Hayatı Sadece Vizörden Görebilen Adam

0 Shares

Gözünüzün tıpkı kameralar gibi hareketi zor algıladığını ya da lensin netleme halkasının bozuk olduğunu düşünün. Pozlamada da sorun var ve gördüğünüz her şey fazla pozlanmış, aşırı parlak. Henüz 3 aylıkken 3 farklı göz hastalığından muzdaripsiniz ve doktor teşhisinde sizin kör olduğunuzu belirtmiş. Gözleriniz sürekli titreşiyor, odaklayamıyor, hareketi normal şekilde algılayamıyor. Ve sizde, herkesin hobi olarak bir fotoğraf üretmek, bir sanat üretmek için kullandığı fotoğraf makinesini temel bir ihtiyacınız için, görebilmek için kullanmaya başlıyorsunuz.

David Katz – Çocukluk

“Kameradan baktığımda her şey gerçek ve doğal görünmeye başladı.”

Bu sözler İngiltere’nin uluslararası çapta bilinen en iyi fotoğrafçılarından biri olan David Katz’a ait. Henüz 3 aylıkken “görme engelli” teşhisi konulan Katz, ailesinin 7 yaşında ona verdiği kamera sayesinde hayatı herkes gibi görebilmeye başlamış.

David Gatz Foğrafları – İngiltere Başbakanı Tony Blair

David Gatz Foğrafları – İngiltere Milli Takımı

David Gatz Fotoğrafları – İngiltere/İsrail Maçı

Futbol maçlarını vizörden izlediğini belirten Katz, zaman içinde hayatı makineden gördüğü için netleme, pozlama gibi fotoğrafın temel dinamikleri konusunda çok küçük yaşta profesyonelleşmiş. 18 yaşında İngiltere’nin en ünlü gazetelerinden biri olan Daily Mail’de spor fotoğrafçısı olarak başlayan fotoğrafçılık hayatında politikacılardan sanatçılara dünyanın en ünlü isimlerini fotoğraflamış. Kendisi hakkında yapılan muhteşem bir belgesel var. Hepinize izlemenizi öneririm.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x