Fotoğrafta Çizgilerle Çalışmak

0 Shares

Fotoğrafta kompozisyon söz konusu olduğunda, dijital kamera sahiplerine önerebileceğim şey Çizgileri aramalarıdır.

Biraz pratik ile çizgiler fotoğrafta çok güçlü elemanlar haline gelir ve fotoğrafınıza dinamik etki  katarlar ve fotoğrafa bakanları etkileyecek kareler çıkarırlar.

Daha önceki konularımızda Dikey Yatay ve Çapraz çizgi tiplerinden bahsetmiştik. Her birinin fotoğrafa kattığı değişik efektler ve duygular vardır.

Fotoğrafta çizgileri nasıl kullanacağınız bir anda kendiliğinden gelmez. Bu işte iyi olmak, pratik yaptırmayı ve zaman ayırmayı gerektirir.

Pratik yapmanın iyi yollarından biri, daha önce çektiğiniz karelere bakıp, fotoğraflardaki çizgileri aramak, ve neyin iyi neyin kötü olduğunu yorumlamaktır.

Daha sonra, dışarı fotoğraf makinanız ile çıkışınızda, fotoğraf çekmeden önce kendinize, önünüzde yer alan çizgilerin ne olduğunu, bunları nasıl kullanabileceğinizi sormak ve bir sonraki fotoğraf karenize bu çizgilere karşı gelmek yerine, onlarla çalışarak şekil vermektir.

Aynı zamanda, kendinize çizgilerin enteresan bir şablon yapıp yapmadığını, bir sonraki çekiminizde bu tip çizgileri fotoğrafın ilgi noktası olarak kullanıp kullanamayacağınızı da sormak yerinde olacaktır.

Serinin kalanını okumak için:

İyi Çekimler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x