Fotoğrafta Yatay Çizgiler Kullanmak

0 Shares

Yatay çizgileri içeren bir fotoğraf, denge, kararlılık, sakinlik, dinginlik belirtir. Ufuk çizgileri, devrilmiş ağaçlar, okyanuslar, uyuyan
insanlar ? tüm bu konular içlerinde kalıcılık, zaman ötesi hissi veya dinlenme hissettiren unsurlar taşırlar.

Ufuk çizgileri, fotoğrafta en çok kullanılan yatay çizgilerden biridir ve genellikle fotoğrafı bölme noktası olarak kullanılırlar.

Ufuk çizgisinin sakin dinginlik hissini vurgulamak isterseniz, kullanılabilecek etkili tekniklerden biri fotoğrafınızı yatay çerçevede çekmektir. Sağda gördüğünüz pencere fotoğrafı gibi… (kameranızın soldan sağa doğru olan en uzun kısmı)

Buna alternatif olarak, eğer yatay çizgilerinizi yeniden vurgulamak isterseniz, çekimlerinizi dikey çerçeve kullanarak yapabilirsiniz. (Üstteki gibi)

Başka nesnelerle bozulmamış sürekli ufuk çizgilerinin, zaman zaman fotoğrafa durağan ve donuk bir etki vermesi mümkündür. Bunu önlemek için fotoğrafızda bu durağanlığı kıracak diğer şeyler kullanmanız ve ilgi noktasını onların üzerine çekmeniz de iyi bir strateji olacaktır. (dağlar, ağaçlar, binalar vs)

Ufuk çizgileri genellikle çerçevenizin ortasına yerleştirilmemelidir.  Bunu yapmak fotoğrafa kompozisyon olarak tam oturmamışlık hissi verir. En etkili teknik ufukları fotoğrafın istten veya alttan, üçte birinde olacak şekilde yerleştirmenizdir. Buna 1/3 kuralı diyoruz.

Yatay çizgilerden oluşan katmanlar, fotoğrafta bir ritim veya şablon yaratırlar ve dikkati kendi üzerlerine çekerek fotoğrafın odak noktası haline gelirler.

Son olarak, yatay çizgilerinizi ?Yatay? olarak tutabilmek için çaba gösterin ve fotoğrafınızın köşeleri ile uydurun. Merkezinden kaçmış, paralel olmayan bir fotoğrafa bakmak kadar rahatsız edici birşey yoktur. Eğik kadraj başka bir tekniktir ve zaman zaman etkili olabilir, bunun yanında istenmeden yapılmış eğik çizgileri daha sonra Photoshop ‘ta düzeltebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Comment
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Fotoğrafta Yatay Çizgiler Kullanmak […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x