Gizemli Fotoğrafçının 1200 Makaralık Banyo Edilmemiş Filmi Bulundu

0 Shares

“The Rescued Film Project” (Kurtarılmış Film Projesi), Levi Bettwieser tarafından yürütülen heyecan verici bir proje. Bettwieser, proje kapsamında kaybolmuş veya unutulmuş filmleri bulup kurtarmayı amaçlıyor. Son keşfi ise tam 1200 makara, banyo edilmemiş filmden oluşan bir hazine. Paul isimli gizemli bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, 1950’lerden kalma bu filmler, şimdiBettwieser gibi pek çok fotoğraf aşığını da heyecanlandırıyor.

1200-rulo-islenmemis-film-2

Bettwieser‘ın bulduğu film makaralarıyla ilgili ilginç olan ise paketlenme ve saklanma şekilleri. Makaralar tek tek folyoya sarılmış ve atletik bantla paketlenmiş durumda. Her bir makaranın kullanıldığı kamerayla ilgili bilgiler de paketlerin üzerine iliştirilmiş. Bu detaylar arasında fotoğrafta kullanılan ışık, makaranın takıldığı kamera ve fotoğrafın kendisine dair bilgiler var. Ayrı ayrı paketlenmiş makaralar daha sonra tekrar sigara kutularının içine sıkı sıkı yerleştirilmiş ve kat kat gazete kağıtlarına, alüminyum folyolara ve daha fazla atletik banta sarılmış.

1200-rulo-islenmemis-film-3

Keşfin boyutu biraz büyük olduğundan, Bettwieser bu gizemli fotoğrafçının işlerini paketlerinden çıkarmak, banyo etmek ve tüm dünyayla paylaşmak için bir maddi yardım kampanyası bile başlatmış. Bettwieser “Bu filmler 1950’lerde çekilmiş ve banyo edilmedikleri her gün biraz daha çürüyorlar.” diyor.

1200-rulo-islenmemis-film-4

1200-rulo-islenmemis-film-1-1

1200-rulo-islenmemis-film-5

1200-rulo-islenmemis-film-6

1200-rulo-islenmemis-film-7

Kaynak : Nolm.us  Petapixel

youtube-abone

Salih GÖKDUMAN

Portre Fotoğrafçısı

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Efe Babayiğit

Klima Servisi Çağırmadan Önce Çok Önemli Yapmanız Gerekenler?
Ayrıntılı bilgi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak: http://www.klimaservis.com

Erkan Uz

yeni bir Vivian Maier çıkar mı acaba..?

Engin Sezer

Kimyasalı bozulmamış mı halen

Uğurcan Yeşiloğlu

Muhtesem keşif…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x