Connect with us

İlham Kaynağı

Güneş Tepedeyken de İyi Fotoğraf Çekilir!

Doğal ışıkta fotoğraf çekerken en çok dikkat edilen şeylerden biri çekim saatidir. Işığın kötü olduğu saatlerde fotoğraf çekmek önerilmez. Ancak bu çekilen her fotoğrafın kötü olduğu anlamına da gelmez. Güneş tepedeyken bile ışığı doğru kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Aşağıda bulunan 18 dakikalık harika videoda ünlü fotoğrafçı Mitchell Kanashkevich “kötü ışık” olarak tabir edilen ortamlarda güçlü sonuçlar elde etmenin yollarını anlatıyor.

Güneş Tepedeyken de İyi Fotoğraf Çekilir!

Biz de eğitimlerimizde ideal olan, teknik olarak doğru fotoğrafa daha kolay ulaşmanız için ışıktan bahsederken öğlen ışığından, ışığın sert açılarından kaçınmanızı söyleriz. Mitchell’de bunu sürekli duyduğunu ama bu bilginin yayılarak artık fotoğrafçıları çok kısıtlayan bir engel haline geldiğini söylüyor. Mitchell, ışığın altın saatler olarak tabir edilen gün doğumu ve gün batımında çok daha zengin ve göze cazip geldiğini kabul etse de fotoğrafçılık denilen şeyin bundan çok daha fazla olduğunu da unutmamamız gerektiğini belirtmiş.

MG_4160 -Mitchell Kanashkevich

Örneğin bu araç fotoğrafını ele alalım. Mitchell bu fotoğrafı güneş tepedeyken çekmiş. Çölde yaşayan insanların yaşadığı zorlukları anlatmak istediği için bu fotoğrafı altın saatlerde çekmesinin fotoğrafın vermek istediği mesaj açısından daha kötü olacağını söylüyor. “Güçlü gölgelere sahip öğlen ışığı yaşam şartlarındaki zorluğu anlatmanın bir yolu olabilir.” Diğer ışık koşullarında etkileri tamamen farklı olabilirdi.

“Bir fotoğrafın güçlü olması için güzel olması gerekmez.” diyor Mitchell. Örnek fotoğraflarda doğal ışığım etkilerini daha iyi görebilmek mümkün.

S134035-Mitchell Kanashkevich

S134035-Mitchell Kanashkevich

MG_4160 -Mitchell Kanashkevich

DJI_0219-Mitchell Kanashkevich

Braslav_Mitchell Kanashkevich

Belarus_Mitchell Kanashkevich

Ivanych-Mitchell Kanashkevich

Rustavi-Mitchell Kanashkevich

Romania_Mitchell Kanashkevich

Continue Reading

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Click to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir

More in İlham Kaynağı

    To Top