HDR Nasıl Yapılır? III. Bölüm

0 Shares

Evet Şimdi geldik son bölümümüze. Bu bölüm HDR olayını nihayetine erdiriyoruz arkadaşlar.

Bu adım kimilerine daha ileri bir seviye gibi görünebilir ama elinde Photoshop olan herkes için çok kolay bir adım. Tek yapmanız gereken burada anlatılan adım ve resimleri takip etmek kendi çekimlerinize uygulamak.

İLERİ TEKNİKLER  1. ADIM PHOTOSHOP

Geçen bölümde de anlattığımız gibi; Photomatix gerçekten harika ancak elde ettiğiniz resimlerinizdeki bazı bölümlerin elbette iyileştirmeye ihtiyacı olabilir. Burada da; Photoshop devreye giriyor.
Aşağıdaki resme bakarsanız bunu daha rahat anlayacaksınız zaten.

4 önemli noktayı sarı hatlar içine aldık. Bunlar üzerinde oynayacağımız alanlar.

Gördüğünüz gibi resimde göze çarpan dört alan var. Ve bunların biraz üzerinde oynanması gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız
1.    Photomatixte oluşturduğumuz JPG uzantılılarla birlikte çektiğiniz tüm resimleri Photoshopa dahil (Import etme özelliği) edin. (Bunu aşağıda anlatacağız)
2.    Masking yöntemi ile fotoda bozuk olan alanları düzeltin.
3.    Photomatix bir kısım yapmış olsa da; resmini biraz keskinleştirin. Yani Sharpen özelliği ile
4.    Resimdeki gürültülü (noise) kısmı düzeltin.

Tüm katmanlar Photoshopa eklendikten sonra katmanların en üstünde ok ile gösterilen yerde Photomatixte Tonemapped şekliyle oluşmuş olan resmimizi görebilirsiniz. Demek ki neymiş Photomatixte yaptığımız resmi de ekliyoruz 🙂

Kaç adet resim eklediniz şimdi Aslında bu sizin kaç tanesini karıştırmak istemenize bağlı. Bu durumda biz 5 adet resmi eklemiş olduk. +2,+1,0,-1,-2 pozlama değerleri ile çektiğimiz resimler yani Bunların hepsini kullanmayacağız ancak bozuk parçaları düzeltebilmemiz için bir sürü seçeneğimiz var.
Devam ediyoruz

YIĞMA (STACKING) ve FOTOĞRAFLARI HİZALAMA

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Photoshop ekranınızda görünecek olan Layers bölmesini görebilirsiniz. Burada 6 adet layer yani katman göreceksiniz. Photomatixten elde ettiğimiz resim bunların en üstünde. Eğer sizdeki altta duruyorsa, onu tutup, sürükleyip en üste getirebilirsiniz. Sıranın önemi yok

Layer panelinin yakından görünümü. En üstteki görünür olandır. Sol taraflarında bulunan göz işaretlerini açıp-kapatarak hangilerinin görünebilir olacağına karar verebilirsiniz.

Fotoğrafları Import etmek için birkaç farklı yol var. Bunun en kolay yolu da aşağıdaki gibidir;
1.    Eğer Adobe Bridge sahibiyseniz (Photoshopla birlikte gelir zaten çoğunlukla), tüm fotoları seçebilirsiniz ve sonrasında yapmanız gereken; Tools>Photoshop>Load Files into Photoshop Layers adımını takip etmek olacak. Yaptıysanız işlem tamamdır.
2.    Tüm resimleri Photoshopta açtıktan sonra çoklu resimlere sahip olacaksınız. Katmanlarınızı dilediğiniz gibi sıralayabilirsiniz (sürükleyip bırakarak).

2. ADIM  MASKELEME (MASKING)  KORKACAK BİRŞEY YOK

Buradaki alanlar maskeleyeceğimiz alanlardır. Photomatixten bize aydınlık gelen alanları bir parça karanlık yapmak istiyoruz.

Resimde gördüğünüz ve katmandaki resme zincir ile bağlıymış gibi görünen siyah beyaz kara, bize yukarıdaki fotoda seçili alanı göstermektedir. Photoshopta Brush (Fırça) ile bu alanı karanlıklaştırıyoruz. Brushın kalınlık ve opacity özelliğini de programda üst kısımda ayarlayabilirsiniz. Resimde gördüğünüz beyaz daire benim fırçamdır. Herkes brushın ebadını kendine göre ayarlayabilir.

Yukarıda da dediğim gibi beyaz kısım masktır.

Peki; bu maskı oraya nasıl getirdik Yine yukarıdaki resimde göreceğiniz üzere; Altta bulunan içinde beyaz daire olan simgeye tıklayarak bu maskı seçili katmanımızın yanında oluşturuveriyoruz.
Maskı oluşturmak için aşağıda birkaç detay adım bulabilirsiniz;
1.    En üstteki katmana tıklayın.
2.    Menü > Layer > Create Layer Mask > Reveal All.
3.    Brush aracını seçin ya da Bye basın.
4.    Yukarıda ayarlamanız gereken iki alan göreceksiniz;

  • Opacity Bunu %30a getirin.
  •  Brush  Buna tıklayın ve açılır menüden Brush boyutunu %100 yapın (siz farklı da seçebilirsiniz).

–    İPUCU: Brush boyutunu hızlıca ayarlamak için  ve  simgelerinizi klavyeden kullanabilirsiniz.

5.    Şimdi o beyaz kare alanı göreceksiniz yani Maskeleme alanını. Küçük Beyaz Kutuya tıklayın, çünkü bu kutu maskemizi temsil ediyor.
6.    Seçilmiş renginizin sağ tarafta BLACK (SİYAH) olduğundan emin olun.
7.    Foto üzerinde fırçanızı kullanmaya başlayın. Her bir fırça darbeniz katmanı %30 daha transparan yapacaktır. Eğer aynı alana sürekli fırça uygularsanız bu değeri %100e çıkarmış olursunuz.

KATMANLARI BİRLEŞTİRME (MERGING)

İki katmanı birlikte maskeledikten sonra, menüdeki MERGE LAYERS ile veya Ctrl+E yaparak katmanları birleştirin. Bu; iki katmanı tek bir katman yapacaktır.

3. ADIM  KESKİNLEŞTİRME (SHARPENING)

Photomatix programında işlem gördükten sonra resmimizde bazı alanların yumuşamış olması muhtemeldir. Bunu da Photoshop ya da benim tercih ettiğim program olan Topaz Adjust ile yapabilirsiniz.
Aşağıdaki resimde benim kullandığım alanları görebilirsiniz. Okla gösterdiklerime dair yan tarafta açılan paneldeki kaydırma çubukları ile resminize dilediğiniz gibi etki verebilirsiniz.

Keskinleştirmek istediğiniz alanı seçerek program ile üzerinde oynamalar yapabilirsiniz.

4. ADIM  GÜRÜLTÜ (NOISE) AZALTMA

HDR çalışması sonucu resminizde noise olması muhtemeldir. Maalesef bu oluşuyor ama bu giderilemeyecek bir şey değil elbette ki.
Burada da bir program kullanacağız Noiseware
Burada detaylı olarak programı anlatmayacağım. Tek söyleyeceğim, üzerinde çalışmadan önce Duplicate yani resmin bir kopyasını alın programda. Bu kopya üzerinde çalışın. Ne olur, ne olmaz
Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, resmin ilk hali solda ve final hali sağdadır. Noise azaltma uygulayacağınız bölgeyi seçmeniz ve üzerinde işlem yapmanız yeterli olacaktır. Her zamanki gibi aynı işlem mantığı. İşlem yapacağın alanı seç, üzerinde çalış, işlemi bitir

Solda noise olan ve sağda da işlem sonrası gürültünün giderildiği bölgeyi görebilirsiniz.

Umarım faydalı olabilmiştir. İşinize yaraması dileği ile…

Kaynak: Trey Retcliff

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Would love your thoughts, please comment.x