Hensel FreeMask Tetikleyici Sistemi İncelemesi

0 Shares

Hensel-Freemask-Tetikleyici-8

Hensel FreeMask Nedir?

FreeMask; stüdyo rutininde homojen, doğru ve hızlı dekupe yapılabilmesi için tasarlanmış bir sistemdir. Fotoğraftaki detayları dekupe yaparken kaybetmemeniz için tasarlanmış bir sistemdir. örneğin; portre çekimlerinde modelin saç detaylarını arka plandan ayırabilmek için photoshop’ta saatlerce uğraşmanız gerekir. Hensel FreeMask sistem ile bu işlemleri 4 aşamada tamamlayabiliyorsunuz. Hem de saniyeler içerisinde ! Eğer stüdyoda seri çalışıyorsanız ve kaybedecek vaktiniz yok ise FreeMask sistem en iyi yardımcınız olacaktır.

Hensel-Freemask-Tetikleyici-9

Hensel FreeMask Sistem Nasıl Kurulur ve Çalışır?

Sistem şu şekilde çalışıyor; önce fona en yakın olan paraflaşlar patlayarak fon aydınlatması sağlanıyor. Bu şekilde objeyi eksi pozluyorsunuz. Daha sonra seri şekilde obje üzerindeki flaşlar patlayarak objenin aydınlatılması sağlanıyor. Bu işlem için iki kare fotoğraf çekiyorsunuz. Obje üzerindeki flaşlar patlarken de diğer flaşlar pasif kalıyor. 4 paraflaşı 2 grup halinde patlatdığımızı söyleyebiliriz. Kısacası sistem böyle çalışıyor.

Paraflaşlarınızı aşağıdaki gibi konumlandırdıktan sonra siluet elde etmek için paraflaşlardan iki tanesini fona doğru veriyorsunuz. Daha sonra obje üzerindeki flaşları objeye ve kendi çalışma stilinize göre yerleştirebilirsiniz.

LightingSetup

Daha sonra ön grubu, paraflaş üzerindeki RC tuşuna basılı tutarak vario üzerinden kanalı H.C1’e alıyorsunuz. Daha sonra arkadaki grubu da H.F1’e getiriyorsunuz. Paraflaşlar üzerinde yapmanız gerekenler bu kadar.

Makinenizi ise seri çekim moduna alıp FreeMask tetikleyicinizi bağlıyorsunuz. Tetikleyici 1. kanala getirdikten sonra kullanmaya hazır hale geliyor.

Hensel-Freemask-Tetikleyici-10

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi photoshopta saatlerce süren işlemi 4 aşamada halledebiliyorsunuz. Bunun gibi zor fotoğraflarda kolayca dekupe yapabilirsiniz.

 

Ayrıca Schoepe GmbH ile Hensel’in ortaklığı sonucunda FreeMask sistemi için Mask İntegrator adlı özel bir PC programıda üretilmiş. Bu program online olarak indirilebilir ve satın alınabilir. Hensel ve Schoepe’nin sitesinde link mevcuttur. Aşağıda bu programdan detaylı bir şekilde bahsettik.İsterseniz inceleyebilirsiniz.

Mask İntegrator

Mask İntegrator Nedir?

Program daha fazla fotoğrafı daha çabuk bir şekilde dekupe yapabilmenize imkan tanıyor. Aynı işlemleri Adobe Photoshop ile de yapabilirsiniz ancak bu program, bu iş üzerine tasarlandığı için daha çabuk sonuca ulaşılıyor.

Program ile;

  • Fotoğraf makineninizi bilgisayarınıza bağlarsanız, otomatik olarak fotoğrafları tanıtabilir ve yükleyebilirsiniz.
  • Siyah ve beyaz maske optimizasyonu yapabilirsiniz
  • Resim kenarındaki gölgeleri otomatik temizleyebilirsiniz
  • Beyaz, siyah, şeffaf veya arka plan önünde fotoğraf çekerken nesneyi görüntüleyebilirsiniz
  • Maskeli görüntüleri ve geçmişleri göz atabilirsiniz
  • Görüntü ve maske arasında ince ayar yapabilme
  • Tek bir düğmeye tıklayarak fotoğrafı veya bütün klasörü kaydetme gibi işleri kolayca yapabilirsiniz.

 

Programı indirmek için LINK‘e tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfa üzerinde birkaç program daha mevcut. Diğer programlar şirketin fotoğraf ve video adına geliştirdikleri capture ve mobil uygulamalarından oluşuyor. Ancak bizim işimiz Mask İntegrator ile ilgili olduğundan dolayı üzerine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir pencere açılıyor. Açılan pencereye mail adresinizi giriyorsunuz ve gönderiyorsunuz.

Hensel-Freemask-Tetikleyici-14

Buraya mail adresinizi girdiğinizde, posta kutunuza şöyle bir mail gönderiyor sistem:

Hensel-Freemask-Tetikleyici-15

Maildeki linke tıkladığınızda ise program indirilmeye başlıyor. İndirdikten ve kurulum aşamasını tamamladıktan sonra aşağıdaki pencere ile karşılaşacaksınız. Bu programın ara yüzü. Programı buradan kontrol edeceksiniz.

Hensel-Freemask-Tetikleyici-11

Biz programın 14 günlük deneme sürümünü indirdik ve inceledik. İsteğe göre program satın da alınabilir ancak 399$ fiyatı var J Fiyatı biraz el yakıyor açıkçası. Ancak Hensel FreeMask modellerinden birini kullanıyor iseniz, ürün ve moda çekimlerinde seri olarak dekupe yapmaya ihtiyacınız olabilir. Program oldukça fonksiyonel ve satın alınabilecek kalitede. Programın nasıl kullanılacağı hakkında eğitim videoları da mevcut aynı zamanda.

Hensel Paraflaşları incelemek için: LINK

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x