Harika Havai Fişek Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

0 Shares

Yeni yıl yaklaşıyor. Yeni yıl kutlamalarında pek çok yerde havai fişek gösterileri olacak. İşte size havai fişek tekniklerini kullanabilmek için
mükemmel fırsatlar… İşin tahmin edilemez doğası gereği her havai fişek patlaması birbirinden farklı şekiller ve renklerde gerçekleşir. Bu da demektir ki çektiğiniz hiç bir kare birbirinin aynısı olmayacaktır. Ancak aşağıdaki tavsiyeleri denerseniz, çarpıcı havai fişek fotoğraflarına sahip olabilirsiniz…
Havai fişek gösterisini fotoğraflamak demek, aslında en dramatik görüntünün nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek demektir. Bulunduğunuz aktivitedeki ana gösterinin nerede gerçekleşeceğini ve havai fişeklerin nereden ateşleneceğini bulmaya çalışın. Halka açık yerlerdeki gösterilerde, daha büyük alanlarda bir görüntü yakalamak için en iyi yol, genellikle aksiyonun en popüler kısımlarından uzak kalmaktır. Popüler aktivitelerde tripodunuzu güzelce kurabileceğiniz kadar bir yer bulmak için uğraşın.  gösterileri yakalamak için önemli bir gerekliliktir Gösteriye çok yakın olmak yerine, tüm gösteriyi görmenizi sağlayacak bir bakış açısı olan, farklı bir çok atış yakalayabileceğiniz bir nokta bulmak çok daha iyidir. Ancak ailenizi veya arkadaşlarınızı atışlarla beraber fotoğraflamak istiyorsanız, daha kalabalık yerlere girmeye değecektir.

Atışları çekebileceğiniz bir yer ararken, fotoğraflarınızın değerini arttıracak şeyleri de arayın. Işıklandırılmış binalar mekan algısını verirken, su inanılmaz yansımalar sağlayıp fotoğraflarınıza ekstra elementler katabilir.

Aynı gösteride daha önce bulunmadıysanız, havai fişeklerin çoğunluğunun nerede patlayacağını tahmin etmeye çalışın. Bu durum zaman zaman çok aldatıcı olabilir. Bazı fişekler ışık gösterilerini göstermeden önce metrelerce havada gidebilirler. Standart bir objektifin geniş açı ucu çoğu gösterileri yakalayacak kadar bir alanı görmenizi sağlar. Ancak elinizde bir geniş açı objektifiniz varsa, fişeklerin çok daha yükseklere çıkma ihtimaline karşı yanınızda bulundurmaya değer.  Sonuçlar kimi zaman harika da olabilir kaçırmış da olabilirsiniz; tahmin edilemezlik bazı inanılmaz sonuçlar ile neticelenebilir. Çektiğiniz her karenin ?kazanan kare? olduğunu düşünmeyin ve bir çok fotoğraf karesi çektiğinizden emin olun!

Havai fişek gösterisin yakınlarında ışık (veya projektör) varsa, siyah gökyüzündeki havai fişekleri kaydetmenin yanısıra ekstra parlaklık için buradan sağlanacak ışığı da katabilirsiniz. Çektiğiniz obje çevreden çok daha parlak olduğunda, pozlama zamanları beklediğinizden daha az veya daha çok olabilir bu nedenle enstantane ve diyafram ayarlarıyla denemeler yapın.

Çekim için nasıl hazırlanacaksınız?

Havai fişeklerin aralıklı olması ve tahmin edilemez doğaları yüzünden otomatik pozlama sistemleri nadiren iyi sonuçlar verir. Bunun yerine fotoğraf makinenisi manuel pozlama moduna getirmeniz ve enstantane hızı ve diyafram ayarlarını kendiniz yapmanız gerekecektir. Havai fişeklerin patlaması esnasında önce karanlıktan bir anlık aydınlığa geçişler olması nedeni ile, gerekli pozlama miktarını ölçme cihazlarını kullanmanız da çok zor olacaktır. Siz karanlıkta çalışıyor olduğunuz halde, iş pozlamaya geldiğinde ilk bakışta çok zormuş gibi görünebilir. Ancak size yardımcı olacak ve kesin sonuçlar almanızı sağlayacak bazı yararlı püf noktaları var.

Tripod Kullanımı

Hızlıca birbirini izleyen pek çok havai fişek patlamasının olacağı yerlerde, bir kaç patlamayı birden yakalayabilmek için daha uzun bir enstantane hızına ihtiyacınız olacaktır. Pek çok gösteride, enstantane hızını 8 saniye ile 30 saniye arasında kullanmak, size pek çok aksiyonu yakalamayı sağlayacaktır. Makinanin perdesi saniyeler boyunca açık kalacaktır bu nedenle fotoğraf makinenizi bir tripodun üzerine yerleştirmeniz ve enstantenenin kendi zamanlayıcısını kullanmasına izin vermeniz gerekecektir. İdeali kameranın sallanmasını önlemek için uzaktan kumanda kullanmaktır.

Manuel Pozlamayı seçin

Pozlamalarınız sırasında ışık zifiri karanlıktan, aydınlığa doğru değişkenlik gösterecektir. Manuel pozlamayı seçmeniz ve makinenizin ölçüm çubuğunda yazan değerleri görmezden gelmeniz gerekmektedir. Az bir ışıkla oto fokusun boş yere çabaladığını göreceksiniz bu nedenle makinenin ayarlarını manuele getirin. Çektiğiniz objeden uzakta olduğunuz için, fokusun ayarlarını sonsuza getirin. ISO’lara gelirsek; gürültüyü (noise) minimize etmek için makinenizin ayarını getirebildiğimiz kadar düşük değere getirin. Veya  ISO 600 veya ISO 1600 gibi hızlı ayarları deneyebilirsiniz. Bu değerlerde çektiğiniz fotoğraf, havai fişek ışıkları altında portre çekmenize izin verecektir ancak oldukça fazla miktarda gürültü (noise) olacağını da göz önüne alın.


Diyafram ve Enstantane Hızları:

ISO’yu 100’e ayarladığınız bir makinada f/8 ve f/16 açıklıklarla pozlamayı denemelisiniz. Genel bir kural olarak eğer havai fişek gösterilerine yakınsanız f/16’yı eğer uzak bir mesafeden çekiyorsanız temel olarak f/8’i kullanabilirseniz. Eğer ISO değeriniz 200 ise o zaman yakın objeler için değeriniz f/22 uzak gösteriler için değeriniz f/16 olmalıdır. Enstantane hızları, fotoğrafınızın parlaklığını etkileyecek açıklık değerlerine güre daha az kritiktir ancak ne kadar patlama olduğu ve tek bir kareye kaç tanesini yakalayabileceğinizi etkiler.

Evet ne duruyoruz O zaman haydi kutlamalara 🙂

Yazı: Burcu VAROL

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x