Gimbal İle Yapılacak 7 Sinematik Hareket

0 Shares

Gimbal İle Yapılacak 7 Sinematik Hareket

Gimbal İle Yapılacak Sinematik Hareketler ve  Yapılacak Neler Var ? diye soruyorsanız. Videoda yapılacak çok şey var. Bildiğiniz gibi video çekimlerinde fark yaratmak için kullanılan birçok kamera hareketi ve efekt var. İşte bu sinematik hareketleri en rahat uygulayacağınız cihazlar kameranızı bağlayacağınız Gimballer. Kameranıza uyumlu bir Gimbale sahip olduğunuzda neler yapabilirsiniz aslında bunun cevabını vereceğiz. Evet şimdi sırasıyla El gimballeri ile basitçe yapılan ama yerinde uygulandığında muhteşem sinematik etkiler oluşturan 7 Kamera hareketini anlatmaya başlıyoruz.

Gimbal İle Yapılacak 7 Sinematik Hareket

1- Gimbal İle Konuyu Arkadan Takip Hareketi

Yürüyen bir kişiyi gimbal ile takip edebilirsiniz.Bu takip hareketlerini sarsıntısız bir şekilde yapmak için sinema sektöründe kameramanın vücuduna sabitlenen Steadycam sistemleri kullanılıyordu.Ama bu sisitemler hem çok pahalı hem de zahmetliydi.Artık hem rahatça taşınacak kadar hafif ve düşük maliyetli bu gimballer sayesinde bu takip hareketleri sarsıntı olmadan yapılabiliyor.Sizi de çektiğiniz kişi ile beraber yürüdüğünüz için takiplerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu , takip ettiğiniz kişi ile aranızdaki mesafeyi takip boyunca aynı düzeyde tutmak.Aynı zamanada 24 mmm gibi geniş bir açılı lens kullanmanız hem bu mesafeyi aşmamak hem de netliği kontrol altında tutabilmek için faydalı olacaktır.

Gimbal İle Konuyu Arkadan Takip

2- Gimbal İle Konuyu Önden Takip Hareketi

Bu sefer tam tersini yaparak konu bize doğru yürürken biz de kamera ile tersine yürüyerek kişiyi takip ediyoruz.Bu hareket sinema sektöründe çok sık kullanılan bir kamera hareketidir.Yani kalsik bir harekettir.Burda da 24-35mm arası bir açı kullanabilirsiniz.Yine daha etkileyici bir hareket için siz yolda yürürken kişiyi sonradan kadrajınıza dahil edebilirsiniz.Böylece izleyiciye önce bulunduğunuz mekanı anlatarak başlarsınız.Kişi de sonradan kadraja girdiğinde algı artacak ve farklı bir sahneye sahip olacaksınız.

Gimbal İle Konuyu Önden Takip

3- Gimbal İle Jımy Jıp Hareketleri

Jımy Jıp sistemleri bilindiği gibi yine hem maliyetli hem de kurulumu zor sistemlerdir.Ama yine el gimballeri ile jımy jıplerin yaptığı aşağıdan yukarı ya da tam tersi sinematik hareketleri rahatça yapabilirsiniz. Biz de bu sahnemizde önce kişinin ayaklarını görüp ardından kameramızı yavaşca yukarı kaldırarak en son yüzünü görüyoruz.Bu kamera hareketi sinema filmlerinde kişinin kim olduğunu sonradan gördüğümüz için izleyicide merak uyandırmak için sıklıkla kullanılır.Bu hareketi yaparken normal yani 50 mm açı etkiyi arttıracaktır.

Gimbal ile Jımy Jıp Hareketleri

4- Gimbal İle Slider Takip Hareketi

Konuyu kesintisiz ve sarsıntısız olarak takip için aslında motorlu sliderlar kullanılır. Gimbal ile sarsıntısız olarak yürüyen bir kişiyi yan taraftan takip edebilirsiniz. Ancak bu takibin kesintisiz olması her zaman mümkün olmayabilir. Bunu sağlamak için basit bir kurgu hilesi kullanabilirsiniz. İşte bizim bu sahnede yaptığımız gibi takip esnasında araya doğal bir engelleyici koyarak sahneyi ikiye bölebilirsiniz. Önce sahneye girecek ağaç gövdesine kadar takibimizi yaptık.Ardından burda durup ağac görüntüsüyle başlayıp kişiyi tekrar görüp takibe devam ettik.Bu iki sahneyi kurguda rahatça bağlamamızı sağlayan şey de ağaç gövdesinin bulanık görünmesi oldu.Yani bu sahnelerde açık diyafram değeri sizi kurtaracaktır. Yine bu hareketi yaparken kameranız kişiye dönük ama siz düz yürümelisiniz.İşte böylece sarsıntı sorunu kalmayacaktır.

5- İçinden Geçme Hareketi

Evet en etkileyici sinematik hareketlerden biri de bir kişinin gövdesinden ya da bir duvardan diğer tarafa geçme hareketleridir. Bu çekimleri yine iki sahne olarak çekip sonra birleştirmelisiniz. Önce Belli bir mesafeden kişi size doğru yürüken siz de kameranızı gögüs hizasında tutarak kişiye hızlıca yaklaşın ve tam gövdeye kadar hareketi sürdürün. İkinci sahnede ise tam tersi aynı hizada sırttan başlayıp kişi ile aynı hızda ters yönlere yürümeye devam edin.İşte bu iki sahneyi birleştirince kişinin içinden geçmiş gibi bir efekte kavuşacaksınız.

6- Gimbal İle Etrafında Dönme Hareketi

Kameranın kişin etrafında dönme hareketi de sinemada en çok kullanılan hareketlerdendir.Bu hareket sahnemize karakterin kaybolmuşluk ya da çevreyi tanıma çabasını katar. Bunun için geniş açı lens kullanmak ve kamerayı alt açıdan kullanmak etkiyi arttıracaktır. Bu hareketi yaparken tek sağlamanız gereken şey kişiyi hep döndüğünüz alanın ortasında tutmak yani dönerken kameranızı kişiye yaklaştırıp uzaklaştırmamak. Yine sizin dönüş yapacağınız dairenin düz zemin olması yani engebeli olmaması işinizi kolaylaştırır.

7- Gimbal İle Sahte Drone hareketi

Evet son olarak size sahte bir drone hareketi yapmayı gösteriyoruz. Tabi ki hiçbir şey gökyüzünden yere iniş hareketi yapan bir drone görüntüsü veremez.Ama yanınızda bir drone yoksa ya da bulunduğunuz alanda drone uçurmak yasaksa bu hareketten mahrum mu kalıcaz. Eğer bir gimbal ve 15 mm gibi geniş açılı lensiniz varsa üzülmeyin. Gimbalinizi aşağıdan başınızın üstüne doğru kaydırarak yavaşça da kişiden uzaklaşırsanız işte böyle sahte bir drone hareketine sahip olabilirisiniz.

Gimbal İle Sahte Drone Hareketi

 

 

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x