Güneş Tepedeyken de İyi Fotoğraf Çekilir!

0 Shares

Doğal ışıkta fotoğraf çekerken en çok dikkat edilen şeylerden biri çekim saatidir. Işığın kötü olduğu saatlerde fotoğraf çekmek önerilmez. Ancak bu çekilen her fotoğrafın kötü olduğu anlamına da gelmez. Güneş tepedeyken bile ışığı doğru kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Aşağıda bulunan 18 dakikalık harika videoda ünlü fotoğrafçı Mitchell Kanashkevich “kötü ışık” olarak tabir edilen ortamlarda güçlü sonuçlar elde etmenin yollarını anlatıyor.

Güneş Tepedeyken de İyi Fotoğraf Çekilir!

Biz de eğitimlerimizde ideal olan, teknik olarak doğru fotoğrafa daha kolay ulaşmanız için ışıktan bahsederken öğlen ışığından, ışığın sert açılarından kaçınmanızı söyleriz. Mitchell’de bunu sürekli duyduğunu ama bu bilginin yayılarak artık fotoğrafçıları çok kısıtlayan bir engel haline geldiğini söylüyor. Mitchell, ışığın altın saatler olarak tabir edilen gün doğumu ve gün batımında çok daha zengin ve göze cazip geldiğini kabul etse de fotoğrafçılık denilen şeyin bundan çok daha fazla olduğunu da unutmamamız gerektiğini belirtmiş.

MG_4160 -Mitchell Kanashkevich

Örneğin bu araç fotoğrafını ele alalım. Mitchell bu fotoğrafı güneş tepedeyken çekmiş. Çölde yaşayan insanların yaşadığı zorlukları anlatmak istediği için bu fotoğrafı altın saatlerde çekmesinin fotoğrafın vermek istediği mesaj açısından daha kötü olacağını söylüyor. “Güçlü gölgelere sahip öğlen ışığı yaşam şartlarındaki zorluğu anlatmanın bir yolu olabilir.” Diğer ışık koşullarında etkileri tamamen farklı olabilirdi.

“Bir fotoğrafın güçlü olması için güzel olması gerekmez.” diyor Mitchell. Örnek fotoğraflarda doğal ışığım etkilerini daha iyi görebilmek mümkün.

S134035-Mitchell Kanashkevich

 

S134035-Mitchell Kanashkevich

 

MG_4160 -Mitchell Kanashkevich

 

DJI_0219-Mitchell Kanashkevich

 

Braslav_Mitchell Kanashkevich

 

Belarus_Mitchell Kanashkevich

 

Ivanych-Mitchell Kanashkevich

 

Rustavi-Mitchell Kanashkevich

 

Romania_Mitchell Kanashkevich

 

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x