Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

0 Shares

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

Sıcak Hava Balonu Karanlık Oda

Bilinen ilk hava fotoğrafı “Nadar” olarak bilinen Fransız fotoğrafçı ve balloonist, Gaspar Felix Tournachon tarafından 1858 yılında alınmıştır. 1855 yılında Harita yapımı ve ölçme için havadan fotoğraf kullanma fikri sonrası ilk başarılı hava fotoğrafı 3 yıl süren denemeler ardından elde edildi.
Bu sıcak hava balonu ile çekilen ilk görüntü, yerden 80 metre havalanarak Petit-Becetre Fransız köyünün görünümü oldu.
İlk Hava Fotoğrafı - Nadar Hava Fotoğrafı

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

 

 

Uçurtmalar, Güvercinler ve Roket

Fotoğraf teknolojisinin gelişmesi, yavaş yavaş havadan daha rahat fotoğraflar çekebilmeyi sağladı. Sıcak hava balonlarının yanı sıra, havada kameraları taşımak için uçurtmalar, güvercin ve roketler kullanılmaya başlandı.

İngiliz meteorolog ED Archibald bir dize uçurtmalara bağlı olarak havalandırdığı kamera ile 1882 yılında uçurtmalarla başarılı fotoğraf çekebilen ilkler arasındaydı.  Arthur Batut Labruguiere Fransa’da, 1889 yılında tek uçurtma ile ilk hava fotoğraflarını çekti. O tek bir uçurtma ile oldukça büyük kamerası asılı olarak otomatik zamanlı fotoğraf çekimi yapabiliyordu.
California’da, 1906 depremi ve yangından sonra San Francisco’da oluşan yıkımı kent üzerinden görüntülemek için, George R. Lawrence uçurtmalara bir kamera bağlayarak görüntüledi. Onun özel olarak tasarlanmış geniş formatlı kamerası şimdiye kadar çekilen en büyük hava panoramik görüntülerini oluşturdu.
Havadan Çekilen ilk Fotoğraflar

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

 

 

 

1903 yılında, Julius Neubranner güvercinler için küçük bir göğüse monte edilen kamera tasarladı. Kamera güvercinle birlikte yol boyunca uçtu ve 30 saniyelik aralıklarla otomatik pozlama ile fotoğraflar aldığı biliniyor. Uçuş sebebi fotoğraftı, ancak her zaman güvenilir değildi! Çoğunlukla askeri amaçlarla kullanıldı, kuşlarla yukarıda çekilen hava fotoğraflarından kartpostallar yapıldı, zamanla popüler oldu ve bu fotoğraflar 1909 Dresden Uluslararası Fotoğraf Sergisinde tanıtıldı.

güvercinlerle havadan fotoğraf

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

 

 

 

Bir rokete monte edilen kameradan ilk başarılı hava fotoğrafı Nobel ödülü ismi ile bilinen İsveçli mucit Alfred Nobel tarafından 1897 yılında alındı. 1906 yılında, Almanya’da Albert Maul, basınçlı hava tahrikli bir roket kullanarak daha güvenilir bir yöntem ile fotoğraf çekti. Fotoğraf çekilmeden önce 2600 feet yüksekliğe ulaşan roket ardından hava fotoğrafını çekti ve kamera dünyaya geri paraşütle iniş yaptı.

roketle hava fotoğrafı

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

 

 

 

Günümüzde Hava Fotoğrafçılığı

Günümüzde ise teknolojinin inanılmaz derecede geliştiği ve her sektöre uygulandığı bir devirdeyiz. Fotoğraf sektöründe olan gelişmelerle eş zamanlı olarak havadan görüntüleme teknolojileride bu ölçüde gelişti ve gelişmeyede devam etmekte. Üretilen gyro-stabilizer sistemleri bulunan GPS destekli havadan görüntüleme cihazları dahili veya harici kameralar ile üst seviyede kaliteli görüntüler alabiliyor.

 

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

Havadan Fotoğrafçılık

 

Hava Fotoğrafçılığının Tarihi ve Drone

Havadan Fotoğrafçılık

 

 

Beni takip et özelliğinden otomatik eve dönüşe kadar bir çok özellikle artık teknolojinin her türlü imkanını kullanabiliyoruz. Güvercinle havalanan kamera geri dönecek mi dönmeyecek mi gibi bir endişeniz artık yok 🙂 Tabi bu teknolojik cihazların bir çok dezavantajı da mevcut. Özel mülklerin anların görüntülenmesi, Yasak olan ve tehlikeli bölgelerde uçmak, bataryanın bitmesi veya başka bir teknik veya pilot hatası ile olmadık yerlere düşmesi, kazalar ve daha bir sürü sebep. Bu alanda oluşan ticari gelir kapısı ise bu işin ayrı bir boyutu. Artık her cebe ve yaşa hitap eden minik helikopterlerden, altına 50.000 dolarlık kameraların bağlanıp uçurulabildiği profesyonel dronların bulunduğu geniş bir ürün yelpazesine sahip bu pazar bakalım gelecekte ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacak.

 

Sizlerde Drone ile havadan fotoğraf ve video çekmek istiyorsanız tavsiyemiz DJI Phantom 3 serisidir.

Bu ürünün incelemesi için Tıklayınız.

 

En küçük Drone

En küçük Drone

 

DJI Phantom 3 Pro

DJI Phantom 3 Pro

 

DSLR Drone

DSLR Drone

 

 

Red Epic Drone

Red Epic Drone

 

 

 

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x