İlk Dijital Fotoğraf Makinesi

0 Shares

Fotoğrafın tarihsel gelişiminde http://blog.fotografium.com/fotografin-tarihsel-gelisimi/ ilk dijital fotoğraf makinesinden kısaca bahsetmiştim.

 

Görüntünün dijital olarak kaydedilmesi ve tekrar gösterlmesi Kodak’ta Mühendis olarak çalışan Steven Sasson ve bir grup teknisyen tarafından 1975 yılında gerçekleştirildi. Bunun için 1973 yılında Fairchild Semiconductor tarafından geliştirilen daha sonra CCD görüntü algılayıcılarına dönüştürülen yongaları kullandılar. Kamera 8 pound (3.6 kg) ağırlığında idi. Görüntüler bir kaset içerisine siyah ve beyaz görüntüler olarak kaydedildi, 0.01 megapiksel (10.000 piksel) bir çözünürlüğe sahipti, Aralık 1975 yılında ilk görüntüyü çekmek ve kaydetmek için 23 saniye beklemek gerekmişti. 100 satır kayıt yapılan bu kasetteki görüntü 400 satırlık NTSC formatında ki bir televizyona aktarılarak izlenmişti.

Bu Prototip kamera üretimi için uygun değildi sadece bir teknik egzersiz olarak kaldı. 1978 yılında (US 4,131,919) kodu ile patenti alındı. Kodak bu protatipi 2001 yılna kadar kamuaoyuna duyurmadı.

O toplantının görüntüleri

http://www.youtube.com/watch?v=YIMlLJQ_xiM

http://www.youtube.com/watch?v=JX8jm1pqPyo

 

İlk prototatip ve Mucidi Steven Sasson

 

Pt-10300 2_PrototypeDigitalCameraPlaybackSystemR 3_PrototypeDigitalCameraPlayback_of_image_R

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x