeniz gerekmektedir. Eğer İHA’yı uçurmaya yetkili bir pilotunuz varsa, bu aşamada İHA’ya pilot da tanımlayabilirsiniz. İHA’nızın onay durumunu Bilgilerim/İHA’larım menüsünden takip edebilirsiniz. Onayın ardından barkod oluşturmanız, ve oluşan barkodun çıktısını alarak İHA’nızın düz bir yüzeyine yapıştırmanız gerekmektedir.

[/aesop_content]

Bu adımların ardından, onaylamanız gereken kutuları okuyup, anlayarak kutuları işaretliyorsunuz. Ve nihayet, IHA’mızı onaya gönderiyoruz. Bir üstteki işlemde olduğu gibi IHA onayımız bizlere, e-posta ve SMS yolu ile bildiriliyor. Bildiriminizi aldıktan sonra IHA kaydınızı kontrol etmek için, Anasayfa > Bilgilerim > IHA’larım kısmına tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşıyoruz.

Bütün bu işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra uçuşa hazırsınız! Drone kaydınız hayırlı olsun! Drone kullanımı noktasında henüz tecrübesizseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz. Fotografium, kazasız belasız uçuşlar diler! 🙂

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x