Gelin Damat Fotoğrafçılığı – Gece

0 Shares

Dünya genelinde alıştığımız gündüz vakti Gelin Damat dış çekimlerine biraz daha farklı bir tad katmak için Gece Gelin Damat fotoğrafçılığını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Gün ışığında çekim yapıldığı zaman yüksek enstantanelerle çalışmak belki gece fotoğrafçılığına göre daha kolay gelebilir. Fakat gece gelin damat fotoğrafçılığı ise size hem ayrıcalık hemde fotoğraflara başka bir estetik katabilir.

Türkiye’de genelde düğün öncesinde aynı günde dış çekim zamanını belirleyip çekim sonrası hemen düğüne geçilir. Eğer gelin ve damadı ikna edebilir ve düğün gününden önce bir çekim zamanı belirleyebilirseniz bunu mutlaka denemelisiniz.

 

 

 

Öncelikle gece fotoğraf çekimini biraz genel hatlarıyla bilmemiz gerekiyor. Gelin ve damat ikna edildikten sonra iş tamamen sizde. Gündüz vakti yüksek enstantanede yüzlerce kareyi ard arda çekebilirken gece her fotoğraf için gelin ve damadın sabit kalmasını sağlamanız ve uzun pozlama yapmanız gerekli. Gece fotoğrafçılığı hakkındaki yazımız için tıklayınız.

 

 

 

Gece fotoğrafçılığında portre çekimi için gündüz vakti kullandığınız aynı ekipmanı kullanabilirsiniz, fakat tripot kullanmanız gerekli. Dolgu flaşı olarak gelin ve damadı aydınlatabilir, mekanın ve gökyüzünün aydınlığı için kalan bölümü uzun pozlama yapabilirsiniz. Tabi bunlar tek karede yapılacak. 10 15 20 saniye uzun pozlamalarla gelin ve damadı hareket etmeden bekleterek yıldızlarla bile pozlayabilirsiniz.

 

 

 

Bu sizin oluşturmak istediğiniz kurguya ve hayal gücünüze kalmış bir şey. Yanınızda getireceğiniz harici ışık kaynakları ile birlikte ışıkla boyama yaparak fotoğraflara farklı bir tarz katabilirsiniz.

 

 

Diyafram normal gece fotoğrafçılığındaki gibi en açıkta ve netlik manuel olarak gelin damatta olmalıdır. Deklanşöre bastığımızda titreşim olmaması için zamanlayıcı veya kablo deklanşör kullanabilirsiniz. Gece fotoğrafçılığındaki gibi yine lensin IS OS VR VC gibi titreşim önleyici özelliklerinide kapalı konuma getirmeyi unutmayın.

 

 

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x