HDR Fotoğraf Nasıl Yapılır? – Dynamic Photo HDR

0 Shares

Dynamic Photo HDR Programı ile HDR Fotoğraf Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle HDR tekniğine uygun çekilen fotoğrafları nasıl birleştirerek HDR yapacağınızı paylaşıyoruz.

Fotoğraf makinenizle çekeceğiniz mekan mimari veya manzaralarda fazla gölgeli veya fazla aydınlık bölgeler bulunuyor ve bu iki zıt pozlamayı dengelemek istiyorsanız poz telafisi ile -2 / 0 / +2 şeklinde düşük, normal ve yüksek pozlanmış 3 aynı kadrajlı farklı fotoğraf çekmeniz gerekmekte.

Bunu dilerseniz 3 adet fotoğraf çekerek dilerseniz de RAW formatında tek kare olarak çekip bilgisayarınızda 3 farklı pozlama yapıp kaydedebilirsiniz.

3 Farklı Pozlama’dan HDR Fotoğraf Yapma

0 / Normal Pozlama

-2 / Düşük Pozlama

+2 / Yüksek Pozlama

Fotoğraflarda görüldüğü gibi ilk fotoğraf HDR yapılmadığı zaman gölge ve gökyüzündeki patlamalarla dolu bir fotoğraf çekiyorsunuz. Bunu dengelemek için yüksek ışık seviyesi olan gökyüzünü görebileceğiniz şekilde -2 stop pozluyorsunuz (Örnek; normal pozlamada enstantane 1/200 iken -2 stopta 1/400 enstantane)

Mimarinin detaylarını ve gölgelerini ortadan kaldırmak içinse normal pozlamada gölge kalan gölgeleri +2 stop pozluyoruz. (Örnek; normal pozlama 1/200 iken +2 stopta enstantanemiz 1/80)

Fotoğrafın HDR Yapılmış Hali

Fotoğraf; Fatih Akkuş

Fotoğraf; Fatih Akkuş

 

Bu 3 farklı pozlamayı birleştirmek için tavsiye ettiğimiz ve uygulamasını yapacağımız programın ismi Dynamic Photo HDR dir. Bu yazılımı satın almak için tıklayınız.

3 farklı pozlanmış olan fotoğrafı nasıl HDR hale getireceğimizi ise sizin için hazırladığımız videomuzda aşama aşama görebilirsiniz.

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x