Fotoğrafta Çapraz Çizgiler Kullanmak

0 Shares

Çapraz çizgiler, genellikle fotoğrafa bakan kişinin dikkatini fotoğrafın üzerine çektiği için iyi iş görürler. Diğer çizgilerle kesiştiklerinde, ilgi noktası yaratırlar ve genellikle fotoğrafa derinlik hissi uyandıran bir perspektif sağlarlar.

Aynı zamanda fotoğrafa bir hareket verir ve dinamik bir his ve görüntü katarlar.

Fotoğrafınızın ana objesinin veya ilgi alanının göze sunulması için, çapraz çizgileri kullanabilirsiniz…

İnsanların fotoğrafları nasıl gördüğü hakkında pek çok çalışma yapılmıştır ve bunlardan çoğu fotoğrafa bakarken hareket yönünün soldan sağa olduğunu söylemektedir. Yani çapraz çizgileriniz sol alttan, sağ üste doğru ilerlediğinde fotoğrafınız çok daha doğal ve hoş görünecektir.

Fotoğrafta Çapraz Çizgiler Kullanmak

Tabii ki fotoğrafınızı köşeden köşeye geçen sert bir çizgi ile bölmeyeceksiniz  bunun yerine şekiller arasındaki şablonlara ve eğrilere odaklanırsanız fotoğrafa daha doğal bir hava verirsiniz.

Aynı zamanda tam bir köşeden diğer köşeye çizgiyi çekmek yerine, çizgiyi merkezden ve köşegenlerden biraz kaydırmak da iyi sonuçlar verir.

Unutmayın, değişik yönlere giden ve birbirleri ile kesişen çapraz çizgiler fotoğrafınıza hareket hissi katabilir ancak fotoğrafa çok fazla çapraz çizgi eklemek onu kafa karıştırıcı ve karmaşık yapar.

Dikey ve yatay çizgilerde olduğu gibi –  birbirini takip eden çapraz çizgilerle tasarlanmış bir fotoğraf çok etkili şablonlar yaratabilir ve bir anda fotoğrafın konusu haline gelebilir. Yeni sürülmüş tarla veya kumların üzerindeki çizgisel kabartılar bu tip fotoğraflara iyi birer örnektir.

İyi çekimler…

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Fotoğrafta Çapraz Çizgiler Kullanmak […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x