GoPro Hero 6 İnceleme ve Özellikler

0 Shares

GoPro Hero 6 fiyatı ve özellikleri itibariyle, Sony’nin hamlesine karşılık verdi. Takip edenler bilir, geçtiğimiz haftalarda Sony son aksiyon kamerası olan Sony RX0 serisini tanıtmıştı. RX0’ın özelliklerine baktığımızda aksiyon kamera dünyasında yarışı epey hızlandıracak olduğunu söylemiştik. Ve GoPro firması Sony’e karşılık beklenen atağı gerçekleştirdi. Yeni GoPro Hero 6 ile bu yarışın peşini bırakmayacağını resmen rakiplerine duyurmuş oldu. Peki GoPro’nun yeni kahramanında getirdiği yenilikler neler? Gelin bir göz atalım.

İşlemci

Görüntü dendiğinde öncelikle akla gelen -deyim yerinde ise- görüntüyü hayata getiren şey, işlemci. Yeni GoPro Hero 6 modelinde daha önce kullanmadığı 3 senelik bir AR-GE çalışmasının sonucu olan GP1 ismini verdiği işlemci kullanmış. Bu işlemci 4K çözünürlükte 60 fps video, 2k çözünürlükte 120fps ve 1080p HD çözünürlükte 240fps video kaydı ve 12 mp Jpeg ve Raw fotoğraflar çekebiliyor. Aynı zamanda GP1 isimli bu işlemci düşük ışık koşullarında daha iyi görüntü kalitesi ve renk işlemesi imkanı veriyor.

Bağlantı

Diğer bir yenilik ise Wi-Fi kalitesi, 5 gHz frekans kalitesi 2 gHz’e göre daha düşük gürültü ve görüntü aktarma konusunda 2 kat daha hızlı çalışıyor. Böylece daha hızlı çekim yapabiliyor, düzenleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

Görüntü Sabitleme

GoPro Hero 6’yı eşsiz kılan bir diğer özellik ise GP1 işlemcinin sunduğu görüntü sabitleme. GoPro Hero 5 serisi ile biraz daha geliştirilen görüntü sabitleme Hero 6 ile zirveye ulaşmış diyebiliriz. Gimbal kalitesinde görüntü stabilizasyonu yapan GoPro Hero 6, aksiyon sporları sırasında oluşan sarsıntıyı daha az indiriyor ve oldukça stabil görüntüler sunuyor.

Atalarından Miras

GoPro Hero 6 geçmiş serilerin özelliklerini de içerisinde barındırıyor. GoPro Hero 5 ile ortak olan, 2″ dokunmatik ekran, GPS, sesli kontrol gibi özelliklerin üzerine koyarak zirveye oturmuş diyebiliriz. GoPro’nun yeni amiral gemisinin bütün bu özelliklerinin fiyatına nasıl etki edeceğini de merak etmedik değil tabii. Amerika pazarında, GoPro Hero 6 fiyatı 499 Dolar üzerinden satışa çıktı. GoPro Hero 6 Türkiye’de ilk fotografium.com stoklarında olacak, takipte kalın!

 

Ural Bartu Özçelik

İstanbul Üniversitesi, Radyo Sinema ve Televizyon mezunu. Sinefil, fotoğrafçı & videographer.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x